Парламентські вибори в Росії не можна назвати ні вільними, ні чесними. Таку думку висловила держсекретар США Хілларі Клінтон у Вільнюсі, де сьогодні відкрилася дводенна сесія ради міністрів Організації з безпеки і співпраці в Європі (ОБСЄ), передає Reuters.
Парламентські вибори в Росії не можна назвати ні вільними, ні чесними. Таку думку висловила держсекретар США Хілларі Клінтон у Вільнюсі, де сьогодні відкрилася дводенна сесія ради міністрів Організації з безпеки і співпраці в Європі (ОБСЄ), передає Reuters.
Коментуючи підсумки голосування, Клінтон заявила, що повідомлення про фальсифікації виборів та інших порушеннях викликають "серйозні занепокоєння". Зокрема, вона послалася на відмову Мінюсту РФ в реєстрації опозиційної Партії народної волі "За Росію без свавілля і корупції" (ПАРНАС), а також на масовані атаки хакерів, яких зазнав веб-сайт асоціації некомерційних організацій "На захист прав виборців "ГОЛОС".
"Якщо влада допускає безкарні напади на громадян за те, що ті всього лише реалізують свої конституційні права або виявляють допущені в ході виборчого процесу зловживання, то тим самим політичне керівництво порушує принцип справедливості і підриває довіру громадян до держави, - заявила Клінтон. - Вибори в Держдуму, так само як і деякі вибори в інших країнах світу, не можна назвати ні чесними, ні вільними, і їх наслідки дуже схожі".
У своїй промові глава американського зовнішньополітичного відомства також підкреслила, що російські виборці заслуговують проведення ретельного розслідування всіх виявлених порушень в ході голосування.
У свою чергу, координатор державно-патріотичного клубу "Єдиної Росії", член президії генради партії Ірина Ярова обурена заявами Клінтон. "Заява держсекретаря порушує не тільки закони дипломатії, але і елементарні закони пристойності", - заявила Ярова. "Висловлювання глави зовнішньополітичного відомства США повністю викриває її в спробі встановлення прямого впливу на формування влади в інших країнах. Але вона сильно прорахувалась, Росія - не "інша" країна", - підкреслила партійний функціонер. "Ми - суверенна держава і нікому не дозволимо нав'язувати нам чужу думку. Тим більше, ніколи не дозволимо влаштовувати відносно нашої країни політичні провокації", - додала член президії.
Зазначимо, в даний час США наполягають на схвалення членами ОБСЄ проекту резолюції під назвою "Декларація фундаментальних свобод цифрової ери", яка покликана забезпечити захист реалізації прав громадян через інформаційне середовище.
За словами Клінтон, документ підтримують 28 членів ОБСЄ, проте Росія і Білорусія виступають проти ініціативи Вашингтона; влада Туреччини, в свою чергу, готова сказати декларації "так" в обмін на цілий ряд поправок. Таким чином, голосування по документу приречене на провал, оскільки, згідно із законодавством, що регулює діяльність організації, всі рішення приймаються на основі консенсусу.
"В день виборів голосування було організовано в цілому добре, але якість виборчого процесу помітно погіршилася під час підрахунку голосів, який характеризується частими процедурними порушеннями і випадками маніпуляції, включаючи серйозні ознаки вкидання бюлетенів", - говориться в заяві ОБСЄ.
Незважаючи на відсутність рівних для всіх "правил гри" на виборах до Держдуми, російські громадяни змогли реалізувати своє виборче право і донести свій вибір до держави, уклали міжнародні спостерігачі від ОБСЄ.
На думку спостерігачів, вибори в Росії були добре підготовлені в технічному плані, але були відзначені "зрощенням держави і правлячої партії, обмеженою політичною змагальностю і недоліком справедливості".
ОБСЄ вказує, що недопуск ряду партій до участі у виборах звузив конкурентне поле, а виборчий процес був "перекошений" на користь правлячої партії. Також місія ОБСЄ відзначає упередженість висвітлення виборів в засобах масової інформації та неналежне втручання влади у виборчий процес на різних рівнях. В той же час законодавча база виборів у ряді аспектів покращилася, а телевізійні дебати дозволяли партіям в рівному обсязі виступати перед виборцями, визнають в ОБСЄ.
"Вибори були схожі на гру, в якій деяким гравцям було взагалі заборонено виходити на поле, а майданчик була влаштований таким чином, щоб надавати перевагу одному з учасників", - заявила керівник місії з моніторингу виборів бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ Хайді Тальявіні.
"Самі вибори відзначені втручанням органів влади. Був цілий ряд порушень, коли сама процедура підрахунку голосів порушувалася", - заявив на прес-конференції в Москві в понеділок президент ПАРЄ Петрос Ефтіміу.
Вчора російська опозиція провела мітинг, який переріс у хід до будівлі ЦВК. Він був розігнаний силами правопорядку, а центр міста був оточений внутрішніми військами. В ході запобігання несанкціонованим діям опозиції було затримано близько 300 осіб. Виступаючі на мітингу політики звинувачували владу в масових фальсифікаціях на виборах і закликали людей до більш активних дій напередодні президентських виборів, тим самим даючи зрозуміти, що акція на Чистих ставках - це своєрідний старт підготовки до президентської виборчої компанії.
За підсумками обробки 96% протоколів виборчих комісій в РФ на виборах в Державну думу "Єдина Росія" набрала 49,54% голосів виборців, за КПРФ проголосували 19,16% тих, хто прийшов на вибори, "Справедлива Росія" набрала 13,22%, ЛДПР - 11,66%. Ці партії проходять в Держдуму. Як зазначала Центральна виборча комісії РФ, за попередніми даними, "Єдина Росія" може отримати в Держдумі 238 депутатських мандатів, КПРФ - 92, "Справедлива Росія" - 64 і ЛДПР - 56 місць.