ua en ru

"Правий сектор" на Майдані: привіт Порошенку від ФПГ

"Правий сектор" на Майдані: привіт Порошенку від ФПГ Дмитро Ярош дуже вдало підіграв і Коломойському, і Льовочкіну
Через півтора роки після Майдану "Правий сектор" (ПС) вийшов на головну площу України. Лідер ПС Дмитро Ярош знову виступив проти влади, але поки не закликав своїх прихильників до силового протесту.

Через півтора роки після Майдану "Правий сектор" (ПС) вийшов на головну площу України. Лідер ПС Дмитро Ярош знову виступив проти влади, але поки не закликав своїх прихильників до силового протесту.

Вчора ввечері "провідник" (як називають Яроша в ПС) зібрав своїх соратників на мітинг біля стели Незалежності.

За кілька годин до цього в Жовтневому палаці пройшов з'їзд ПС, рішення якого Ярош оголосив на мітингу: націоналісти не будуть брати участь у місцевих виборах. Замість цього вони ініціюють референдум про недовіру владі та скасування Мінських домовленостей.

За день до мітингу Ярош повернувся з Закарпаття, де все ще триває операція по затриманню шести членів ПС, які брали участь у перестрілці з охороною нардепа Михайла Ланьо та місцевою міліцією. Ярош виступав у переговорах між націоналістами та правоохоронцями. Але в подробиці цієї історії він не вдавався.

Тим часом співрозмовники РБК-Україна в керівництві ПС запевнили: влада дала можливість зникнути їх побратимам в обмін на те, щоб ПС не чинив заворушень у Києві.

Кореспондент РБК-Україна побував на мітингу "Правого сектора", щоб зрозуміти, чого зараз хочуть націоналісти.

На площі полки

Вранці в день мітингу Київський інститут соціології оприлюднив результати останнього соцопитування, згідно з яким, у разі проведення дострокових парламентських виборів, ПС проходить в Раду. Мітинг на Майдані повинен був відповісти на питання, наскільки населення реально підтримує націоналістів.

"Народне віче" ПС призначив на 19:00. За півгодини до мітингу на Майдані було близько 100 осіб , серед них - лише кілька осіб у камуфляжі з символікою ПС. Всі інші прихильники Яроша в цей час засідали в Жовтневому палаці, де проходив з'їзд "Правого сектору". Захід був закритим для преси.

У неформальному спілкуванні прихильники Яроша розповіли, що в Київ за рознарядкою кожна обласна організація ПС доставила по одному автобусу своїх представників. "Ми не знімали наших бійців з фронту, вони продовжують перебувати на своїх позиціях", - запевнив Олексій Бик один з прес-секретарів ПС.

До призначеного часу націоналісти, вишикувавшись у колони, почали спускатися на Майдан по вулиці Інститутській. На чолі колони йшов чоловік у чорному камуфляжі і берцах з іконою в руках. Виявилося, що це греко-католицький капелан ПС.

Трохи позаду нього, на подив присутніх, йшов негр з татуюванням "містер Стів" на правій руці. Коли колона підійшла до площі і зупинилася, він із задоволенням позував фотографам.

Людей в колоні у загальній складності було трохи більше тисячі. Одягнені в камуфляж всіляких відтінків, вони несли чорно-червоні прапори і час від часу вигукували стандартні гасла: "Слава нації!", "Смерть ворогам!". "Україна понад усе!" і класичне "Путін - х ... ло".

Один з націоналістів вирішив зімпровізувати і замінив прізвище Путіна на Гонтареву. Але товариші не відреагували. "Та шо ж таке", - журився імпровізатор.

Дмитро Ярош в ході не брав участі. Він з групою соратників відразу ж попрямував до монумента Незалежності, але потрапив в оточення журналістів. Провідник в незмінному камуфляжі, з сумкою на плечі особливо нічим не відрізнявся від рядових бійців ПС.

Про те, що їх лідер саме він, нагадувало лише кілька атрибутів: орден "Народного героя України" у вигляді тризуба з мечем посередині і нагрудний знак, що почасти нагадує орден Червоного прапора, з гравіруванням "Добровольчий український корпус 2014".

На правій руці - невелике татуювання у вигляді тризуба. Сліди недавнього серйозного поранення на ньому відразу не помітні.

- Містер Ярош, ви - антисеміт?- спитав Яроша представник DeutscheWelle.

- У нас в батальйоні є рабин, з яким я воював плече до плеча, а серед членів ПС багато євреїв, ну який же я антисеміт? - посміхнувся Ярош.

Після чого озвучив основні рішення, які були прийняті на з'їзді.

Головна новина від Яроша - "Правий сектор" не буде брати участь у місцевих виборах: "У цьому немає ніякого сенсу, оскільки вони нічого не змінять у сформованій системі влади".

При цьому, лідер ПС уточнив, що партія буде співпрацювати з різними політичними силами.

- З "Укропом", наприклад? - запитав кореспондент РБК-Україна.

- Ну, ви ж знаєте, як я ставлюся до "Укропу". З Борисом Філатовим у мене дуже хороші стосунки, вони нам багато допомагали, - відповів Ярош.

Але додав:

- Але не фінансово, я ні копійки у Коломойського не взяв.

- А з Валентином Наливайченком будете працювати? - продовжив кореспондент РБК-Україна.

- І з Наливайченком теж у мене дуже хороші стосунки, - відповів лідер ПС.

Він поскаржився, що влада веде інформаційну війну проти його соратників. "Ще з часів Іловайська влади почала наступ на "Правий сектор" і весь добровольчий рух. Але ми будемо вимагати легалізації добровольців в рамках чинного законодавства", - сказав Ярош.

Що конкретно він мав на увазі під легалізацією - незрозуміло. Добровольці ПС ще навесні офіційно увійшли до складу ВСУ.

Ярош також сказав, що його соратники ініціюють референдум про недовіру владі - і попрямував під монумент Незалежності.

До того часу навколо стели зібралися кілька тисяч осіб. Їх розігрівала патріотична музика. В отворі між колонами націоналісти встановили мікрофон, до якого по черзі підходили члени ПС і співчуваючі.

Не обійшлося і без священиків. Вже знайомий капелан розповів, що ікона, яку він приніс на Майдан, "дивним чином потрапила до нього з Соловецького монастиря". А два його колеги православного обряду після молитви за Україну не забули помолитися ще й за "єдину помісну православну церкву і щоб усяк знав свого єпископа".

Далі стало зовсім сумно. Левко Лук'яненко, Ярослав Кендзьор і Степан Хмара, які колись засідали в парламенті традиційно розповідали про національну революцію, радянську окупацію та одвічну війну з Росією.

Здивував тільки Хмара. Критикуючи владу, він несподівано заявив, що глава Адміністрації Президента Борис Ложкін не заплатив до бюджету 70 млн дол. податків. Мав на увазі екс-нардеп історію з продажем УМХ Сергію Курченку через офшори, і звідки у пенсіонера настільки точні дані - залишилося таємницею.

Тим часом боєць "Правого сектору", який всю зиму провів у Донецькому аеропорті, трохи віддалік стели ділився з кореспондентом РБК-Україна подробицями з'їзду і планами партії.

За його словами, на з'їзді частина прихильників Яроша запропонувала йому скласти депутатський мандат. Але більшість цю ідею не підтримала.

Частина партійців хотіла штурмувати адмінбудівлі, але Ярош їх остудив.

- Розумієш, ми могли ви...тиь цю владу за раз. Захопити всі адмінбудівлі, хоч була б кров. Але, змінюючи, потрібно щось запропонувати, а у нас поки що мало кадрів, щоб поміняти всю систему", - міркував боєць.

- Так, а чим закінчилася історія з Мукачевом? Вашим дали піти? - запитав кореспондент РБК-Україна.

- Як кажуть, ми не підтверджуємо, але і не спростовуємо цю інформацію, - посміхнувся боєць.

Нарешті на сцену вийшов Ярош. Він озвучив присутнім все те ж, що говорив до цього журналістам. Владу він назвав "шароміжниками", але запевнив, що ПС не буде громити адмінбудівлі, тому що він із соратниками - "не рибалки у Путіна".

Після чого Ярош повідомив, що "Правий сектор" розгортає штаби з підготовки до референдуму по всій країні.

Шанувальники чатували на провідника під сценою, щоб поспілкуватися і сфотографуватися. Хтось вручив Ярошу букет квітів. Той було обурився: "Що я жінка якась?".

Але потім, не розгубившись, вручив букет дівчині, яка хотіла зробити з ним селфи.

Темно в кінці рядка

Навіщо лідер "Правого сектора" вирішив провести віче на Майдані? Сам він відповідає просто: потрібно донести українцям свою позицію.

Втім, зібрати своїх прихильників Ярошу було необхідно, адже події в Мукачево серйозно їх "підігріли". Провіднику потрібно було знайти, куди спрямувати енергію своїх прихильників, багато з яких завжди не проти щось підпалити.

Під час Майдану, щоб чимось зайняти натовп, готовий штурмувати Банкову, лідери тодішньої опозиції застосовували нехитрий трюк. Вели юрбу нібито на штурм, а потім пропонували будувати нові барикади, щоб "розширити територію Майдану". Після декількох годин будівельних робіт у мітингувальників пропадав ентузіазм, що-небудь штурмувати.

По суті, вчора Ярош запропонував своїм соратникам "будувати барикаду". Адже підготовка референдуму - відволікаючий маневр, який особливо ні чим не загрожує владі. За всю історію країни ще не один опозиційний політик не зміг домогтися проведення всеукраїнського референдуму.

У той же час, влада не поспішає заарештовувати бійців ПС, які ховаються в околицях Мукачева.

Також мітинг націоналістів в своїх цілях можуть використовувати представники фінансово-промислових груп, які зараз знаходяться в тихому конфлікті з Президентом Петром Порошенком. І представників яких Ярош називає своїми друзями.

Випадковість чи ні, але ПС провів віче за день до зборів акціонерів "Укрнафти", де буде розглянуто питання про зміну менеджменту компанії.

Зараз її керівництво підконтрольне групі "Приват" Ігоря Коломойського, але Президент намагається змінити менеджмент компанії.

Показово, що вчора крім інших зі сцени перед прихильниками націоналістів виступав нардеп Володимир Парасюк, який, як і Ярош, дружить з близьким до Коломойського Борисом Філатовим.

"Укрнафта" - не єдине проблемне питання у відносинах Коломойського і Порошенка.

У цю неділю, 27 липня, на 205 окрузі (Чернігів) відбудуться довибори в парламент. Головні претенденти на перемогу - голова Держуправління справами Сергій Березенко (сторона Порошенко) і екс-заступник голови Дніпропетровської ОДА Геннадій Корбан (сторона Коломойського).

На місцевих виборах група "Приват" робить ставку на проект "Укроп". Але соратники Коломойського зацікавлені в медіа-розкручуванні Дмитра Яроша, який цілком може восени виступити в ролі VIP-агітатора партії.

У команді Президента Петра Порошенка вчорашній мітинг "Правого сектора" розцінюють саме в контексті протистояння Банкової і групи "Приват". "Ярош давно дружить з командою Коломойського. І у нас є факти, що саме він фінансував "Правий сектор" - сказав Ігор Кононенко, перший заступник голови парламентської фракції БПП і друг Президента.

Мітинг націоналістів на Майдані вигідний і групі RosUkrEnergo Дмитра Фірташа і Сергія Льовочкіна. Ярош не приховує - він дружить з екс-головою СБУ Валентином Наливайченком, якого в команді Фірташа вважають своїм.
"У нас з Наливайченком давня історія стосунків", - сказав Іван Фурсін, бізнес-партнер Фірташа.

До того ж, мітинг націоналістів на Майдані - відмінна страшилка для виборців "Опозиційного блоку", на який зробили ставку на місцевих виборах і Сергій Льовочкін, і другий лідер "Опозиційного блоку" Борис Колесніков.