ua en ru

І.Мазепа: "Західний капітал як і раніше залишається домінуючим на фондовому ринку України"

Автор: RBC.UA
Інтерв'ю з генеральним директором інвестиційної компанії Concorde Capital Ігорем Мазепою.

Останнім часом все більше і більше українських підприємств замислюються про залучення багатомільйонних коштів за рахунок розміщення своїх акцій на західних біржах. Супроводжують їх в цьому компанії, які професійно орієнтуються у всіх заплутаних маршрутах світових фондових ринків. Про особливості функціонування українського фондового ринку РБК-Україна розповів генеральний директор однієї з таких компаній - Concorde Capital - Ігор Мазепа.

РБК-Україна: Як ви, учасник українського фондового ринку, оцінюєте рівень його розвитку?

Ігор Мазепа: Слід зазначити, що зараз в Україні відбувається зародження інвестиційної культури, відповідно, у нас формується повноцінний фондовий ринок. З'являється все більша кількість українських компаній, зацікавлених в залученні капіталу на західних ринках. Досить-таки швидко і динамічно росте продуктова лінійка - ті фінансові продукти, якими можуть скористатися наші компанії-емітенти. Крім того, спостерігається поліпшення якості самого інвестора. Три-чотири роки тому інвестором в Україні був т.з. "український специфічний фонд", який володів мандатом на покупку тільки українських активів, або ж середньої руки регіональний фонд - наприклад, який-небудь східно-європейский з основним портфелем в Росії і невеликою експозицією в Україні. Зараз же у нас з'являється все більше крупних світових інвесторів, розміри одиночних операцій з якими можуть досягати 50 млн дол. Все це робить український ринок ефективнішим, прозорішим і привабливішим як для вітчизняних компаній, так і для зарубіжних інвесторів.

РБК-Україна: Які зараз основні тенденції спостерігаються в сегменті торгівлі цінними паперами на вторинному ринку?

І.М.: В першу чергу спостерігається істотний відхід об'ємів і ліквідності на західні біржі. Частка операцій, які проходять на ПФТС, складає не більше 15-20% від загальної кількості. При цьому, за нашими оцінками, західний інвестор тримає близько 90% всіх активів, які торгуються на вітчизняному ринку. Таким чином, західний капітал як і раніше залишається домінуючим на фондовому ринку України, і, на моє переконання, тенденція відходу українських емітентів на західні ринки збережеться в довгостроковій перспективі.

РБК-Україна: Які на сьогодні основні напрями бізнесу для Concorde Capital?

І.М.: За 3 роки існування Concorde Capital ми отримали значну частку ринку інвестиційний-банківських послуг, які є основним видом діяльності компанії. За нашими підрахунками, ця частка на сьогодні складає близько 35%, тобто, по суті, ми робимо кожну третю операцію в країні. Велике значення ми приділяємо вибудовуванню бізнесу, пов'язаного із злиттями і поглинаннями. Цей сегмент зараз активно розвивається, і ми вже маємо серйозний досвід реалізації операцій в даному напрямку.

РБК-Україна: А що стосується управління активами?

І.М.: Я пильно спостерігав за ринком управління активами з самого моменту його зародження в Україні. І, чесно кажучи, тривалий час відносився до нього досить скептично. Проте українська інвестиційна культура почала рости швидше за очікування, доцільність нового напряму по управлінню активами стала очевидна, і ми почали розвивати цю послугу саме тоді, коли порахували, що ринок готовий отримувати її у великому об'ємі. У серпні поточного року Concorde Capital відкрив підрозділ управління активами, створивши фінансові центри з продажу сертифікатів пайових інвестиційних фондів в Києві, Дніпропетровську, Донецьку і Львові. Враховуючи актуальність послуги і зростаючий попит на неї на ринку, в наших планах відкриття ще шести офісів до кінця року. Кажучи про бізнес по управлінню активами важливо відзначити, що особливу роль в ньому грає освітній момент - як правило, у людей немає досвіду інвестування, і, відповідно, у них з'являється багато питань. Плюс в пам'яті ще свіжий негативний досвід середини 90-х років, пов'язаний з діяльністю трастів. Тому однією з наших цілей є створення культури і заповнення білих плям саме в цьому сегменті.

РБК-Україна: Які у вас готуються на найближчий час найбільші проекти?

І.М.: В даний час у нас в роботі є три проекти з продажу комерційних банків - це будуть іменні транзакції з продажу контрольного пакету. Одна з цих операцій знаходиться вже на завершальній стадії. Готується також проект по виведенню на IPO одного з найбільших українських банків. Аналогічна робота ведеться і із страховими компаніями. Крім того, є проекти в ритейлі, фармацевтиці, ряд проектів з компаніями з Росії і країн СНД, що працюють на ринку нерухомості. Зараз в нашому портфелі близько 25 операцій у сфері M&A (злиття і поглинання), IPO і приватних розміщень. Це проекти, в яких вже підписані мандатні листи. Протягом півроку ми плануємо закрити ці операції.

РБК-Україна: Які комісійні отримує Concorde Capital від таких операцій?

І.М.: Зазвичай комісія за реалізацію складає від 3 до 5% від суми операції.

РБК-Україна: А практикуєте збір комісійних не грошовими коштами, а акціями тих або інших підприємств?

І.М.: Ми дуже педантично і скрупульозно підходимо до вибору компаній, для яких організовуємо залучення капіталу. Як правило, це компанії, що є лідерами в своїх галузях і сегментах ринку. При цьому ми не працюємо з компаніями, в чий успіх не віримо. Відповідно, якщо ми віримо в компанію, її розміщення - це хороший потенціал для заробітку інвестора, і ми із задоволенням беремо комісію акціями цієї компанії. В більшості випадків ми викуповуємо для свого портфеля частину тих акцій, які розміщуємо, що дозволяє нам ефективніше формувати ринок. Тому що саме по собі розміщення - це тільки перший крок по реалізації стратегії капіталізації компанії-емітента. Далі йде правильне планування її розвитку і позиціонування на ринку з метою підвищення ліквідності і вартості компанії, в чому ми беремо активну участь.

РБК-Україна: Що стосується акціонерів самого Concorde Capital. Ви володієте контрольним пакетом акцій?

І.М.: Я і деякі мої колеги керуємо контрольним пакетом акцій Concorde Capital.

РБК-Україна: У перспективі могли б ви продати акції Concorde Capital за наявності цікавої пропозиції?

І.М.: Акціонерами Concorde Capital є і будуть тільки ті люди і інституції, які додають компанії істотну вартість. Відповідно, на даному етапі Concorde Capital не зацікавлений в нових акціонерах, що не відповідають цій вимозі. При цьому я не виключаю можливості входження в капітал компанії будь-якого іншого потенційного інвестора, якщо він зможе переконати існуючих акціонерів і топ-менеджмент компанії в доцільності своєї присутності. У наших планах вирости до такого рівня, коли мало хто в світі матиме фінансову можливість купити акції Concorde Capital.

РБК-Україна: Скільки Concorde Capital заробив минулого року?

І.М.: Доходи озвучити не маю права, це мої зобов'язання по нерозголошуванню перед клієнтами і акціонерами компанії. Можу сказати, що останнім часом все більш значущу частку в нашому бізнесі займають операції по залученню капіталу для українських індустріальних компаній - я б оцінив їх в половину всіх наших доходів. Решту складають операції на фондовому ринку - комісійні по торгівлі акціями на біржі і ін.

РБК-Україна: Поділіться своїми рецептами успішного ведення інвестиційного бізнесу, як експерт цього ринку.

І.М.: Я вважаю, що успішним інвестором в першу чергу може стати тільки та людина, яка сама заробила гроші для їх подальшого вкладення, яка цінує кожен цент, кожну копійку, і розуміє, якою працею дається заробіток. Саме пошана до грошей, до власного результату є базою для майбутнього успіху в інвестуванні. По-друге, слід розуміти, що будь-які ресурси обмежені, і майстерність інвестора полягає в умінні використовувати їх, отримуючи при цьому максимальну вигоду. Кожне інвестиційне рішення є продуктом і результатом ретельного дослідження і аналізу активу, як об'єкту для інвестування. Це повинно бути правилом як для інвестора-початківця, так і для професіонала.

РБК-Україна: Як ви вважаєте, чи вплинуть найближчі вибори на фондовий ринок? Які можуть бути коливання залежно від їх результатів?

І.М.: Недавні пара-трійка наших road-show з українськими компаніями показали, що це останнє питання, яке задають інвестори. Насправді, серйозного неспокою результат цих виборів у них не викликає. Більш того, з початку року, в період жорсткої політичної нестабільності, яка, здавалося б, не повинна додавати вартості українським компаніям, а навпаки - впливати на неї негативно, ринок показав прибутковість більше 100%. Це один з найвищих показників прибутковості в світі. Якщо говорити про внутрішню реакцію на політичну ситуацію в країні, то, звичайно, політика має ефект на крупні компанії, їм необхідно відчувати стабільність і прогнозованість в цьому плані. Проте на ті речі, які мотивують ухвалення інвестиційних рішень в середньому або малому бізнесі, вона, як правило, не впливає.

Розмовляв Володимир Драбчук