Під час візиту на станцію метро "Іподром", що будується в столиці, народний депутат України, заступник голови комітету Верховної Ради з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства і регіональної політики Ігор Лисов висловився за продовження дії програми по молодіжному житловому будівництву із збільшенням бюджетних витрат на її виконання.Крім того, в бліц-інтерв'ю РБК-Україна він спрогнозував, що із запрошуваних Мінрегіоном наступного року 41 млрд грн бюджетних коштів, в державному бюджеті буде передбачено близько 20 млрд грн.
РБК-Україна: Скільки коштів вже витрачено на будівництво станції метро "Іподром"?
Ігор Лисов: Сьогодні не лише на цю станцію, але і на проходку перегінних тунелів витрачено 450 млн грн. Це бюджетні кошти, які перераховані субвенцією місту Києву.
РБК-Україна: Мінрегіон повідомляв про те, що при формуванні бюджету, 41 млрд грн запрошуватиметься з державного бюджету на 2013 р. Як думаєте, наскільки ці кошти будуть скорочені в реальних витратах? Який у результаті буде обсяг фінансування виконуваних завдань Мінрегіоном?
Ігор Лисов: Я не бачив сьогодні кошторис Мінрегіону, але я думаю, що по всіх програмах, які сьогодні є в Мінрегіоні, будуть виділено більше 20 млрд грн. "Доступне житло" і "іпотека" - це зовсім інші статті. Вони є обліковими. А всі програми, які веде Мінрегіон, їх більше 40, - це і фасади, і питна вода. Думаю, що якщо буде більше 20 млрд наступного року, то це буде хороший прорив.
РБК-Україна: Чи буде виділено 2 млрд грн на програму "Доступне житло" або все-таки цей запит буде урізаний?
Ігор Лисов: На сьогодні в нас на "Доступне житло" передбачено 200 млн грн на поточний рік, тому про цифру 2 млрд грн наступного року я не знаю.
Думаю, що якщо цифра буде збільшена, то дай Бог, аби в 2 рази - з 200 млн грн до 400 млн грн. Це коли 70% вартостей житла дає країна і 30% платить черговик.
У нас сьогодні ця програма дуже відстає, адже вона потребує фінансування. Якщо запитувати молодь, вони говорять, що проблема №1 - це робочі місця і хороші зарплати, а друге, природно, житло. Тому, та програма, яка сьогодні існує по кредитуванню молодіжного будівництва, вона в 2012 р. закінчується, зараз розглядатиметься на Кабміні.
Я дуже хотів би, аби ця програма була продовжена на наступних 10 років, і аби там показники були значно вищі, ніж в поточних бюджетних рядках. На сьогодні 65 млн грн всього лише дали на поточний рік на цю статтю, а молоді стоїть на черзі більше 170 тис.
РБК-Україна: Чи буде схвалено виділення 1 млрд грн на іпотеку наступного року?
Ігор Лисов: Якщо є компенсація 1 млрд грн на цей рік, то вже автоматично потрібно давати 1 млрд наступного року, аби компенсувати те, що вже було надане. Тобто, цей 1 млрд він фінансуватиметься впродовж 15 років, якщо ми більше не подовжуватимемо.
Тобто, наступного року необхідно мінімум в два рази збільшити витрати - дати що є 1 млрд на компенсацію кредитів, які отримані в 2012 р., плюс 1 млрд - на кредити, які обслуговуватимуться в 2013 р. Тому ця програма - сніговий ком і чимале навантаження для бюджету.
РБК-Україна: Як Ви думаєте, уряд не відмовиться від її виконання?
Ігор Лисов: Я не можу коментувати дії уряду.
Я вважаю, що програма "Доступне житло" - дуже правильна, адже людина за свої гроші будує і держава дає 30% будівельникові, і потім тут же забирає їх у вигляді відрахувань до бюджету. Держава нічого не втрачає.
При цьому, виконується ст. 47 Конституцій, де чітко прописано, що держава повинна забезпечити людину можливістю мати житло. До того ж, починає працювати народне господарство. Будівництво - це одна з бюджетоутворюючих галузей.
Розмовляла Анна Писаренко