Незважаючи на внутрішнє бурління, "Самопоміч" поки залишається в коаліції. Але розбіжності в більшості нікуди не діваються. Фрондери відверто симпатизують антагоністу прем'єра - одеському губернатору Михайлу Саакашвілі і незадоволені тим, що з ними не погоджують важливі законопроекти. Єдиний стримуючий фактор для "Самопомочі" залишитися в коаліції - це непрогнозовані результати перевиборів.
Минулого четверга, 21 січня, міський голова Львова Андрій Садовий зібрав на нараду політраду партії "Самопоміч" за участю нардепів. За підсумками зустрічі вони постановили:
відкликати з уряду міністра АПК Павленка;
- залишитися в коаліції;
- вимагати від партнерів по більшості у Верховній Раді зміни коаліційної угоди і заміни уряду на чолі з Арсенієм Яценюком на нову ефективну команду.
"Самопоміч" не вперше незадоволена станом справ у коаліції. Останній раз на грані виходу з більшості соратники Садового були на початку вересня.
Нагадаємо, тоді Рада в першому читанні ухвалила зміни до Конституції, в тому числі, і про порядок самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей. Але партнери все ж змогли переконати "Самопоміч" залишитися в коаліції, яка втратила "радикалів" Олега Ляшка.
Новий привід для невдоволення соратників Садового - прийняття парламентом закону про держбюджет без нормального обговорення та без врахування жодних правок.
"Це було останньою краплею. Розмови про вихід з більшості почалися відразу ж в ніч голосування. Але потім ми роз'їхалися і знову зібралися обговорити це питання напередодні відновлення роботи Ради", - розповідає нардеп від "Самопомочи" Семен Семенченко.
Учасники останнього засідання політради "Самопомочі" розповідають, що через питання "чи залишитися в парламентській коаліції?" розгорілася неабияка дискусія.
За словами заступника голови фракції "Самопоміч" Єгора Соболєва, він та ще 7 депутатів - Семен Семенченко, Тетяна Острикова, Павло Костенко, Роман Семенюта - висловилися за вихід із більшості.
У той же час Андрій Садовий, голова фракції Олег Березюк та його заступник Олег Лаврик наполягали, що фракція все ж повинна залишитися в коаліції. Врешті-решт, перемогла їхня точка зору.
За словами Єгора Соболєва, Андрій Садовий визнав, що з точки зору інтересів партії було б логічно вийти з коаліції, але вважає, що в такому випадку Раду з великою часткою ймовірності чекають перевибори. Втім, він не впевнений, що за їх підсумками в парламенті сформується "стала антіолігархична більшість". Соболєв і компанія поступилися лідеру.
Однак питання про майбутнє "Самопомочі" в коаліції залишається відкритим. Березюк наполягає, щоб партнери внесли правки в коаліційну угоду. Крім іншого, мова йде про закріплення норми про те, що законопроекти не виносяться на голосування, якщо вони не схвалені всіма членами більшості.
Практика показує, що з багатьох принципових питань для президента "малі фракції" коаліції часто мають свою окрему позицію. Зокрема, "Самопоміч" вкрай негативно ставиться до проекту змін Конституції і не голосувала за призначення генпрокурором Віктора Шокіна.
Крім того, "Самопоміч" з кінця минулого року поповнила ряди прихильників відставки Яценюка. Нагадаємо, прем'єр йти з посади не планує і погрожує, що в такому випадку вийде з коаліції "Народний фронт".
Олег Березюк обережний з відповіддю на запитання, кого він з колегами бачить в якості заміни прем'єру, обмежуючись реплікою, що у партії є свій кандидат.
Єгор Соболєв більш відвертий. За його словами, фракція обговорює одразу кілька можливих кандидатур керівника Кабміну, в числі яких голова Одеської ОДА Михайло Саакашвілі.
"Ми повністю поділяємо його погляди на економіку і схвально ставимося до того, що робив Саакашвілі в Грузії і до того, що він зараз робить в Одесі", - каже Соболєв.
До кінця минулого року "Самопоміч" сильно не наполягала на відставці уряду. Що змінилося?
Соратники Садового кажуть, мовляв, до останнього давали шанс чинному Кабміну, але так і не дочекалися від нього реформ.
Охолодження відносин "Самопомочі" і Яценюка співпали за часом з жорсткою критикою прем'єра з боку Саакашвілі.
Потенційний союз міського очільника Львова і екс-президента Грузії виглядає логічним. Адже в політиці вони не конкуренти. Саакашвілі, за законодавством, ще 9 років не може балотуватися на посаду голови держави, яку все частіше пророкують Садовому.
У свою чергу, лідер "Самопомочі" ще в минулому році відмовився від пропозиції очолити уряд і з тих пір не виявляв інтересу до цієї посади.
Зараз Саакашвілі колесить по великих містах країни та проводить серію антикорупційних форумів. Примітно, що це своєрідне турне він планує закінчити саме у Львові. Не виключено, що Садовий тоді ж відкрито підтримає голову Одеської ОДА в якості кандидата на посаду глави уряду.
А що ж партнери "Самопомочі" по коаліції - БПП, "Народний фронт" і "Батьківщина"?
Єгор Соболєв стверджує - соратники президента давно припинили спроби знайти з ними спільну мову. "Спочатку президент і прем'єр дзвонили Садовому і просили вплинути на фракцію, але він відповідав, що працює міським головою Львова. Зараз вони не намагаються вийти на нас, щоб домовитися", - каже Соболєв.
Питання перегляду коаліційної угоди, на якому наполягає "Самопоміч", в понеділок розглядалося на засіданні фракції БПП. За словами нардепа від БПП Ігоря Насалика, фракція прийняла рішення, що вносити правки в коаліційну угоду некоректно, але документ може бути доповнений, щоправда, лише в рамках роботи ради коаліції.
Соболєв вважає такий формат роботи прийнятним, головне, щоб побажання "Самопомочі" знайшли відображення у підсумковому тексті документа.
Крім потенційних переговорів за коаліційною угодою команди президента і прем'єра почали роботу з повернення в коаліцію Олега Ляшка. За словами голови фракції БПП Юрія Луценка, де-факто РПЛ не виходила з коаліції. "Коаліція передбачає персональне членство депутатів, а "радикали" не відкликали свої підписи під ним. Значить, вони продовжують залишатися в більшості", - говорить Луценко.
У неформальних бесідах нардепи від БПП стверджують, що Ляшко пообіцяли, що він зможе запропонувати свого кандидата на пост вакантного міністра екології, але той не проти призначити свого міністра агрополітики.
Перш ніж виходити з коаліції, "Самопомочі" варто проаналізувати історію Ляшко. Адже восени, одразу після демаршу РПЛ "силовики" прямо під час засідання парламенту заарештували одного з лідерів цієї фракції Ігоря Мосійчука.
Згодом його відпустили з СІЗО і зараз він чекає суду за звинуваченням у корупції. Після арешту Мосійчука один з керівників БПП запевнив РБК-Україна, що серед нардепів від "Самопомочі" також є люди, до яких у ГПУ і СБУ накопичилися питання, зокрема, мова йде про Семена Семенченко.
Не виключено, що в разі виходу з більшості деякі соратники Садового також відчують на собі всі "принади" перебування в опозиції. У свою чергу, для Садового такий крок фактично означатиме старт його президентської кампанії. Адже тоді у Садового будуть розв'язані руки щодо критики влади, що дозволить йому збільшити рівень підтримки з боку протестного електорату. Принаймні, саме так це розцінить команда Порошенка.
РБК-Україна писало, що голова держави пильно стежить за рейтингами потенційних суперників на майбутніх президентських виборах. Ще влітку Порошенко отримав дані соціологів, згідно з яким Садовий випереджає його за рівнем довіри громадян.
До речі, лідером симпатій громадян за цими вимірами є Саакашвілі. Співрозмовник видання в оточенні Порошенко вважає, що схвальні висловлювання соратників Садового на адресу екс-президента Грузії можна трактувати як бажання заручитися його підтримкою.
"Саакашвілі зараз лідер симпатій українців. Його підтримка проти Яценюка може гарантувати, що в майбутньому він як мінімум не буде критикувати Садового, що точно не зашкодить йому, якщо він таки вирішить взяти участь у президентських перегонах", - каже соратник Порошенка.
Чинний президент почав готуватися до приходу у владу ще в 2011 році, тому чудово розуміє, що таке "гра вдовгу".