Головного звільнення 2015 року не сталося - прем'єр-міністр Арсеній Яценюк і ключові члени його Кабміну зберегли свої посади. Зате президент і прем'єр домоглися звільнення деяких некомфортних особисто їм чиновників. РБК-Україна представляє добірку головних звільнень 2015 року.
Головного звільнення 2015 року не сталося - прем'єр-міністр Арсеній Яценюк і ключові члени його Кабміну зберегли свої посади. Зате президент і прем'єр домоглися звільнення деяких некомфортних особисто їм чиновників. РБК-Україна представляє добірку головних звільнень 2015 року.
Співвласник групи "Приват" пішов з посади зі скандалом, його соратники обіцяли дати бій владі, але до "війни" справа не дійшла. 25 березня, після 12-годинних переговорів з Петром Порошенком, за посередництва голови Адміністрації президента Бориса Ложкіна і міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, Коломойський спокійно прийняв свою відставку.
Коломойський втратив не лише посади, а й контролю над державними підприємствами "Уктранснафта" і "Укрнафта". За тиждень до відставки Коломойського Верховна Рада внесла поправки в закон про акціонерні товариства знизивши кворуму для зборів акціонерів з 60% до 50% + 1 акція. До кінця року влада змінили менеджмент обох підприємств. Напередодні Нового року "Укрнафта" вперше за останній час виплатила державі дивіденди на суму 1,5 млрд гривень.
Ігор Коломойський ще в статусі голови Дніпропетровської ОДА намагався перешкодити зміні менеджменту "Укртранснафти", попутно обматюкавши журналіста Сергія Андрушка і звинувативши одного президента Ігоря Кононенка у спробі рейдерського захоплення підприємства.
Після цього випадку, депутати з "Блоку Петра Порошенко" почали говорити про те, що президент повинен звільнити Коломойського з посади голови Дніпропетровської ОДА за неналежну поведінку держслужбовця.
Петро Порошенко відреагував на дії Коломойського, оголосивши йому догану за нецензурні висловлювання на адресу журналіста.
22 березня нардеп від БПП Сергій Лещенко у своєму Facebook написав про те, що Коломойський барикадується в будівлі "Укрнафти".
"Коломойський барикадується в "Укрнафті". Не плутайте з "Укртранснафтою". Прямо зараз, в неділю, будівля "Укрнафти" в Нестеровському провулку обносять залізними ґратами. На вулиці - два бійця невідомого батальйону", - написав Лещенко.
Коломойський прокоментував ситуацію як "планові роботи проти рейдерів" і заявив, що озброєні люди, які знаходяться в будівлі компанії, що представляють приватну охоронну фірму.
Він також заявив, що нібито планується рейдерське захоплення компанії групою народного депутата Ігоря Єремеєва.
Будівництво паркану все-таки закінчили, а нардеп від БПП Сергій Лещенко заявив, що металеві споруди почали монтувати ще 20 березня.
В результаті в ніч з 24 на 25 березня стало відомо про те, що Петро Порошенко задовольнив прохання Ігоря Коломойського про відставку з посади голови Дніпропетровської ОДА. Указ про звільнення був підписаний у присутності Коломойського.
На його місце тимчасово виконуючим обов'язки Порошенко призначив Валентина Резніченко, який до цього був головою Запорізької ОДА.
Присутній на заході екс-губернатор Ігор Коломойський повідомив, що прийняв непсредственное участь в обговоренні кандидатури свого наступника і повністю згоден з вибором Президента. Зі свого боку Коломойський пообіцяв допомогу новому голові ОДА в забезпеченні порядку в регіоні.
У свою чергу, Порошенко заявив, що Коломойський буде займатися громадською і господарською діяльністю.
"Порошенко: як президент не можу допустити, щоб приватні фірми використовували зброю. Коломойський буде займатися громадською та госп діяльністю", - процитував Президента його прес-секретар Святослав Цеголко у своєму Twitter.
Коломойський також прокоментував свою відставку.
"Я вважаю, що пан Порошенко - дуже терпляча людина. Терплячий і компромісний... Тому що, якщо б я був на місці Порошенка, я б звільнив Коломойського через три місяці, а не через десять місяців після того, як я прийняв інавгурацію", - сказав Коломойський.
"Я не збираюся йти в політику і будувати якісь політичні проекти. Я, напевно, в очах суспільства назавжди залишуся олігархом, або великим бізнесменом, або мироедом. Я не бачу сенсу припиняти займатися тим, чим займався останні 25 або 30 років", - заявив Коломойський.
І дійсно, сам він прямої участі в політичному житті країни відтоді не приймає. Втім, 18 червня колишній заступник голови Дніпропетровської ОДА Геннадій Корбан повідомив у своєму Facebook про реєстрацію політичної партії "УКРОП".
15 червня один з нардепів повідомив РБК-Україна про те, що президент Петро Порошенко розглядає заміну глави СБУ Валентина Наливайченка на його першого заступника Василя Грицака.
"Президент не так хоче звільнити Наливайченка, як прагне поставити на його місце свою людину. Він хоче поставити Грицака", - підкреслив нардеп.
Крім того, голова парламентської фракції Блоку Петра Порошенка Ігор Кононенко розповів про те, чому президент незадоволений роботою Наливайченко і ініціює його відставку.
"Президент чітко визначив позицію з цього питання. Пройшов рік. Він особисто, аналізуючи свою роботу за рік і в цілому суспільство, незадоволений боротьбою з корупцією. Це перша позиція. Друга позиція - це боротьба з контрабандою і третя - це резонансні злочини. Четвертий пункт - робота СБУ в зоні АТО на лінії зіткнення. Ці чотири позиції були озвучені Президентом, він незадоволений, як вирішуються ці питання ", - розповів Кононенко.
18 червня Верховна Рада 248 голосами підтримала постанову про звільнення голови Служби безпеки України Валентина Наливайченка, яке було зареєстровано президентом.
Порошенко прокоментував відставку Наливайченка, назвавши причину, по якій прийняв дане рішення.
"Я був кардинально незадоволений функціонуванням перевірок на лінії зіткнення, і це була одна з причин прийняття мною рішення щодо зміни керівництва Служби безпеки України, яка несе безпосередню відповідальність за цей процес", - сказав Порошенко.
Сам Наливайченко в ефірі "Шустер LIVE" розповів свою версію причин відставки.
"Я сказав би про головне, чому насправді я пішов. Тому що було величезне тиск і спроби зупинити співробітників служби, які повірили, що в 2014 році дійсно посадять "трьох друзів". Заткнути рот можна голові СБУ, але не можна зупинити правду. Ніхто не зупинить вимога людей. Розслідуйте і посадіть хоч одного корупціонера, який у влади", - заявив Наливайченко.
2 липня 2015 року 235 народних депутатів у Верховній Раді проголосували за відставку міністра екології та природних ресурсів Ігоря Шевченка, яку ініціював прем'єр-міністр Арсеній Яценюк. Виконуючим обов'язки міністра екології 12 серпня був призначений Сергій Курикін, який з 18 лютого обіймав посаду заступника міністра екології.
Раніше, 12 червня, Яценюк на засіданні Кабміну відчитав Шевченка за те, що він, як міністр екології, жодного разу не відвідав місце пожежі на нафтобазі "БРСМ-Нафта".
"Я б вам порадив виїхати на пожежу. П'ять днів екологічне питання на всю країну і на весь світ, але міністра там не було - це недобре", - заявив Яценюк.
У відповідь на слова Шевченка про те, що він постійно займався цим питанням, Яценюк заявив: "Я думаю, що ви будете займатися тоді, коли приїдете на місце і разом з керівником екологічної інспекції, разом з СЕС і представників уряду план заходів з ліквідації екологічних наслідків пожежі".
Про можливу відставку Шевченка заговорили після того, як лідер Радикальної партії Олег Ляшко заявив, що під час пожежі на нафтобазі під Києвом міністр екології був у відпустці в Ніцці і Монако, звідки повернувся на приватному літаку народного депутата Олександра Онищенка.
"В Україні - екологічна катастрофа, а міністр екології у відпустці в Ніцці в Монако, жодного разу не був на місці катастрофи. Я звертаюся до фракцій коаліції невідкладно підготувати проект постанови - фракція Радикальної партії готова підготувати відповідний проект постанови про звільнення Ігоря Шевченка з посади міністра екології і завтра проголосувати його в парламенті. Це приниження уряду, і це людина, яка займає посаду міністра екології, взагалі не розуміє, які питання перед ним стоять", - зазначив Ляшко.
Шевченко у свою чергу заявив, що оплатив переліт приватним літаком і пригрозив Ляшко судом за безпідставні звинувачення.
"Ніяких документів у нього просто не існує. Те, що він махав папірцями, це, напевно, якісь виписки з прикордонної служби, на якому літаку, в який час я полетів і на якому я прилетів. Ці документи нічого не доводять. Вони лише доводять моє переміщення. Ніякої корупції в цьому немає", - заявив міністр.
Крім того, він спростував можливість свого відходу у відставку: "Я кажу: не дочекаєтеся. Я чесно працюю".
Шевченко попросив ГПУ перевірити звинувачення проти нього.
"Звернувся до Генерального Прокурора України з проханням терміново перевірити звинувачення, які прозвучали в мою адресу з трибуни Верховної Ради та у ЗМІ. Я не боюся ніяких перевірок, тому що я точно знаю, що не порушував законів і моя совість чиста", - написав Шевченко у своєму Facebook.
19 липня Шевченка там же повідомив, що стане позаштатним радником голови Одеської обласної державної адміністрації Михайла Саакашвілі.
"Ми домовилися, що я візьму участь у команді Саакашвілі в якості позаштатного радника і візьму на себе наступні функції: сприяння швидкій реалізації низки конкретних інвестиційних проектів, які плануються або вже почали реалізовуватися в Одеській області; залучення нових інвесторів і організація нових інвестиційних проектів; допомогу одеському бізнесу у взаємодії з центральними органами влади у Києві та сприяння у вирішенні їхніх проблем на національному рівні", - написав він
Проте пізніше Олег Ляшко спростував цю інформацію, посилаючись на слова самого Саакашвілі.
"Бачив вчора Саакашвілі і запитав його, навіщо він узяв собі радником колишнього міністра екології Шевченка, звільненого парламентом за корупцію? Сам Шевченко повідомив про це кілька днів тому. Саакашвілі заявив, що це брехня", - повідомив Ляшко.
Зазначимо, що Шевченко з політики не пішов і восени взяв участь у місцевих виборах. Він балотувався на посаду мера міста Білгород-Дністровський, зайнявши у результаті друге місце (26,11% голосів).
Після поразки на виборах, Шевченко залишився у Білгороді-Дністровському, і займається громадською діяльністю.
12 травня виконуючий обов'язки голови Державної служби з надзвичайних ситуацій Зорян Шкіряк заявив про те, що подає у відставку, проте не назвав головну причину даного рішення.
"Тут питання комплексний, але я насправді вважаю, що на цьому етапі я завершив свою місію, - сказав він. - Пора дати дорогу професіоналам. У нас є кандидатура людини, який буде гідним цієї посади. Сподіваюся, ця кандидатура буде розглянута і прийнята", - додав Шкіряк.
Відставка Шкіряка стала результатом скандальної евакуації громадян України з Непалу, де 25 квітня стався землетрус.
Шкіряк очолив українську експедицію, яка вирушила на евакуацію в Катманду. Літак приземлився в столиці Індії Нью-Делі, звідки не зміг вчасно відправитися далі через технічну несправність.
У підсумку евакуація затягнулася на тиждень, і літак з українцями прибув до "Борисполя" тільки 7 травня.
Історія викликала широкий резонанс, Шкіряк став головним героєм "фотожаб" і відеороликів. Зокрема, обговорювалося те, що він взяв із собою в експедицію свою дівчину, а також фото, де він спить на злітній смузі.
Сам Шкіряк пізніше розповів, що дівчина полетіла в Непал в якості волонтера, щоб допомагати в організації евакуації, а в тому, що "просто захотілося полежати на землі, він не бачить "нічого крамольного".
У той же час міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що за помилки при евакуації громадян України з Непалу будуть відповідати Міністерство оборони та в. о. голови Державної служби з надзвичайних ситуацій Зорян Шкіряк.
"У мене до нього (Зоряну Шкірякові, - ред.) немає претензій за багато чого, що він зробив. Але якщо він допустив помилку, він за неї буде відповідати", - додав міністр.
Після повернення в Україну Шкіряк сам прокоментував ситуацію журналістам.
"Це спільна відповідальність, це те, що дає нам можливість у майбутньому робити висновки і не допускати таких проколів. На жаль, безперечно, це сталося на цей раз", - заявив Шкіряк.
Пізніше Зорян Шкіряк заявив, що його присутність у складі української експедиції в Непал було дуже важливим.
"Я відповідально заявляю, що особисто моя присутність мало важливе значення для тих людей, які перебували там. Я думаю, що якщо будуть з ними спілкуватися, то, напевно, кожен з них скаже, що держава про них не забула, і якщо там знаходиться керівник консульського департаменту Мзс з досить професійною командою консулів, виконуючий обов'язки голови ДСНС, які приїхали для того, щоб їх забрати з Катманду - це для них було дуже важливо", - сказав Шкіряк.
Після того, як Шкіряк оголосив про свою відставку, він також додав, що має намір повернуться на роботу в Міністерство внутрішніх справ, де до призначення в. о. голови ДСНС обіймав посаду радника глави відомства. Пізніше Аваков заявив про те, що якщо у Шкіряка буде бажання, то він може повернуться на свою стару посаду.
19 травня Шкіряк офіційно заявив про те, що він повертається на роботу в МВС.
"Я повертаюся працювати в Міністерство внутрішніх справ, поки всі інші пропозиції мене не цікавлять", - зазначив Шкіряк.
30 листопада 2014 року на столичному Майдані пройшла акція протесту "Майдан проти Яреми". Активісти направили лист президенту Петру Порошенку і спікеру Верховної Ради Володимиру Гройсману, у якому просили звільнити Віталія Ярему з посади генпрокурора за "бездіяльність, невідповідність компетенції і неморальну етику".
1 грудня позафракційний народний депутат Борис Філатов у своєму Facebook повідомив про те, що у Верховній Раді розпочався збір підписів за виклик генпрокурора Яреми на звіт перед парламентом.
"Ярема, до речі, з днем прокуратури. Розпочинаємо збір підписів за звіт у ВР", - написав Філатов ввечері 1 грудня.
10 грудня Ярема заявив журналістам про те, що готовий піти у відставку, якщо цього вимагатиме парламент. Крім того, відповідаючи на питання журналістів, чи будуть під час прокурорства розкриті злочини, скоєні під час Евромайдана, Ярема відповів: "Будуть. Якщо дадуть мені депутати працювати, будуть. Якщо не дадуть, через місяць знімуть, тоді не будуть".
В ході підсумкової прес-конференції 29 грудня Порошенко дав зрозуміти, що відправить у відставку Ярему у тому випадку, якщо той найближчим часом не надасть звіт за результатами розслідування масових вбивств під час подій Евромайдана.
"Я вимагаю притягнення до відповідальності не лише тих, хто давав злочинні накази на Майдані... Я сподіваюся, що найближчим часом ми почуємо цей звіт (центру розслідувань, - ред.). Якщо цього звіту не буде - будуть політичні висновки", - заявив Порошенко, відповідаючи на питання, чи задоволений він роботою Яреми.
14 січня 2015 року голова комітету Верховної Ради по боротьбі з корупцією Єгор Соболєв заявив про те, що комітет ініціює відставку генпрокурора Яреми.
"Я доручаю секретаріату комітету підготувати текст постанови про відставку Генерального прокурора за незадовільну діяльність по розслідуванню економічних злочинів колишніх чиновників, проти яких накладені санкції ЄС, а також розслідування справ за фактом злочинів на Майдані", - заявив Соболєв.
Втім, 2 лютого Ярема на прес-конференції заявив про те, що слідство встановило всіх організаторів і виконавців розгону мирної акції протесту на Майдані в ніч на 30 листопада 2013 року. Після цього, п'ятеро народних депутатів відкликали свої підписи за відставку Яреми.
Інформація про те, що генеральний прокурор України Віталій Ярема все-таки подав у відставку, з'явилася в ЗМІ 8 лютого, офіційного підтвердження, проте на той момент не було. Повідомлялося, що Ярема написав президенту заяву про відставку ще 6 лютого.
10 лютого на засіданні Верховної Ради нардепи 291 голосом підтримали постанову президента України Петра Порошенка про відставку Яреми з посади генпрокурора.