ua en ru

Ходіння по муках: майданівці змушені випрошувати у держави соцдопомогу

Ходіння по муках: майданівці змушені випрошувати у держави соцдопомогу Поранені на Майдані скаржаться на бюрократію при одержані пільг
Майданівці, які стали інвалідами внаслідок каліцтв, отриманих під час Революції Гідності, можуть розраховувати на статус інваліда війни. Проте влада розробила для них складну процедуру надання соцзахисту і пільг. Активісти Майдану скаржаться на нестерпні бюрократичні процедури. Для того, щоб отримати додаткові 1,5 тис. гривень, учасники Революції змушені пройти всі кола чиновницького пекла.

Майданівці, які стали інвалідами внаслідок каліцтв, отриманих під час Революції Гідності, можуть розраховувати на статус інваліда війни. Проте влада розробила для них складну процедуру надання соцзахисту і пільг. Активісти Майдану скаржаться на нестерпні бюрократичні процедури. Для того, щоб отримати додаткові 1,5 тис. гривень, учасники Революції змушені пройти всі кола чиновницького пекла.

Дев'ять кіл пекла

Ще на початку минулого року Верховна Рада прийняла закон, згідно з яким на статус інваліда війни могли претендувати особи, які отримали поранення, каліцтва і контузії під час Революції Переваги. Втім, цього владі виявилося недостатньо.

Тому Кабінет міністрів розробив і затвердив цілий порядок, згідно з яким лікарі визначають, наскільки статус інваліда пов'язаний з ушкодженнями, отриманими під час Майдану. А Міністерство охорони здоров'я своїм наказом навіть створив Міжвідомчу комісію з хитромудрою назвою - з питань встановлення факту участі осіб у Революції Гідності та отримання ушкоджень здоров'я в цей час.

таб МОЗ поранені

Для отримали каліцтва на Майдані Моз створив окрему комісію

Саме ця Комісія і вирішує, чи дійсно люди постраждали на Майдані, і визначає, які тілесні ушкодження вони отримали, розповідає представник Ініціативної групи постраждалих на Майдані" Павло Сидоренко. За його словами, рішення Комісії, в свою чергу, дозволяє постраждалим активістам Майдану розраховувати на отримання статусу ветерана війни.

До складу Міжвідомчої комісії входять представники Моз, Мінсоцполітики, МВС, Генпрокуратури, а також громадських об'єднань та постраждалих на Майдані. "Засідання комісії ми проводимо приблизно два рази на місяць. Все пройшло шість засідань. На сьогодні розглянуто більше 80 таких пакетів документів", - каже голова Комісії, заступник міністра охорони здоров'я Віктор Шафранський.

Втім, все це - не швидкий процес. Отримання статусу інваліда війни - надто обтяжлива процедура навіть для здорової людини. А для людей з обмеженими можливостями вона може стати схожою на дев'ять кіл пекла.

Так, Павло Сидоренко пояснив РБК-Україна, що для цього потерпілий на Майдані повинен спочатку звернутися до Генпрокуратури із заявою про те, що він отримав каліцтва або пошкодження від "Беркута", ВВшников, титушек або інших нападників. ГПУ, у свою чергу, перевіряє цю інформацію, встановлює статус потерпілого і направляє людину на судмедекспертизу.

Але і це ще не все. "Паралельно, потерпілий звертається в загальному порядку медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) для встановлення інвалідності на загальних підставах, групу та причину (загальне захворювання). Після цього людина може звернутися в Міжвідомчу комісію з максимально простим переліком документів", - уточнив Сидоренко.

За його словами, у нього входять: заява, копія довідки про інвалідність та її причини, копія паспорта, а також копії меддокументов, в яких зазначено, що людина звертався за медичною допомогою в медустанови до 31 квітня 2014 року. "Меддокументы необхідні для того, щоб показати, що звернулася були проблеми зі здоров'ям як раз в період Майдану, а не, приміром, у 2015 році", - пояснив представник "Ініціативної групи постраждалих на Майдані".

Після того, як Комісія прийняла документи, починається забюрократизований процес з обміну "папірцями" між відомствами.

зокрема, Комісія направляє запит до Генпрокуратури, про те чи дійсно звернувся до них людина постраждала на Майдані, і які конкретні тілесні ушкодження він отримав на підставі результатів судмедекспертизы. Остання відповідає протягом двох-трьох днів.

І якщо після цього Комісія приймає позитивне рішення про те, що особи, які стали інвалідами, брали участь у Революції Гідності та отримали конкретні тілесні ушкодження, потерпілий звертається до МСЕК для встановлення зв'язку інвалідності з ушкодженнями здоров'я, отриманими під час Революції Гідності. Для цього у МСЕК є 5 днів.

"Потім людина отримує нову довідку, в якій написано, що причина інвалідності - ушкодження, отримані під час Революції Гідності. Отримавши нову довідку МСЕК, потерпілий звертається в місцеві органи соцзахисту для отримання посвідчення інваліда війни і в місцеве відділення Пенсійного фонду для оформлення відповідної пенсії", - повідомив Сидоренко.

До 15 лютого 2016 року, за словами Павла Сидоренка, до Комісії звернулися 97 осіб, з яких більше 90 отримали позитивне рішення. Останнє засідання комісії відбулось 23 лютого. За його словами, причина того, що поки не всі отримали позитивні висновки Комісії, в тому, що деякі постраждалі надали неповний пакет документів.

Подяка держави

Втім, пільгами, які надаються інвалідам війни, намагаються скористатися багато. В. о. начальника управління у справах ветеранів та учасників АТО Мінсоцполітики Олександра Тарасова оцінює, що з минулих Міжвідомчу комісію МСЕК надасть статус інваліда війни близько 60% звернулися. Це відбувається з-за того, що їх каліцтва не пов'язані з Майданом.

"Уявіть собі, людина подає документи в Комісію про те, що він поламав палець під час Революції Гідності. А інвалідність у нього з дитинства, наприклад. Ми як Міжвідомча комісія повинні розглянути і підтвердити, що палець був зламаний під час Революції Гідності. Таких варіантів у нас десь 20% на кожну комісію", - пояснила вона РБК-Україна. За словами Тарасової, МСЕК безпосередньо звернутися в Генпрокуратуру не може, оскільки у неї немає на те повноважень. "Такі повноваження є у Міжвідомчої комісії", - каже вона.

Сидоренко оцінює, що в цілому в Комісію можуть звернутися за допомогою в оформленні статусу інваліда війни близько 150 осіб. "Цю цифру можна отримати виходячи з нещодавно узагальненої статистики про всіх постраждалих під час Революції Гідності, які звернулися з заявами до Генпрокуратури і пройшли судмедекспертизу. За її даними, важкі каліцтва отримали 170 осіб, 211 - середньої тяжкості пошкодження і 485 - легкі ушкодження. Але це не остаточні дані, оскільки є ще люди, які не закінчили проходити судмедекспертизу або зовсім не зверталися в Генпрокуратуру", - говорить він.

В результаті, минулі дев'ять кіл бюрократичного пекла, можуть претендувати на кілька видів пільг.

зокрема, за словами Павла Сидоренка, зараз отримали інвалідність на загальних підставах отримують мінімальну пенсію в розмірі 1074 гривень. "У той же час, мінімальна пенсія інваліда війни становить приблизно 2450 гривень для третьої групи інвалідності, 2800 - для другої 3100 - для першої. Крім того, вони отримують пільги щодо безкоштовного лікування, санаторно-курортної реабілітації, проїзду, комунальних платежів і так далі", - зазначив він.

Представник громадської організації "Ініціатива Е+", яка допомагає постраждалим під час Революції Гідності, Дмитро Стригун уточнив, що, крім підвищеної пенсії і соціальних пільг, статус інваліда війни дозволяє отримувати медичну допомогу в медичних закладах Міноборони. "Це спеціалізовані клініки, де люди лікують травми, які були отримані при військових діях. Там вони отримають більш спеціалізовану допомогу, ніж у звичайних поліклініках та лікарнях, де лікують грип або серцево-судинні захворювання. Це інший характер травм", - говорить він.

Під тиском активістів

Павло Сидоренко зазначає, що зараз у постраждалих, які претендують на статус інваліда війни, якщо і є проблеми при його оформленні, то з отриманням інвалідності МСЕК. "Але останнім часом, після роз'яснень з Моз, вони змінили в кращу сторону своє ставлення до потерпілим на Майдані, - підкреслив він. - Якщо тільки випускаєш з-під контролю розгляд того чи іншого питання, відразу ж чиновники починають затягування з прийняттям або розглядом того чи іншого документа. На жаль, держава нам нічого на блюдечку з блакитною облямівкою не подає. Якщо не контролювати органи влади, то, наприклад, час підписання наказу Моз розтягується на два-три місяці, а якщо контролювати, то й півтора. Якщо не підштовхувати постійно виконавця, директора департаменту, профільного заступника міністра, то узгодження і підписання документів може затягнутися".

Павло Сидоренко також зазначив, що присвоєння статусу інваліда війни, а також отримання матеріальної компенсації за завдані травми під час Революції Гідності - це тільки перший етап соціального захисту потерпілих на Майдані. "Питання працевлаштування, реабілітації, санаторно-курортного лікування взагалі ніхто не піднімає. Ми постійно працюємо і в цих напрямках, але підмінити собою державу ми не можемо. Така ситуація буде продовжуватися, поки не буде створений спеціальний державний орган, який системно і комплексно буде займатися проблемами постраждалих під час Революції Гідності", - вважає він.

Разом з тим Олександра Тарасова каже, що центри профориентаици і соціальної адаптації, перенавчання інвалідів готові приймати людей з Майдану та АТО. "При можливості поїхати пройти курси перенавчання та отримати нову професію, працевлаштуватися можна", - зазначає вона.

Кабмін все ж доручив забезпечити лікуванням та надати медико-психологічну реабілітацію потерпілих на Майдані, у тому числі інвалідів війни. "У нас 29 госпіталів обслуговують ветеранів війни, де вони можуть пройти лікування та реабілітацію. Вони рівномірно розташовані у всіх регіонах країни і зосереджені на надання медичних послуг цієї категорії осіб, ліжковий фонд достатній, орієнтованість лікарів є, передові методи реабілітації впроваджуються. Ми готові рухатися далі", - уточнив Віктор Шафранський.