ru ua

Ігор Коломойський: про Порошенка, сусідів по списку Forbes, МАУ і "Укрнафті"

Ігор Коломойський: про Порошенка, сусідів по списку Forbes, МАУ і "Укрнафті" Бізнесмен Ігор Коломойський не бачить в Михайлі Саакашвілі губернатора, а в Андрієві Садовому - політика
Вчора акціонери "Укрнафти" обрали нового голову правління - британця Марка Роллінза. Це рішення підтримали і представники держави (50%+1), і міноритарні акціонери - в особі групи "Приват" Ігоря Коломойського (контролює 49% акцій компанії).

Вчора акціонери "Укрнафти" обрали нового голову правління - британця Марка Роллінза. Це рішення підтримали і представники держави (50%+1), і міноритарні акціонери - в особі групи "Приват" Ігоря Коломойського (контролює 49% акцій компанії).

Крім того, акціонери розподілили чистий прибуток "Укрнафти" за 2014 рік - 1,2 млрд грн спрямовано на виплату дивідендів.

На збори акціонерів прийшов Ігор Коломойський. Бізнесмен, який до останнього часу через лояльний менеджмент контролював операційну діяльність кампанії. Коломойський був у доброму гуморі і протягом 6 годин, поки тривали збори, регулярно виходив в хол, де спілкувався з пресою.

Журналісти намагалися максимально використати рідкісну можливість поспілкуватися з мільярдером, і розпитували його не лише про ситуацію в "Укрнафті", але і про його стосунки з іншими великими підприємцями, Президентом Петром Порошенком, політичну ситуацію в країні і т.д.

Під кінець зборів в холі залишилися журналісти РБК-Україна, "1+1" і INSIDER. РБК-Україна публікує ключові тези спілкування з Коломойським.

Про Петра Порошенка і відставку з посади голови Дніпропетровської ОДА

Я цивілізаційно не можу бути підлеглим у Порошенка. Це спочатку був конфлікт, саме в цьому. Коли він став Президентом, а я вже був начальником Дніпропетровської ОДА - вже в цьому полягав якийсь конфлікт.

Я не можу сказати, що це два ведмеді в одному барлозі, бо я ж не в Адміністрації Президента. Але я завжди намагався бути коректним і культурним.

А особисті стосунки у нас завжди були прекрасні. Я, до речі, досить добре до нього ставлюся, з великою часткою симпатії, а саме - по-людськи.

Коли мене призначили губернатором, то Петро Олексійович Порошенко ще не був Президентом. Потім він ним став і оголосив, що я його влаштовую, як губернатор. Це була дорога з двостороннім рухом.

Я розумів, що треба йти. Хотів це зробити ще в жовтні, але був час ще неспокійний.

Ми намітили певні параметри. Ось, наприклад, я йду у відставку, але я б хотів дотриматися правил пристойності.

Наприклад, Корбан і Філатов (були заступниками у Коломойського-губернатора, - РБК-Україна). У той час Наливайченко (глава СБУ на той момент, - РБК-Україна) сказав, що вони там кримінальники. Що ми - організована злочинна група під дахом обладміністрації.

Я за себе не боюся, але у мене є підлеглі люди. Як кажуть: "Ми відповідальні за тих, кого приручаємо".

У нас не було з Порошенком ніяких договорів. Це немислимо, щоб губернатор, який йде з посади, підписував контракт з Президентом. Але є якесь джентельменська розуміння.

Про розмову з Президентом в день мітингу "Правого сектора"

Вчора зустрічався з Президентом Петром Порошенком (21 липня, - РБК-Україна). Обговорювали, яка ситуація в країні.

В тому числі, обговорювали вибори до Верховної Ради одного депутата, які відбудуться у Чернігові (на 205 окрузі на довиборах до парламенту балотуються глава Держуправсправами Сергій Березенко і Геннадій Корбан, - РБК-Україна).

Він висловлював свою стурбованість, я теж висловлював свою стурбованість. Кожен заклопотаний чимось своїм. Якщо мене запрошують на зустріч, то я приходжу. Я не можу проявляти ініціативу, він же Президент.

Ми говорили про мітинг "Правого сектору", події в Закарпатті, про ситуацію в Дніпропетровську. Президент вважає, що це не дуже гарна тема (мітинг "Правого сектору", - РБК-Україна). Коли є зовнішній ворог, ці внутрішні проблеми не дуже добре.

Я теж сказав, що коли є зовнішній ворог, то бучу піднімати не потрібно. Але вона ж з'являється не на рівному місці.

Коли одні воюють, то інші займаються справами. Це ненормально.

Шириться соціальний протест, тому що йде зубожіння населення. Люди не від хорошого життя стоять по 10 годин за гречкою (мова про роздачу продуктових пайків агітаторами Геннадія Корбана в Чернігові, - РБК-Україна). І таких людей більше, тому нарікати на дзеркало немає сенсу.

Про відносини з великими українськими бізнесменами

З (Віктором) Пінчуком зараз не спілкуюся. Така ситуація. Я до нього нормально ставлюся. Це бізнес-конфлікт (суд в Лондоні, - РБК-Україна).

З (Рінатом) Ахметовим спілкуємося. Тиждень тому останній раз говорили. Два рази.

Все у нього в порядку. Він захоплений футболом. Страждає через футбол.

Він же поїхав не в Москву, а в Київ. Для Ахметова важливо, де грає футбольний клуб "Шахтар".

Він же міг теоретично з ДНР домовитися, а він грає десь на вигоні, "в приймах". Його "Донбас Арена", це його дитина. Він туди грошей вклав разів у десять більше, ніж я в "Дніпро". Ну, це вже питання підходу і прагматизму.

Я вам можу сказати, про що ми говорили з Ахметовим. Особисто він мені не сказав, що йому робили непристойні пропозиції (продати активи, куплені у держави за часів Віктора Януковича, - РБК-Україна).

Мені таких пропозицій не надходило - це те ж саме, що засунути два пальці в розетку (сміється).

Зараз Костянтин Григоришин поїхав на канікули, а так ми спілкуємося, достатньо періодично. Пару раз в місяць точно бачимося.

Чи стала впливовість Григоришина більшою, порівняно з часами Януковича? Ну так, напевно, він став більш впливовим.

З Дмитром Фірташем не бачуся. Я його бачив востаннє восени 2013 року. У (Григорія) Суркіса на дні народження. А так ми особливо і не спілкувалися.

З Сергієм Льовочкіним листуємося смс-ками. У нас з ним завжди були добрі стосунки.

Коли вибори закінчилися, то я йому написав: "Можемо перейти до мирного життя".

Зараз, перед тим, як почалися вибори, я йому знову написав: "Вибори почалися, будемо, як в минулий раз або якось по-іншому?". Він відповів: "Давайте якось по-іншому". Ок, будемо по-іншому, більш коректно.

Давно не спілкувався з (Ігорем) Єремєєвим. У нас з ним цивілізаційні розбіжності. Він просто тупо хотів спиляти нафту (з нафтопроводу, який примикає до Херсонського НПЗ Єремєєва, - РБК-Україна).

З (Сергієм) Курченко давно не спілкувався. Прочитав у ЗМІ, що там (Сергій) Пашинський і компанія відвели його нафтопродукти, то хотів написати йому: "Ну шо? А ти мене звинувачував" (Курченко в телефонній розмові заявляв, що це Коломойський забрав його нафтопродукти, які залишилися в Україні, - ред.).

Справи у Курченка зараз не дуже. Не знаю, як в Криму (мова про постачання нафтопродуктів компаніями Курченка з Росії та придбання місцевої мережі заправок, - РБК-Україна).

Знаю, що там, в Луганську, він намагався щось робити, але там йому дали 24 години, щоб забрався. Там важка ситуація була.

Про Геннадія Корбана і Бориса Філатова

В той час, коли був зовнішній ворог, ми об'єдналися, щоб відбити зовнішню загрозу. Потім була обрана нова легітимна влада.

Так сталося, що моє чиновницьке життя закінчилося. Потім почалося у кожного своє життя. У нас немає католицького весілля.

Він (Корбан) людина вільна, він неодноразово давав інтерв'ю. Він вільний художник, який працює за наймом. Він концептолог, фахівець по залагодженню корпоративних конфліктів. Я вважаю, що повинна бути така професія. На Заході вона теж є, вони називаються блекмайщики або грінмейщики.

У них з Філатовим своє життя. Я в якихось речах симпатизую їм, а в якихось -ні.

Ось, наприклад, Корбану я симпатизую, а Філатову - ні. Тому що те, що він пише у себе в Facebook - воно виходить за рамки пристойності, а іноді потрапляє в масть, а іноді в молоко.

Про партію "Укроп"

Україна - це велике село. Всі один одному родичі, куми, брати - ще й однієї крові.

У мене там близькі люди, які були моїми заступниками, з якими я пройшов Крим і Рим, і впоралися з якимись проблемами. Вони пішли зі мною разом, але у них залишилися нереалізовані думки, плани, бажання, перспективи, ще щось.

Філатов колись казав, що, крім усього іншого, його штовхнуло піти в Дніпропетровську ОДА бажання увійти в історію. Ось він не зовсім увійшов в історію.

Ясна річ, що я їм симпатизую. Загальне ніколи не перекреслити. Ось (Арсеній) Аваков, коли давав інтерв'ю, сказав, що ми спільники.

А подільники - це більше ніж товариші і, тим більше, більше, ніж родичі. Ми йшли по одній справі і йдемо і в розшуку разом по цій справі.

Про Михайла Саакашвілі

Саакашвілі - окрема тема. Я не вважаю його губернатором. Таких називають шабашниками, політичними "заробітчанами". Думаю, що в душі він мріє про Грузію.

Не хочу крамольне думати, що він хтиво поглядає на президентське крісло в Україні. Чим чорт не жартує.

Бачили, як все демократично? Михайло Саакашвілі прийшов на ефір "1+1", займався фэйками, ніхто його не перебивав (Саакашвілі заявив, що "Укрнафта" отримала збиток в 80 млрд грн, хоча насправді компанія в минулому році отримала прибуток, - РБК-Україна).

Я на Саакашвілі збираюся в суд подавати, тому що він сказав, що в нього є матеріали про мою причетність до контрабанди.

Друге - хабар. Він сказав, що я пропонував його людям хабар.

Його люди - це генпрокурор Грузії і міністр внутрішніх справ, а тоді вже - прем'єр-міністр Грузії.

От ви уявляєте, я приїжджаю з якимись податковими проблемами і пропоную хабар прем'єр-міністру та генпрокурору? Вони повинні були не викликати міліцію, а санітарів.

Він же хитро сказав: "Я сам не чув, але зі слів третіх осіб".

На жаль, у (Вано) Мерабішвілі ми запитати не можемо, як і у третьої людини - це мер Тбілісі - він був присутній на дружній вечері. Вони зараз сидять - відбувають покарання.

А ось генпрокурор на прізвисько "Берія", може з'явитися в Одесі на прокурорській посаді. Він там часто з'являється. Ми можемо його запитати.

Ось тут я збираюся подати до суду і вимагати сатисфакції.

Про Андрія Садового та партію "Самопоміч"

Я меру Львова Андрію Садовому та його партії "Самопоміч" симпатизував, поки не з'явилася Вікторія Войцицька (нардеп від "Самопомічі", - РБК-Україна). Вона увійшла в компанію Сергія Лещенка і Мустафи Найєма (нардепи від "Блоку Петра Порошенка", яких Коломойський, за його ж словами, недолюблює, - РБК-Україна) і тероризувала міноритарних акціонерів"Укрнафти").

Раніше я думав, що є Садовий - політик, а тепер я не бачу в ньому політика. Садового я один раз в житті бачив.

Про Валентина Наливайченка

Коли Наливайченка знімали (з посади голови СБУ, - РБК-Україна), то спілкувався з ним - трохи. Висловив свою підтримку. Сказав, що "дніпропетровська ОЗУ" його підтримує.

Коли його зняли? Вже місяць пройшов. Ми після цього так з ним і не спілкувалися.

У нас кожна людина, яку, як їй здається, несправедливо звільняють, відразу йде в політику. Потім, коли образа спадає, температура знижується, то людина думає: а нафіг мені ця політика потрібна?

У мене такої поганої думки не було - йти в політику.

Про створення вертикально-інтегрованого нафтового холдингу

З 2003 року пропагували цю ідею. В рамках її реалізації "Укрнафта" придбала мережу АЗС. Далі цього не пішло, тому що немає переробки нафти.

Були різні варіанти, у тому числі використовувати потужності західно-українських НПЗ (належать групі "Приват", - РБК-Україна), Кременчуцький НПЗ.

Влада змінювалася, а питання стояло на місці. Будемо сподіватися, що зараз ідеї створення вертикально-інтегрованого нафтового холдингу додадуть друге дихання.

Про судові позови в міжнародні суди

Я вам дам підказку, і НАК ("Нафтогаз України") дам підказку - безкоштовну. Ми подали в арбітраж не лише англійський, а й в Стокгольмський.

Арбітражі не дуже люблять, коли в пресі коментують подібні позови. Стокгольмський арбітраж стосується газу, англійський суд стосується прав акціонерів.

Про позов проти Ахметова щодо незаконності приватизації "Західенерго" у 2011 році

Я вважаю, що там був непрозорий конкурс під одного учасника. Тому ми пішли в суд, програли мужньо, прийшли до висновку, що нічого не змінилося.

Нам же обіцяли нові правила. На Майдані вони там байки розповідали, що все, що при Януковичі приватизовано - вони повернуть народу.

Ми чому подали до суду, хоч, в принципі, це справа Фонду держмайна та прокуратури? Ми просто подивилися, що вони можуть прогавити строки позовної давності - три роки з моменту приватизації. І щоб не пройшов термін, ми запаркували цей позов.

Звісно, ми його програли, тому що суд каже: а ви тут при чому? Це справа Фонду держмайна.

Але, в принципі, я вважаю, що держава не виконала свою обіцянку, народ на Майдані обдурили. Але ми бачимо і більш кричущі речі, тобто, нічого не змінилося.

Про захоплення "Укртранснафти"

Ви знаєте, чиї там охоронці були? Бізнес-центру "5 елемент" (належить холдингу "Промінвест" Петра Порошенка та Ігоря Кононенка, - РБК-Україна).

Охоронці "5 елементу" супроводжували пана (Юрія) Мірошника (глава "Укртранснафти", - РБК-Україна). Може охоронець з "5 елементу" опинитися в "Укртранснафті"? Так, щоб керівники не знали? Звичайно, ні.

Ну, а далі думайте самі.

Про Євгена Чичваркіна

Можливе призначення (Євгенія) Чичваркіна главою "Укрнафти" - тролінг. Над вами, журналістами, знущаються, кинули вам морквину, а ви всі побігли.

Що, він майстер-клас дає в Києві? Нехай мені дадуть метр на кордоні, я такий майстер-клас влаштую - закачаєшся (сміється).

Про авіакомпанію МАУ

В компанію я зайшов приблизно півтора роки тому. Коли держава вбила "Аеросвіт". А ми не звикли звертати свої прапори. Правильно? У підсумку "Аеросвіт" здобув перемогу над МАУ ціною власного життя.

Розумієте, хто до цього був акціонером? Борис Вікторович Колесніков. Будучи міністром інфраструктури, він займався відвертим протекціонізмом на користь однієї компанії, знищуючи "Українську авіаційну групу" в особі "Аеросвіту", "Дніпроавіа" і "Донбасаеро".

Але, коли у Колеснікова з подільниками не вийшло її добити, то групу остаточно добив (Олександр) Клименко (міністр доходів і зборів в останньому уряді Миколи Азарова, - РБК-Україна). Ми вже були в одному кроці над МАУ в конкурентній боротьбі.

Колесніков продав акції. Не прямо - мені. Була складна схема.

Навіщо вам ціна покупки? Чим менше знаєш, тим краще спиш. Це ж не відкрита операція була.

Чи спілкуюся я зараз з Колесніковим? Так, іноді.

Про Стіва Роллінза

Статечний мужик, резюме у нього гарне. Я його привітав з призначенням.