ua en ru

Чи вистачить Україні вугілля для проходження опалювального сезону

Чи вистачить Україні вугілля для проходження опалювального сезону Істотно наростити обсяг запасів антрацитної групи на складах поки не вдається (Фото: sfs.gov.ua)

Незважаючи на наміри уряду щодо нарощування обсягів видобутку енергетичного вугілля, у жовтні, за даними Міненерговугілля, державні шахти виконали план на 87% (близько 2,2 млн тонн).

Приблизно через півтора місяці після початку опалювального сезону, уряду вдалося стабілізувати ситуацію з постачанням вугілля енергетичних марок на склади енергогенеруючих підприємств. Якщо ще в жовтні міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик констатував дефіцит вугілля газової групи, то вже до грудня приріст склав 400 тис. тонн. Втім, значно наростити видобуток цієї марки палива не вдалося, і поповнення запасів відбувається в основному за рахунок імпортних поставок. У Кабміні вважають, що криза минула і планують амбітну реструктуризацію державних шахт. Подробиці – в матеріалі РБК-Україна.

До кінця листопада, за даними Міністерства енергетики та вугільної промисловості, запаси вугілля енергетичних марок на складах українських ТЕС зросли на 22% - до 1,32 млн тонн. До грудня, за словами міністра енергетики Ігоря Насалика, запаси зросли до 1,76 млн тонн. "Запаси на складах енергогенеруючих компаній ростуть, поставки відбуваються регулярно. За листопад ми збільшили майже на 400 тис. тонн кількість вугілля газової групи, не тільки за рахунок імпорту, але й за рахунок власного видобутку. Немає причин для занепокоєння – в опалювальний період українські ТЕС будуть забезпечені паливом", - запевнив РБК-Україна Ігор Насалик.

Нагадаємо, ще на початку вересня чиновник констатував дефіцит вугілля газових марок. Скорочення запасів сталося не тільки через зростання споживання, але також через необхідність переобладнати низку антрацитових блоків українських ТЕС на газову групу. Як відомо, у березні цього року після відповідного рішення РНБО Україна відмовилася від поставок товарів і вантажів з окупованих районів Донецької та Луганської областей, і держава, і імпортує антрацитове вугілля, яке не добувається на підконтрольній території. "Весь антрацит ми змушені імпортувати. Ми возимо його з ПАР, США і невеликі обсяги з Росії для Луганської та Слов'янської ТЕС", - повідомив міністр енергетики.

Згідно енергетичного балансу, Україні до кінця року необхідно імпортувати 4,7 млн тонн енергетичного вугілля. Раніше Ігор Насалик заявляв, що левова частка цього обсягу – 2,5-3 млн тонн – буде закуплена в США. Ще влітку держкомпанія "Центренерго" (Трипільська, Зміївська, Вуглегірська ТЕС) уклала контракт з американською компанією Xcoal Energy&Resources на поставку близько 700 тис. тонн антрациту. Ще 675 тис. тонн вугілля антрацитної групи законтрактовано енергохолдингом ДТЕК в ПАР. Дефіцит газових марок уряд також покривав за рахунок імпорту, у тому числі з США, заявляючи про наміри ввезти близько 500 тис. тонн для компанії "Центренерго", а ДТЕК закупив близько 150 тис. тонн у американської компанії. Всього в країну, за даними адміністрації порту "Південний", з початку року для державних і приватних компанії завезено понад 900 тис. тонн енергетичного вугілля.

Втім, незважаючи на імпорт, істотно наростити обсяг запасів антрацитної групи на складах поки не вдається. Згідно з офіційною статистикою Міненерговугілля, станом на 1 листопада обсяг запасів антрациту становив 551 тис. тонн, то на 6 грудня – близько 567 тис. тонн.

"Потреба в антрациті цього року істотно скоротилася – з майже 9 до 5 млн тонн. Але ситуація продовжує залишатися критичною. Все, що завозиться – спрацьовує, розраховувати тільки на газову групу ми теж не можемо. Тому уряд має намір провести реорганізацію державних шахт і нарощувати обсяги власного видобутку енергетичних марок", - повідомило РБК-Україна джерело в енергетичному блоці Кабміну, яке не побажало назвати своє ім'я. У листопаді приріст запасів відбувався в основному за рахунок поставок вугілля газової групи. І якщо до 1 листопада дефіцит становив близько 1,2 млн тонн, то до 7 грудня – різниця між нормою і фактичними запасами близько 100 тис. тонн.

Незважаючи на наміри уряду щодо нарощування обсягів видобутку енергетичного вугілля, у жовтні, за даними Міненерговугілля, державні шахти виконали план на 87% (близько 2,2 млн тонн).

У Кабміні вважають, що ситуація зміниться після реорганізації державних видобувних підприємств. Зокрема, 6 грудня на своєму засіданні уряд затвердив проект розпорядження щодо створення держпідприємства "Національна вугільна компанія", якому спочатку передаються в управління 19 шахт з 33. Всього в країні понад 150 вугільних шахт, з яких близько 85 знаходяться на непідконтрольній території. Підприємства, які не увійдуть в структуру нової компанії будуть ліквідовані. "Держава не може утримувати збиткові підприємства вугільної промисловості", - йдеться в пояснювальній записці до документа, копію якої має РБК-Україна. Джерела видання в Міненерго уточнили, що створення однієї юридичної особи з подальшою ліквідацією підприємств дозволить скоротити понад 1 млн працівників вугільної промисловості з фондом оплати праці 106 млн гривень. Крім того, у відомстві розраховують, що централізація дозволить заощадити близько 700 млн гривень на закупівлю обладнання для шахт.

Втім, міністр енергетики Ігор Насалик налаштований більш оптимістично. "Ми переходимо до тієї форми управління, при якій кожна шахта повинна нести відповідальність за ефективність своєї роботи. Реструктуризація галузі дозволить відразу ж заощадити державі додаткові 1,5 млрд гривень", - заявив він. Крім того, за його словами, у наступному році держава спрямує 2,5 млрд гривень на модернізацію підприємств вугільної промисловості. Утім, поки, за словами чиновника, документ не підписав прем'єр-міністр Володимир Гройсман, відповідно, "говорити про затвердження статуту і про потенційне керівництво компанії поки передчасно". "Процес реорганізації вугільної галузі не буде швидким. Потрібні серйозні інвестиції в кілька десятків мільярдів гривень, і поки у держави таких коштів немає. До того ж поки залишається відкритим питання, хто очолить держкомпанію і кому вона буде підпорядковуватися - безпосередньо уряду або Міненерговугілля", - зазначив співрозмовник РБК-Україна в енергетичному блоці уряду.