ua en ru

Human Rights Watch звинуватила лівійських повстанців у вбивстві Муаммара Каддафі (відео)

Автор: RBC.UA
До річниці загибелі колишнього лівійського лідера, полковника Муаммара Каддафі міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch опублікувала 60-сторінкову доповідь "Смерть диктатора: кривава помста в Сирті". У ньому нинішні влада Лівії звинувачуються в покриванні або заохочення військових злочинів і небажанні розслідувати обставини загибелі Голови Джамахірії та його прихильників.

До річниці загибелі колишнього лівійського лідера, полковника Муаммара Каддафі міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch опублікувала 60-сторінкову доповідь "Смерть диктатора: кривава помста в Сирті". У ньому нинішні влада Лівії звинувачуються в покриванні або заохочення військових злочинів і небажанні розслідувати обставини загибелі Голови Джамахірії і його прихильників.

Автори документа дійшли висновку, що лівійські повстанці вбили Каддафі, його сина Мутассіма, а також 66 їх прибічників. Директор HRW з надзвичайних ситуацій Пітер Букерт зазначив, що результати розслідування спростовують версію, згідно з якою глава північноафриканської держави загинув від випадкової кулі під час перестрілки.

Читайте також: У Лівії населення масово здає зброю

Колишній лідер Джамахірії потрапив у полон до бойовиків опозиції 20 жовтня 2011 р., після того як авіація НАТО завдала удару по кортежу з 50 автомобілів, в якому Каддафі намагався вирватися зі свого рідного міста Сирта, обложеного повстанцями. Однією з найбільш серйозних доказів проти лівійських революціонерів стало відео, зняте на мобільні телефони. Записи демонструють епізоди тортур і знущань над полоненими з боку опозиціонерів.

Деякі відеоролики відобразили момент полонення самого Каддафі. Полковник був захоплений живим, але стікаючим кров'ю: ймовірно, він був поранений у голову осколком гранати, кинутої його охоронцями, які намагалися чинити опір повстанцям. Полоненого главу держави поволокли по землі, а один з бойовиків опозиції розпоров йому багнетом сідницю, через що Каддафі втратив багато крові.

Згідно з офіційною версією, полковник помер в госпіталі, куди його доставили нібито після випадкового кульового поранення в голову. Однак на запису видно: коли лідера Джамахірії кладуть в автомобіль, щоб відвезти в лікарню, він вже не подає ознак життя.
Син екс-глави Лівії Мутассім Каддафі також був живий на момент взяття в полон. Пораненого спадкоємця доставили в Місураті, де він був допитаний повстанськими командирами. Зняте під час допиту відео демонструє, як син Каддафі п'є воду і курить сигарети, проте вже ввечері його труп виставили на загальний огляд. На горлі Мутассіма Каддафі з'явилася нова рана, якої не було видно на відеороликах, які закарбували процедуру його допиту.

Читайте також: Генсек ООН засудив напад на американських дипломатів у Лівії

За даними правозахисників, ще 66 соратників Каддафі зазнали жорстоких тортур, а потім були вбиті. Всі вони перебували в тій же автоколоні, яка намагалася вирватися з Сирта. Людей з оточення полковника взяли в полон. Повстанці посадили їх біля бетонної стіни, допитали, побили (ці факти зафіксовані на відеозаписах), а потім розстріляли біля готелю "Махара" в Сирті.

HRW вдалося встановити імена командирів повстанців, які віддали наказ страчувати полонених. Ці дані були передані лівійській владі, проте з її боку ніякої реакції не було. Тоді правозахисники були змушені оприлюднити результати розслідування, яке пролило світло на обставини загибелі Каддафі і його наближених. Згідно з нормами міжнародного права, вбивство полонених вважається військовим злочином, тому влада Лівії зобов'язана розслідувати його і покарати винних.

Через рік після падіння режиму Каддафі в країні тривають сутички між перемігшими революціонерами і прихильниками полковника. У середу, 18 жовтня, як мінімум 11 осіб загинули і десятки отримали поранення в ході боїв в лівійському місті Бені-Валід. Цей населений пункт, контрольований силами, що зберігають вірність лідерові Джамахірії, був оточений військами, лояльними новому уряду. Військові зажадали видати осіб, відповідальних за викрадення та катування Омрана Шаабана - повстанця, який в жовтні 2011 р. захопив Каддафі. Колишнього опозиціонера викрали соратники полковника в липні 2012 р. в районі Бені-Валіда. Через два місяці його відпустили. Шаабана направили на лікування до Франції, проте 24 вересня він помер.

Читайте також: Лівія отримала нового прем'єр-міністра

З лютого 2011 р. в Лівії тривала громадянська війна між прихильниками Каддафі та його противниками, які створили Перехідний національна рада (ПНС) і оголосили його законною владою в країні. На боці останніх в конфлікт втрутився НАТО після відповідної резолюції Ради безпеки ООН. В кінці серпня ц.р. за підтримки Північноатлантичного альянсу сили ПНС взяли столицю країни Тріполі. Цей орган влади визнали легітимним більше 60 держав світу. Каддафі, який правив Лівією понад 40 років, був убитий 20 жовтня 2011 р. в своєму рідному місті Сирт, який залишався останнім форпостом вірних йому сил.

13 вересня 2012 р. в Лівії з'явився новий прем'єр-міністр. Ним став чинний на той час віце-прем'єр Мустафа Абу Шагур. В Національному конгресі Лівії 200 місць. У першому турі лідирував Джібріль з 86 голосами проти 55 у Шагура. Зазначимо, що обрання Шагура на пост прем'єр-міністра відбулося на наступний день після штурму будівлі консульства США в Бенгазі, в якому загинув посол США в Лівії Крістофер Стівенс і троє інших співробітників дипмісії.

9 серпня влада в Лівії перейшла від Національної ради, який був тимчасовим керівним органом, до Загальному національному конгресу.