На цей раз політична криза в Україні може закінчитися відставкою прем'єр-міністра Арсенія Яценюка. Джерела в "Блоці Петра Порошенка" і Адміністрації президента бачать тільки одну можливість, при якій чинний голова уряду збереже за собою пост - він повинен погодитися з кадровими пропозиціями Банковій. В оточенні Яценюка стверджують, що цього не відбудеться, і до можливих перевиборів він і "Народний фронт" готові.
На цей раз політична криза в Україні може закінчитися відставкою прем'єр-міністра Арсенія Яценюка. Джерела в "Блоці Петра Порошенка" і Адміністрації президента бачать тільки одну можливість, при якій чинний голова уряду збереже за собою пост - він повинен погодитися з кадровими пропозиціями Банковій. В оточенні Яценюка стверджують, що цього не відбудеться, і до можливих перевиборів він і "Народний фронт" готові.
Коли через якийсь час хтось вирішить з'ясувати, чому президент Петро Порошенко і прем'єр-міністр Арсеній Яценюк - дві людини, які як брати виглядали на інавгурації першого з них (як зараз пам'ятаю слова прем'єра 7 червня 2014 року: "Знаю: як єдине ціле будуть діяти президент, парламент і Кабінет міністрів"), - в січні 2016-го раптом стали уникати і практично ненавидіти один одного, то цього дослідника чекає сюрприз
І звуть його Сергій Березенко - народний депутат БПП. Звичайно, сам Березенко тут зовсім не при чому. Він займався тим, що йому було доручено, і в чому досяг успіху раніше - розгортання виборчих штабів. Так, "Блок Петра Порошенко" почав готуватися до дострокових парламентських виборів. Як кажуть, без оголошення війни. Без оповіщення своїх партнерів. Коли Арсеній Яценюк дізнався про розгортання сил противника (ну а кого ж ще?!), нібито тоді й визрів у нього план виступити з тим самим гучною заявою про референдум.
"Настав час, щоб український народ сказав своє слово, якою має бути нова українська Конституція в новій європейській Україні. Ніхто, крім народу України, не має права визначати, яким буде Основний закон, - заявив глава уряду в своїй "десятихвилинці з прем'єром" 24 січня. - Нова Конституція - це новий суспільний договір між громадянами і владою, яку вони обрали. Договір про розподіл прав і відповідальності всередині самої влади - між президентом, урядом і парламентом. Договір про взаємини між центром і регіонами. Договір про створення нового чесного і справедливого суду, а не перепризначення чинного. Договір про чіткої геополітичної мети України - стати членом Європейського Союзу і НАТО. Переконаний, що глава держави сповідує такі ж принципи".
Зараз будується багато версій, навіщо Яценюк сказав те, що сказав: позлити президента, захистити Арсена Авакова, якого збираються зняти з посади глави МВС. Практично ніхто не повірив у щирість глави уряду. Кажуть, на наступний день Арсеній Яценюк і голова фракції БПП Юрій Луценко зустрілися. У них відбулася досить відверта розмова, під час якої прем'єр нібито зізнався, що заява про референдум - це була його реакція на скаргу, що надійшла до нього інформацію про розгортання БПП штабів.
- Ну і що, що развертываем? - нібито запитав Луценко.
- А я сказав (про референдум - ред.) зло. Я підірву! - нібито відповів Яценюк.
Як відомо, пізніше лідер фракції БПП публічно виступив з критикою ініціативи референдуму, по суті, звинувативши главу уряду в тому, що той займається не своєю справою. "Прикро, що до звичної шоу-групі затятих борців з несправедливістю, "скотыняками" та іншими речами приєдналося і керівництво Кабміну. У мене особисто склалося враження, що тарифи врегульовані, залучені інвестиції, корупція і бандитизм подолані і залишився один головний "прожект" - народний референдум. Більше цього уряду, виявляється, нецікаво займатися нічим", - заявив Луценко з парламентської трибуни.
В оточенні прем'єр-міністра і у фракції "Народного фронту" наполягають, що ніякого подвійного дна в заяві Арсенія Яценюка про необхідність проведення референдуму немає. "Про референдум прем'єр заявив тому, що він так думає. В Україні повинна з'явитися нова Конституція, оскільки чинна, написана Медведчуком в редакції Ющенко не дає країні рухатися далі. І писати цей документ треба всім, а не на коліні в Адміністрації президента. - заявив автору джерело в уряді. - В Адміністрації президента заяву прем'єра розцінили як торпедування Мінських угод, як зовнішньополітичну гру Яценюка. Це все особисті амбіції - Петро ж не може бути другим! Він повинен бути єдиним!".
Справедливості заради варто сказати, що проект нової Конституції зараз напрацьовується. І ні президент, ні прем'єр до нього відношення не мають. Очолює групу політиків і вчених Герой України, член групи "1 грудня" Ігор Юхновський. Пару тижнів тому він виступив з програмною статтею "Україні потрібна нова Конституція" в тижневику "Дзеркало тижня". Закінчується цей текст милим постскриптумом: "Ця стаття є ввічливим запрошенням шанованих юридичних авторитетів до спільної роботи".
Зараз в українській політиці відбувається те, що англійською називається "perfect storm", ідеальний шторм. Це коли обставини складаються таким чином, що ефект від їх злиття в рази сильніше і призводить до воістину руйнівним наслідкам там, де, дій причини самі по собі, нічого б і не було помітно. Не з'явися інформація про можливу відставку Авакова, не почни падати гривня, не зайди в глухий кут ситуація з прийняттям змін до Конституції, не почни ЄС розповідати про зняття санкцій відносно колишніх чиновників і, це одне з головних, якщо б у публічному просторі не почала б обговорюватися кандидатура першого заступника голови АП Віталія Ковальчука на посаду першого віце-прем'єра - нічого б не було.
Ми б стали свідками традиційного політичного міжсобойчика, який би закінчився так, як закінчувався завжди - договором. Ні миру, ні війни. "Батьківщина" і "Самопоміч" покричали б, але в коаліції залишилися. РПЛ підтримали б в передпокої, а потім все ж взяли б у коаліцію.
Про "Опозиційний блок" знову ніхто б не згадав. Ну ладно, згадали б - зацідили б в черговий раз. Яценюк і Порошенко посперечалися, але потім домовилися б не виносити на публіку свої протиріччя, і з'явилися б на якомусь засіданні мило посміхаючись один одному. Але, схоже, зараз ситуація змінилася, і ніхто відступати від заявлених і, що головне - стали надбанням громадськості, позицій не має наміру.
Взяти хоча б питання з призначенням Віталія Ковальчука. Деякі депутати з БПП на блакитному оці кажуть про те, що його просувають на позицію першого віце-прем'єра, де головним напрямком його роботи буде євроінтеграція.
Ті, хто не входить в президентську фракцію, міркують вільніше і чесніше. "Він буде більше займатися координацією економічного блоку", - вважає народний депутат Ігор Попов (РПЛ). Він же нагадує, що саме перший віце-прем'єр влаштовує "генеральний прогін засідання уряду за добу до", займається організацією та узгодженням позицій міністерств, та усунення неузгодженостей між ними. Ковальчук, який ніс і несе на собі тягар апаратної роботи спочатку у Віталія Кличка, а тепер у Петра Порошенка для цієї роботи, за формальними ознаками, підходить. За політичним - ні.
"Якщо він (Арсеній Яценюк - ред.) відмовить у призначенні Ковальчука і Рябікіна (Павло Рябікін претендує на посаду міністра інфраструктури - ред.) - ппц йому", - кажуть в оточенні президента.
"Не буде його Віталія Ковальчука - ред.) в уряді. Вибори так вибори! Це демократія, дитинко!", - кажуть в оточенні прем'єра.
Вибори - перше слово, яке вимовляють представники колись дружніх фракцій, коли цікавишся їх думкою про те, чим все закінчиться. І, якщо раніше мова йшла про осінь, то тепер деякі говорять про те, що вони можуть відбутися і навесні.
В принципі, це можливо. По самій грубій арифметиці, якщо після 16 лютого - дня, коли Арсеній Яценюк виступить із звітом про виконану ним роботу на посаді прем'єр-міністра, Рада проголосує за його відставку і, як було обіцяно, НФ відразу вийде з більшості (пам'ятаєте інтерв'ю прем'єра "Фокусу" "Як ви вважаєте, чи може залишитися в коаліції партія, лідер якої був відданий партнерами по коаліції з президентської фракції?"), після цього більшість розпадається і включається лічильник - 30 днів на створення нової коаліції.
Припустимо, 20 березня президент скористається своїм правом оголосити про перевибори. Дострокова кампанія, за законом триває 60 днів, але може і 45, як це було у 2014 році. Так що, теоретично, в травні ми можемо отримати новий склад парламенту.
Звичайно, це все припущення та фантазії. А раптом, більшість фракції НФ відмовиться підтримати свого лідера і не проголосує за вихід з коаліції? Що тоді?
Але повернемося до "ідеального шторму" і Ковальчуку. Ситуація, як описав її один з наближених до глави держави людей така: "один ні за що не хоче з ним працювати; інший ні за що не відмовиться внести його кандидатуру в парламент". Сторони пішли на принцип, вирішили показати у кого... чай міцніше.
Спілкуюся з джерелом в уряді. Дотягнуться до прем'єра не виходить, прес-служба коментарів не дає, на інтерв'ю не можу потрапити вже 2 роки. Так що говоримо з "людиною з Кабміну". Він суворий і міцний на слово.
- Чому загострення сталося? Просто нам набридло утиратися. Ми щосили тримали удар і не відповідали, відрами згрібаючи лайно, яке лилося нам на голову. Дуже хотіли, щоб 2005 рік не повторився. До єдності закликали... Тільки єдність це виявилося з одного боку - з нашої. З боку АП суцільні вкидання типо компромату, відкрите обс....ие з боку БПП, типо соратники. Чого варті Каплін та Добродомов. Всі ці інспіровані ними типо корупційні викриття чиновників, яких Кабмін сам зняв за корупцію.
Він говорить, а я згадую про многометровом плакаті "Яценяку - на гілляку", який партія Капліна встановила в Маріїнському парку, зробивши так, щоб ті, хто знаходиться в будівлі уряду могли спокійно прочитати цей заклик. Ну і сам прем'єр, природно.
- Щоб ти розумів - незручний президенту Яценюк. І Аваков незручний. Тому що говорять те, що думають. Не запобігають. Не підтакують. А таких Петро не любить!
"Не знаю, - думаю я про себе. - Дуже Порошенко і Яценюк природно виглядали і доповнювали один одного". Але слухаю, не перебиваю. Сам же про коментарі попросив.
- Принцип розподілу влади треба міняти. Неправильно, що повноваження по боротьбі з корупцією у президента, а звинувачують за неї прем'єра. Або що полкабмина - люди, яких прем'єру нав'язали. Ні, ти скажи - як можна нести відповідальність за політику уряду, якщо половина міністрів пасеться в АП? Або коли Аваков ловить, а прокурори і судді відпускають?! Знаєш, ми тут (в уряді - ред.) працюємо на знос. Однією рукою намагаємося утримати країну над прірвою. Інший проводимо все-таки реформи. Ти ж не будеш заперечувати, що ми багато робимо?
Дивлюся на нього, не кліпаючи. Але про себе погоджуюся. Внутрішньо я вдячний цій людині. Не можу його назвати. Але розумію, що говорить в ньому не тільки здоровий глузд, але і система. Що ось ще трохи і можна канонізувати прем'єра. З іншого боку. Ось живе Арсеній Яценюк у всьому цьому кожен день. Всі ці "кролики", "Сіни", доречні жарти і не дуже, карикатури. Дуже мені подобається та, де на кроляче пузо вода ллється, Луценко знову ж таки виставляв її у себе в Facebook...
- ...Але виросла у нас третя рука. Від мух і комарів відбиватися, які намагаються впиться у нас, вкусити, відгризти шматок м'яса. І ще! В АП зрозуміли, що ми зробили те, чого вони бояться, що ми взяли до себе в союзники народ. І це щиро! А оскільки це не піар, не гра, а там, в Адміністрації мислять тільки такими категоріями - то вони загубилися в цій ситуації. І крім безглуздого тези, мовляв, еліти повинні домовитися самі, без народу, нічого не народили. Та ну! Станьте поруч! Давайте разом напишемо нову Конституцію, в якій прізвища не важливі!
З цим важко не погодитися. Принципи і правила - те, що нас врятує. На цьому ми попрощалися.
Ні для кого не є секретом, що у депутатів намір зняти Яценюка виникає не вперше. І це сталося б вже давно, якби була знайдена гідна кандидатура. З боку це виглядає парадоксально - він не влаштовує, але при цьому заміни немає, і наступний прем'єр повинен бути схожий на нього. У тому сенсі, що влаштовувати і депутатів, і Захід, який дає гроші і хоче, щоб вони були "в теплі".
Кого тільки не пророкують на прем'єрський пост. Спікер Володимир Гройсман, колишній шведський прем'єр Карл Більдт, колишній польський президент Олександр Кваснєвський... БПП віддають собі звіт в тому, що поява Володимира Гройсмана у прем'єрському кріслі викличе невдоволення Заходу, який однозначно розцінить це як спробу президента узурпувати владу. Запрошення західних політиків, навіть після того як Він відмовився, зазначивши в коментарі шведській газеті, що підстав для заміни прем'єра ні, не зникло з порядку денного.
"Потрібен технократ. Наприклад, Кваснєвський - все знає, все розуміє, не має перспектив на майбутнє в українській політиці", - ділиться своїми роздумами джерело в АП.
Починаєш перебирати в розумі інші прізвища. Саакашвілі з порядку денного як-то пішов. Не склалося у нього з президентом і з парламентською більшістю. Наталія Яресько? Їй, кажуть одні джерела, запропонували переїхати до Вашингтона, до штаб-квартири Міжнародного валютного фонду. Інші стверджують, що, мовляв, раз зайшла розмова про першого віце-прем'єра в уряді, так от вона якраз та людина, кого прем'єр хотів би бачити своїм заступником. Айварас Абромавічус? Не він знайде підтримку серед депутатів.
Тут приходить повідомлення від того самого людини з Кабміну: "На Банковій почали рахувати голоси за відставку двох Арсенов. Скільки нарахували - хз". На годиннику 22.53.