Ходіння по муках: як депутати і чиновники заповнюють електронні декларації
У чиновників залишилося менше доби, щоб встигнути відзвітувати про доходи. Днями керівництво Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) НАПК в черговий раз повідомили, що не збираються продовжувати терміни подання електронних декларацій, незважаючи на шквал невдоволення чиновників, який розгорівся в соцмережах та інформаційному просторі останнім часом. Депутати, члени уряду та інші держслужбовці обурюються огріхами системи електронного декларування. Вони скаржаться, що система постійно "підвисає". Але, за три дні до закінчення терміну декларування система нарешті запрацювала. Поки що про доходи ще не відзвітували президент, голова Нацбанку, генеральний прокурор і більше половини депутатів парламенту. РБК-Україна з'ясовувало, з якими труднощами зіткнулися чиновники в процесі подачі декларацій.
Ночі на роботі
найпоширеніша скарга чиновників – неможливість зайти на сайт системи е-декларування, який в останні дні регулярно «підвисав». У підсумку на заповнення декларації держслужбовці витрачали від чотирьох годин до декількох днів і навіть тижнів, з перервами на пошук необхідних даних або просто очікування, коли нормально запрацює сайт НАЗК.
Часто держслужбовці були змушені вносити інформацію в декларації вночі, коли система працювала без збоїв. Враховуючи той факт, що декларацію можна вносити тільки з однієї IP адреси, для більшості декларантів це стало «викликом», адже почавши процес декларування на робочому місці, вони вже не могли завершити його вдома або де-небудь ще.
У підсумку багато держслужбовці хвалилися, що були змушені сидіти на роботі до ранку. "Я почав заповнювати декларацію два тижні тому в офісі. Якби я знав, я б відразу заповнював декларацію будинку", - каже нардеп від "Народного фронту" Ігор Лапін і додає, що сам був змушений прийти у приймальню в 6 ранку, щоб до 8 ранку завершити заповнення декларації.
"Я протягом двох тижнів час від часу заходила на сайт, але мене з нього «викидала». У свою чергу нардеп від "Самопомочі" Вікторія Вотицька розповідає, що на пошук і підготовку всієї необхідної інформації про доходи вона витратила весь день. "Спрощував ситуацію той факт, що я вже подавала декларацію на початку року в письмовому вигляді, тому левову частку інформації я просто перенесла в електронну декларацію", - говорить Войцицька.
Рахунки, машини, шуби
За словами Ігоря Лапіна, в цілому заповнення електронно декларації не викликало у нього проблем. За винятком деяких складнощів з отриманням від органів державної влади інформації про майно членів його сім'ї. Так, нардепу виявилося непросто отримати інформацію про вартість автомобіля батька, адже відповідну інформацію МРЕВ може надати тільки власнику автомобіля. "Ну а якщо у когось батько купував автомобіль, а батькові вже за 80, і він живе в селі, наприклад? Це "цвях", який є неприйнятним, тому що я, як громадянин, не можу отримати інформацію про іншого громадянина", - пояснює нардеп і зазначає, що раз вже інформацію про майно топ-чиновників зробили відкритою, то чому тоді не відкрити реєстри власників автомобільних коштів.
У колег Лапіна по парламенту є зауваження до роботи самої системи е-декларування. Наприклад, якщо чиновник не вводить інформацію про всіх власників квартири, часткою в якій володіє член їх сім'ї, то система просто не дозволяє перейти до заповнення наступного графи.
"Методом проб і помилок з'ясувалося, що коли дитині належить третина (квартири, - ред.), потрібно вказати, кому належать інші дві третини. У вас перед очима немає жодної інструкції. Система не показує, де помилка, яку інформацію потрібно ще внести", - скаржиться Войцицька.
Ще одна проблема, інформацію в системі не можна зберегти у вигляді чернетки. Тому, коли система висне, всі введені дані не зберігаються, і їх доводиться заповнювати знову.
"У мене іноді нерви не витримували, тому що практично три дні ця система висить. Більше того, коли я все заповнила, у мене двічі все зникало повністю. Замість того, щоб витратити два три години, я витратила три робочих дні, щоб сидіти і заповнювати декларацію, це не нормально. Технічно система не дуже підготовлена для ухвалення такої кількості декларацій", - розповідає нардеп від фракції БПП Наталя Новак.
Чиновники стверджують, система е-декларування не лише недосконала, але і дозволяє чиновникам обійти необхідність вказувати всю інформацію про доходи. Так, наприклад, декларант не зобов'язаний вносити інформацію про позики третім особам, якщо сума таких позик менше 50 000 гривень. Таким чином, декларант може не задекларувати велику суму грошей, а потім пояснити, що роздав її у вигляді невеликих позик.
"За великим рахунком ви можете взяти будь-яку суму, розбити її на розписки 50000 гривень і не декларувати. Якщо до вас прийде перевірка і запитає, звідки у вас ці гроші, ви зможете сказати, що на момент декларування ви їх віддали, а потім їх повернули", - каже нардеп від "Народного фронту" Леонід Ємець.
Ще один важливий момент – внесення до декларації відомостей про цінне рухоме майно. Більшість декларантів не внесли у своїй декларації вартість таких цінного рухомого майна. Тобто, картин, шуб, годинників, ювелірних виробів, сумок, вартість яких перевищує 130 тис. гривень, вказавши тільки, що такі речі у них є і коли вони їх купили.
Депутати пояснюють, що вказувати вартість такого майна не обов'язково, адже на практиці досить складно визначити, скільки коштують сережки, які чиновник подарував дружині десять років тому, коли про збереження чека ніхто не думав. А запрошувати експертів, щоб визначити вартість такого майна чиновникам не тільки лінуються, але і бояться. Кужель, (Олександра Кужель – нардеп від "Батьківщини" - ред.) питала, як оцінювати шубу, хто повинен це робити, яка відповідальність, якщо будуть помилки. Наприклад, ви викликали ювеліра оцінити сережки, а потім НАПК говорить, що ви збрехали, і вас посадять", - каже голова комітету по запобіганню корупції, депутат фракції "Самопоміч" Єгор Соболєв.
Попередня редакція закону про е-декларуванні зобов'язувала держслужбовців обов'язково вказувати інформацію про вартості рухомого майна, але противники цієї норми все ж змогли її забрати. Тому на практиці декларант не буде нести ніякої відповідальності за те, що упустив в декларації інформацію про вартість своєї шуби або кільця. "У разі, якщо виникають питання про відповідність вартості автомобіля до доходів особи, то в рамках процедури перевірки призначається експертиза вартості і вартість автомобіля встановлюється", - пояснює депутат Ємець.
Крім цього кілька депутатів обурюють і вимоги вказувати інформацію про майно. Пояснюють - питання занадто деталізовані. Деякі пропонують удосконалити систему е-декларування, оголосивши новий тендер і в результаті розробити новий сайт. Але у розробників ідеї е-декларування досі зберігаються побоювання, що процедура декларування можуть зірвати, наприклад, підірвавши серверну.
Якщо держслужбовець подасть завідомо недостовірні дані в декларації, він буде зобов'язаний заплатити штраф у розмірі від 42,5 до 51 тисяч гривень, або ж його можуть посадити на два роки, та ще й позбавити права обіймати посади строком до 3 років. Але залучать чиновника до відповідальності лише у разі, якщо вартість зазначеного майна буде відрізнятися від реального не менше ніж на 250 мінімальних зарплат. Сьогодні це - 360 000 гривень.