ua en ru

Ігор Калєтнік: "ВР повинна голосувати за позбавлення депутатів-сумісників мандату"

Автор: RBC.UA
Перший віце-спікер Верховної Ради України та колишній голова Державної митної служби Ігор Калєтнік в інтерв'ю РБК-Україна розповів про наміри КПУ перемогти на виборах до Верховної Ради у Севастополі, про свою оцінку злиття Податкової та Митної служби та про необхідність запровадження відповідальності за голосування за інших депутатів

РБК-Україна: Питання довиборів до парламенту є доволі актуальним. На вашу думку, як воно має бути вирішено? В які терміни повинні бути проведені довибори, адже про це говорили представники провладних структур?

Ігор Калєтнік: По-перше, є процедура розгляду цього питання Конституційним Судом і ми повинні її чітко дотримуватися за термінами і порядком слухання. На мою особисту думку, чим скоріше це відбудеться, тим краще, бо в парламенті на сьогоднішній день, хоч він і є правомочним, він має бути у повному складі. Тим більше, якщо йдеться про округи, серед іншого, міста Києва, Кіровограда, Миколаївської області.

Це дуже важливе питання і позиція нашої фракції буде саме в тому, щоб рішення про призначення повторних виборів було прийнято якнайшвидше.

РБК-Україна: Найскоріше, це в які терміни?

Ігор Калєтнік: Думаю, що це питання буде вирішено під час другої сесії і Компартія України буде обов`язково брати участь в цих виборах. У нас є достойні кандидати, які мають змогу на них перемогти.

До речі, мова йде не лише про ці округи. Мова піде про округ в місті Севастополі, де обрано народного депутата (Павла) Лєбєдєва, призначеного міністром оборони. Там вибори відбулися, але в зв`язку з тим, що він складає депутатські повноваження, там будуть призначені нові вибори і КПУ буде брати в них участь, бо рівень підтримки нашої партії в Севастополі надзвичайно високий і у нашого кандидата там є всі шанси отримати перемогу.

РБК-Україна: Чи не вважаєте Ви, що парламент має прийняти такі зміни до законодавства, які б дозволяли питання суміщення посад не виносити на розгляд народних депутатів, а щоб повноваження народного депутата ліквідовувалися щойно людина отримала посаду у виконавчій структурі влади?

Ігор Калєтнік: Мабуть тут особа має визначатися самостійно, подавши відповідну заяву до ВР про складення повноважень. А заява має розглядатися в ВР відповідно до порядку і процедури. Тому, на мою думку, за таке рішення все ж таки потрібно голосувати. Де гарантія, що будь-який з народних депутатів, який сьогодні призначений членом Кабінету міністрів, завтра не прийде у ВР і не скаже, що має намір продовжити роботу у Верховній Раді? По цьому питанню уже є певний досвід, а проблем з цим ніяких немає.

Ми ж не говоримо, що треба до суду звертатись через те що він не бажає складати повноваження народного депутата. Він бажає скласти повноваження і подав заяву. Просто не вистачило голосів народних депутатів.

Читайте також: КПУ готується взяти участь у повторних виборах, - Калєтнік

РБК-Україна: Чи буде питання індивідуального голосування вирішено в той спосіб, на якому наполягає опозиція - тобто запроваджено систему Рада-3 із сенсорною кнопкою?

Ігор Калєтнік: Річ не в кнопці. Річ в тому, що є чітка вимога Конституції. Стаття 84 визначає, що народний депутат здійснює голосування особисто і якщо людина обиралась до парламенту, то вона має бути на робочому місці - в пленарних засіданнях, на засіданнях комітету, бо вона тут отримує кошти. У нас же ніхто не відміняв Кодекс законів про працю.

Інша справа, що до народного депутата не можливо застосувати ті чи інші норми. Якщо говорити про загальноприйняту етику поведінки державного службовця першого рангу, безперечно, я впевнений, що він має дотримуватися всіх вимог, які на сьогоднішній день передбачені законодавством - знаходитись на робочому місці, особисто здійснювати голосування і відповідати за те рішення, яке він приймає, бо він делегований саме народом України для того, щоб особисто приймати таке рішення.

Якщо говорити про позицію фракції КПУ, то у нас це питання взагалі не виникає. Всі без винятку народні депутати-комуністи присутні на пленарних засіданнях, на засіданнях комітетів. А якщо ця проблема існує у інших фракціях, їм потрібно розбиратися з персональним складом фракції - народними депутатами - і знаходити мотивацію того, щоб парламентарі відвідували пленарні засідання.

РБК-Україна: Ви вважаєте доцільною пропозицію опозиції про те, щоб блокувати картки тих народних депутатів, які на момент голосування не знаходяться у залі?

Ігор Калєтнік: Ну от уявіть: народний депутат не знаходиться в залі, заблокована його картка, він через 30 секунд зайшов у зал, відбувається голосування і не вистачило одного голосу. І вся процедура заново, або ж законопроект буде відхилений. Тобто як система може розпізнати, він сам вставив свою картку, чи замість нього хтось вставив картку? А він з`явився в залі, наприклад.

Дискусія навколо цього ведеться без предмету для дискусії. Це питання чітко визначене Конституцією, Основним законом і його треба суворо дотримуватись кожному народному депутату.

РБК-Україна: Але ж відповідальності за це немає ніякої. Коли за порушення закону немає відповідальності, цей закон не працює. Ми бачили це минулої каденції і ризикуємо побачити це і поточної каденції, коли на табло висвітлюються присутність 362 народних депутатів, а в залі 50 осіб бігають і грають на кнопках.

Ігор Калєтнік: Я підтримую ідею, що відповідальність має бути. Тому ми зараз говоримо не про те, яким чином вирішити цю проблему, бо вона вирішена. Воно чітко передбачено нормами регламенту і Конституції. Ніхто не може голосувати замість народного депутата, але не функція головуючого, наприклад голови ВР, здійснювати контроль хто саме голосує. Це не передбачено чинним законодавством, що саме він має з`ясовувати хто проголосував конкретно в даному питанні.

РБК-Україна: Практика проведення "години запитань до уряду" повернеться у парламент? Адже довго цього не було, багато питань...

Ігор Калєтнік: Обов`язково повернеться. На початку нової сесії буде досить глибоке обговорення проблем, які існують, буде вимога почути звіт цілого ряду міністрів. І я думаю, що тут ВР буде одностайна в своїх підходах і ці питання будуть вирішуватись.

РБК-Україна: Коли можна очікувати внесення змін до державного бюджету поточного року, зокрема по фінансуванню перевиборів на окремих округах?

Ігор Калєтнік: Ми плануємо, і попередньо така розмова була з Кабінетом міністрів, що певні зміни будуть направлені до Верховної Ради уже в березні місяці. Над цим сьогодні праює Міністерство фінансів, над цим сьогодні працює керівництво уряду. Я думаю, що тут дискусія буде дуже серйозна, тому що буде дотримана вся процедура розгляду таких змін, глибоке вивчення цих питань у комітетах і як наслідок - розгляд Верховною Радою. Будемо підходити до цих питань дуже скрупульозно і наскільки мені відомо, уряд налаштований саме на таку взаємодію.

Читайте також: Міндоходів має запрацювати одразу після Нового року, щоб уникнути проблем з надходженням коштів до держбюджету, - Калєтнік

РБК-Україна: Як ви оцінюєте об`єднання в одне Міністерство доходів і зборів Митної та Податкової служб? Чи це виправдано, і яка зараз в такому разі роль Міністерства фінансів?

Ігор Калєтнік: Я дуже хотів би, щоб було саме об'єднання Митної та Податкової служб, а не поглинання Податковою службою Митної служби. Бо, зрозуміло, якщо брати за основу фіскальну частину - стягнення податків - то дещо схоже в діяльності Митної і Податкової служби дійсно є. Якщо брати питання, пов`язані з виконанням функцій, які покладені на Податкову і Митну служби, вони зовсім різні. Тут дуже важливо щоб був дотриманий паритет функцій, які покладені саме на ці органи.

Адже Митна служба це не тільки стягнення податків до державного бюджету. Це, насамперед, здійснення контролю: пропуск громадян, товарів, транспортних засобів, здійснення їхнього оформлення в тому, чи іншому режимі. В ряді цих функцій є функції, якими не займається Податкова - це боротьба з контрабандою наркотиків, зброї, боєприпасів, культурно-історичних цінностей та інше. Для розбудови пунктів пропуску -відповідна технічна допомога надходить від уряду Сполучених Штатів, Європейського Союзу, виділяються окремі гранти виключно Митній службі.

На рівні центрального апарату Міністерства доходів, безперечно цілий ряд підрозділів мають об`єднатися в митні і в податкові. Наприклад, мають об'єднатися підрозділи аудиту, тому що немає необхідності до суб`єкта зовнішньоекономічної діяльності приходити спочатку митникам, а потім податківцям. Це єдиний аудит Міністерства доходів, а отже мають об`єднатися підрозділи документального забезпечення, так званої канцелярії, підрозділи господарських частин, бухгалтерського обліку.

В той же час не можуть на рівні центрального апарату об'єднуватись підрозділи, скажімо, організації митного контролю, служба аналізу ризиків, боротьби з контрабандою, підрозділи митної вартості, класифікації тарифного і нетарифного регулювання. Вони мають вузькопрофільний напрям і вкрай необхідно зберегти тих професіоналів які працюють, бо вони працювали при всіх головах Митної служби. І якщо їх поглинуть інші підрозділи Податкової чи новоствореного Міністерства, то цілі напрямки зникнуть.

До того ж варто пам`ятати, що є ще ціла низка міжнародних договорів, які конструктивно з`єднують реалізацію митної політики, наші зобов`язання перед Всесвітньою митною організацією. Також треба пам`ятати, що минулого року Україна приєдналася до Кіотської конвенції.

Також обмін інформацією від митниць інших країн, згідно із існуючими угодами, відбувається виключно між Митними службами. І через це в цілому ряді питань правоохоронці зверталися по інформацію саме до Митної служби. Іншим органам ця інформація не надається, тому що це - не паритетні, однакові суб`єкти в Україні і їхні партнери з-за кордону. А це доволі тривала процедура і вона має бути чітко витримана.

На рівні областей не можуть бути створені обласні управління податків і зборів, бо якщо така структура буде утворена, то зникнуть митниці і це призведе до цілого ряду проблемних питань бізнесу, бо Митниця функціонує в областях переважно, як практичний орган реалізації митної політики.

Я вам висловив виключно своє бачення, яким чином воно може розвиватися. Я не бачив структури і не знаю яким чином воно готується. Сьогодні створене міністерство, є призначений міністр і більше немає нічного. Але дуже важливо, щоб воно почало працювати якнайшвидше, адже йдеться про податки і збори всієї держави. Це все в одних руках - більше 90% надходжень до бюджету. Тому ми маємо розуміти, яку відповідальність бере міністерство на себе.

РБК-Україна: Чи консультувався колишній голова Податкової служби, а зараз міністр з питань доходів і зборів Олександр Клименко з вами з приводу реформування та об`єднання цих двох служб? Чи були у вас зустрічі до Нового року, після Нового Року?

Ігор Калєтнік: Ще під час спільної роботи ми досить часто спілкувалися на предмет того, як може функціонувати ця система. Ми консультувалися, вивчали різні моделі і я думаю, що саме Клименко здатний сьогодні правильно організувати роботу цього міністерства.

По-перше, він досить сильний менеджер. Він розуміє, як професіонал, напрямки діяльності того чи іншого відомства. Думаю, що йому під силу в найкоротші терміни зрозуміти і вивчити ті функції, якими займалася Митна служба, бо це буде його пряма відповідальність.

Здається що ті завдання, які покладаються урядом саме на міністерство доходів і зборів, якщо вони будуть швидко реалізовані і не буде ставитися в основу цього питання міжвідомча конкуренція, ефект від новоствореного міністерства буде набагато кращим, ніж від розрізнених двох структур. Та за основу мають бути взяті саме професіоналізм і знання того, чи іншого працівника в даній сфері.

Читайте також: Ефективність роботи ВР знизиться, якщо депутати будуть голосувати один раз на тиждень, - Калетнік

РБК-Україна: В останні два роки обговорювалося питання поєднання митниці та податкової з Мінфіном. І це було розумно, бо саме міністерство фінансів відповідає і за доходи і за розподільчу частину бюджету. Зараз всі доходи відходять до відповідного міністерства, а у Мінфіна залишається лишень бухгалтерський облік та розпис видатків. І це може призвести до системного конфлікту саме між міністерствами...

Ігор Калєтнік: В Міністерства фінансів сьогодні є багато питань, якими він має займатись - Державне казначейство, фінмоніторинг, фінінспекція, колишнє КРУ (контрольно-ревізійне управління), видатки державного бюджету.

Думаю, що тут дуже важливо, щоб була використана саме ця форма - є міністерство яке збирає податки і в задачу цього міністерства входить: якісно і вчасно зібрати всі податки, які належить сплатити всім господарюючим суб`єктам і фізичним особам на території нашої держави, в тому числі нерезидентам.

І є Міністерство фінансів, яке має розподілити ці видатки. На їхній основі має бути сформований державний бюджет. Тобто логіка певна є, від того наскільки злагоджено зараз ця система запрацює, буде залежати, чи буде ефект від цього об'єднання чи не буде.

Розмовляли Антон Подлуцький і Ганна Писаренко

В другій частині інтерв'ю із Ігорем Калєтніком, яка вийде 16 січня, читайте про імпорт нафтопродуктів до України, про продаж землі та про можливість висунення кандидатів від КПУ на президентських виборах 2015 р.