ua en ru

Ігор Коломойський не проти повернутися в гру: співвласник "Приватбанку" збирає навколо себе народних депутатів

Ігор Коломойський не проти повернутися в гру: співвласник "Приватбанку" збирає навколо себе народних депутатів Ігор Коломойський хоче строрити нову депутатську групу у Верховній раді

Ігор Коломойський, схоже, вирішив долучитися до вирішення питань у парламенті. Його соратник Ігор Палиця зараз працює над створенням у Верховній раді нової депутатської групи - УКРОП. Враховуючи, що в Раді вже склалися  депутатські об'єднання, завдання це непросте. В групу, крім близьких до співвласника "Приватбанк" депутатів-мажоритарників, можуть увійти депутати від партій "Свобода" і "Народний контроль". Однак у цих силах відхрещуються від переговорів з укроповцами. 

Крім того Коломойський намагається доукомплектувати ще одну депутатську групу - "Відродження" Віталія Хомутинника, де на співвласника "Приватбанк" орієнтується 10 депутатів. Що дасть мільярдерові посилення позицій в парламенті - в матеріалі Максима Каменєва і Надії Андрікевич.

Дві колони

В минулу середу, 19 жовтня в столичному офісі "Приватбанку" на вулиці Володимирській Ігор Коломойський зустрічався з депутатами, членами групи "Відродження". На зустріч прийшло 10 народних депутатів: Віктор Бондар, Євген Геллер, Віталій Барвіненко, Антон Яценко, Олександр Пресман, Валерій Писаренко, Андрій Шипко, Леонід Клімов, Володимир Зубик, Станіслав Березкін.

Неофіційно деякі з учасників зустрічі розповіли, що на ній вони обговорювали "правила співжиття" з іншою частиною цієї депутатської групи, яка орієнтується на лідера Віталія Хомутинника. Влітку між двома "крилами" депутатської групи стався конфлікт. Бондар і Геллер з колегами домагалися відставки Хомутинника з посади керівника групи і погрожували покинути її.

Але в підсумку розколу вдалося уникнути. Більш того на загальних зборах групи, більшість депутатів проголосували за те, щоб зняти Бондаря з посади співголови, одноосібним главою якої залишився Віталій Хомутинник. Програш в апаратній війні не став приводом для виходу депутатів з групи. "Ми домовилися, що будемо існувати за принципом 50 на 50. Хомутинник – лідер групи, Бондар – голова партії, депутати від кожної з підгруп по черзі виступають в сесійній залі, а на переговори з Адміністрацією президента і Кабміном ходять представники від кожної з підгруп", - розповідає співрозмовник РБК-Україна в групі "Відродження".

За його словами, для того, щоб встановити в групі повний паритет Ігор Коломойський вирішив розширити близьку до нього підгрупу. Справа в тому, що при внутрішніх голосуваннях ініціативи Хомутинника підтримує не менше 13 депутатів "Відродження". Всього ж в групі 23 парламентарія. Розширитися було вирішено за рахунок депутатів з групи "Воля народу" (голова - Ярослав Москаленко) – Юрія Шаповалова і Віктора Розвадовського. Обидва прийшли на згадану зустріч в офіс "Приватбанку". Але, домовитися, схоже, вдалося тільки з Шаповаловим. У минулу п'ятницю він з трибуни парламенту заявив, що виходить з "Волі народу". Правда, поки що в групу "Відродження" він не набув. Тим часом Розвадовський, який раніше написав заяву на вихід з групи Москаленко, поки залишається в її складі.

На патріотичному фронті

Паралельно зі зміцненням своїх позицій у "Відродженні" у планах Ігоря Коломойського створення нової депутатської групи в парламенті. Її основою повинні стати позафракційні депутати з партії УКРОП. Відразу після парламентських виборів в Раду створити окрему групу УКРОП намагався Борис Філатов, однак він не зміг зібрати необхідної кількості депутатів. Зазначимо, що депутатською групою в нинішньому складі парламенту може вважатися депутатське утворення, до якого входить не менше 19 осіб. Після того як Філатов переміг на виборах мера Дніпропетровська і склав депутатський мандат, ініціатива померла сама собою.

Зараз в парламенті вісім "укропівців": Тарас Батенко (він же очолює політраду партії КРІП), брати Олександр і Віктор Шевченко, Андрій Денисенко, Валентин Дідич, Олександр Дубінін, Ірина Констанкевич і Віталій Купрій. Їх могло бути більше, але в серпні з партії вийшов ще один позафракційний нардеп - Володимир Парасюк. Реанімація ідеї створення своєї депутатської групи в Кропі виникла після того, як на довиборах в Раду, мандати народних депутатів отримали два члена партії - Віктор Шевченко та Ірина Констанкевич.

Об'єднати депутатів у нову групу зараз намагається бізнес-партнер Коломойського, голова Волинської облради і член президії політради партії Ігор Палиця. Після того, як її колишній лідер Геннадій Корбан був відсунутий від управління процесами, саме Палиця фактично керує Кропом. Джерело РБК-Україна, близьке до керівництва партії стверджує - зараз Палиця веде переговори про створення депутатської групи в парламенті з партіями "Свобода" та "Народний контроль". Ігор Палиця офіційно цю інформацію не коментує.

"Свободу" в парламенті представляють п'ять депутатів-мажоритарників: Андрій Іллєнко, Михайло Головко, Юрій Левченко, Олег Осуховський та Олександр Марченко. У свою чергу партквитки "Народного контролю" є в трьох депутатів Ради: Дмитра Добродомова, Олега Мусія та Богдана Матковського.

Офіційно в "Свободі" переговори з Кропом спростовують. "Я керівник групи депутатів "Свободи" у Верховній раді і від вас вперше чую про якісь переговори", - сказав РБК-Україна депутат Андрій Іллєнко. У той же неофіційно співрозмовники РБК-Україна в керівництві "Свободи" розповідають, що переговори з Кропом про формування загальної групи в парламенті дійсно мали місце раніше. Нібито спочатку року лідер партії Олег Тягнибок поставив це питання на засіданні політраді і отримав схвалення соратників.

Заперечують переговори з Кропом і в "Народному контролі". "Ні. Не веду", - відповів РБК-Україна Дмитро Добродомов на питання, чи веде він переговори з "патріотами".

Якщо б Палиці вдалося домовитися про об'єднання депутатів від Кропу з їх колегами зі "Свободи" та "Народного контролю" то все одно буде недобір – 16 депутатів. І в такому разі треба буде шукати трьох відсутніх депутатів з числа членів інших фракцій, або з числа позафракційних, яких, згідно сайту Верховної ради, зараз 46 осіб. Чому Коломойський не доукомплектує нову групу за рахунок своїх протеже з групи "Відродження"? Відповідь проста: в групу Хомутинника входять нардепи, які раніше перебували в Партії регіонів. УКРОПівці неодноразово заявляли, що для них союз з колишніми "регіоналами" неприпустимий. Таким чином, якщо в потенційну групу КРІП увіллються члени "Відродження" - це може дискредитувати партію Палиці в очах виборців.

Що дасть Коломойському організована підтримка половини групи "Відродження" та потенційної групи УКРОП? Не секрет, що голоси "Відродження" та "Волі народу" створюють президенту і уряду поле для маневру в парламенті. Коаліції в Раді фактично існує лише на папері. На практиці ж фракції БПП і "Народного фронту", навіть при підтримці частини позафракційних депутатів, не можуть забезпечити більшість голосів у сесійній залі. Тому для прийняття важливих законів Петра Порошенка та Володимиру Гройсману доводиться домовлятися або з "демократичною опозицією" - фракціями "Самопоміч", РПЛ і "Батьківщина", або з депутатськими групами. При сприятливому результаті, участь на правах окремого суб'єкта близьких до Ігоря Коломойського депутатів, дозволило б їм включитися у переговори з керівництвом країни.