ua en ru

Хассан Рухані обраний Президентом Ірану (фото, відео)

Автор: RBC.UA
За наслідками підрахунку голосів Президентом Ірану обраний 64-річний реформіст Хассан Рухані. З такою заявою виступив по національному телебаченню міністр внутрішніх справ Ірану.

За наслідками підрахунку голосів Президентом Ірану обраний 64-річний реформіст Хассан Рухані. З такою заявою виступив по національному телебаченню міністр внутрішніх справ Ірану, повідомляє Reuters.

Фотогалерея "Президентські вибори в Ірані"

Раніше повідомлялося, що за наслідками підрахунку 32 млн голосів він набрав 51%.

Загальна кількість виборців у країні - близько 50 млн осіб. За офіційними повідомленнями, явка на вибори перевищила 70%.
Попередній Президент країни Махмуд Ахмадінеджад займав цю посаду два терміни і, за Конституцією, не міг висунути свою кандидатуру утретє.

Читайте також: Іран скорочує обсяги видобутку нафти через міжнародні санкції

Згідно з Конституцією Ісламської республіки, Президент, який не є фактичним главою держави, обирається строком на чотири роки, він не може займати цю посаду більш ніж два терміни. Главою Ірану є обираний довічно верховний лідер, нині - аятолла Алі Хомейні.
Серед чинників безперечного успіху Рухані спостерігачі називають самовідвід іншого кандидата-реформіста, Мохаммада Резі Арефа, на його користь, а також підтримку колишнього Президента Ірану Мохаммада Хаттамі.

64-річний Рухані здобув релігійну і юридичну освіту. Він вважається поміркованим кандидатом реформістом. На теледебатах у ході передвиборної кампанії він зачіпав "заборонені" теми, такі як протистояння із західними державами з питання іранської ядерної програми, плачевний стан економіки країни і відновлення дипломатичних відносин із США, перерваних в 1979 р. після захоплення посольства Сполучених Штатів в Тегерані студентами релігійних шкіл.

Читайте також: В Ірані від участі в президентських виборах відмовився ще один кандидат

Раніше відразу декілька джерел - зокрема, внучка аятолли Хомейні і джерело в штабі одного з кандидатів Багера Калібафа, повідомили про те, що результат Рухані дозволить йому перемогти вже в першому турі.

Прихильники верховного релігійного лідера Ірану аятолли Алі Хомейні хотіли б бачити на посаді Президента Саїда Джалілі, що очолює переговори із Заходом за іранською ядерною програмою. Щоб забезпечити йому перемогу, деякі консерватори навіть зняли свої кандидатури. Джалілі підтримують і представники військового апарату, і, схоже, революційна гвардія Ірану. Підконтрольне їй інформаційне агентство Фарс останнім часом висловлювалося про Джалілі дуже доброзичливо.

Читайте також: Іран має намір запустити на орбіту черговий супутник у вересні 2013 р

США у зв'язку з обранням нового Президента Ірану Хассана Рухані заявили про готовність вести діалог з Тегераном щодо низки питань, зокрема - іранської ядерної програми. Про це говориться в офіційному повідомленні Білого Дому. Вашингтон також закликав Рухані "прислухатися до волі іранського народу". Разом з цим Вашингтон відзначив низку порушень у ході виборів, що відбулися: відсутність прозорості, цензура в ЗМІ, Інтернеті і в засобах зв'язку, а також серйозні обмеження свободи цивільних зборів і свободи слова.

США, Ізраїль і країни Євросоюзу підозрюють Іран в спробах створити ядерну зброю. Американська розвідка не сумнівається, що Іран здатний створити ядерну зброю, і нарощує потужності для збагачення урану, які за бажання можуть бути використані для створення ядерних боєголовок. В той же час, розвідка упевнена, що Іран не почне самостійно починати або провокувати військовий конфлікт. Іранський уряд заявляє, що ядерна програма носить виключно мирний характер і спрямована на забезпечення країни електроенергією.