У Харкові через унікальне гольф-поле розгорівся судовий скандал. Конфлікт між бізнесменом Юрієм Сапроновим, який побудував професійне поле для гольфу, та Харківською міською радою, яка хоче забрати землю. Конфлікт, який ставить під сумнів право приватної власності в країні та ставить під загрозу розвиток олімпійського спорту в Україні, заявляє відповідач. Конфлікт, який є господарським спором і допомагає відновити права територіальної громади Харкова, відповідає позивач.
У Харкові через унікальне гольф-поле розгорівся судовий скандал. Конфлікт між бізнесменом Юрієм Сапроновим, який побудував професійне поле для гольфу, та Харківською міською радою, яка хоче забрати землю. Конфлікт, який ставить під сумнів право приватної власності в країні та ставить під загрозу розвиток олімпійського спорту в Україні, заявляє відповідач. Конфлікт, який є господарським спором і допомагає відновити права територіальної громади Харкова, відповідає позивач.
Гольф-поле розташоване на території приватного комплексу Superior Golf & Spa Resort на околиці Харкова і займає 70 гектарів землі. На сьогодні це унікальний комплекс: це спортивна база для підготовки кращих українських гольфістів, це шість тенісних кортів, на яких зірки українського тенісу Еліна Світоліна і Сергій Стаховський готуються до турнірів світового рівня. Суперіор - це унікальний ландшафтний парк з штучними озерами і спеціально висадженими деревами. На території комплексу живуть лебеді, качки, видри, їжаки, зайці, а екологи зберігають там рослини, занесені в Червону Книгу.
Гольф-курорт створювався протягом останніх дев'яти років. Спочатку з'явилися перші 9 лунок поля для гольфу на 22,9 гектарах. Після того Сапронов вирішив розширити гольф-поле до 18-ти лунок - зробити його професійним. Купив на вторинному ринку компанію, яка ще раніше отримала в користування сусідню ділянку площею 36,8 гектарів. І в 2012 році закінчив будівництво так званої "другої дев'ятки". На 18-лунковому гольф-полі стало можливим проводити професійні міжнародні турніри. Крім того, на території комплексу розташований п'ятизірковий готель, який дозволив Харкову стати містом, що приймає футбольний чемпіонат Євро-2012.
Всі ці роки у влади не було претензій до спортивного приватного об'єкта. А тепер раптом, без оголошення війни, мерія пішла в суд.
Претензії міськради на сьогоднішній день зводяться до трьох пунктів. По-перше, влада наполягає на скасуванні рішень десятирічної давності про виділення ділянки землі площею 36,8 га, на якій розташована частина гольф-поля. По-друге, міськрада хоче через суд анулювати свідоцтво про право власності приватної компанії на інженерну споруду "Поле для гри в гольф". По-третє (поки без судового позову), заявляє про борг по платі за землю.
"Харківська міська рада лише відстоює інтереси територіальної громади, яка має право власності на цю землю. І якщо орендар не виконує умови оренди, ми зобов'язані захищати права Харківської міської ради в суді", - повідомила заступник міського голови з питань правового забезпечення Марина Стаматіна.
"Я чесно плачу за всіма існуючими на сьогоднішній день договорами", - запевняє бізнесмен Сапронов.
"Всі позови базуються на тих порушеннях, які були допущені, або самої ж міською владою, або державними органами при виділенні земельних ділянок. На підставі цих помилок через роки пред'являються позови до орендаря. Мовляв, ми забираємо, тому що колись скоїли якісь помилки при виділенні цих земель. Ситуація парадоксальна", - коментує позов доктор юридичних наук, член Консультативної Ради при ВСУ Олена Кібенко.
Найбільше власник боїться, що унікальне гольф-поле, у яке вкладені роки роботи і мільйони інвестицій буде перепрофільовано. Юристи підтримують його побоювання.
"Навіть якщо інвестор допустив порушення при створенні якогось об'єкта, світова практика показує, що завжди буде стояти завдання - зберегти цей об'єкт. Зробити все можливе, щоб інвестор сам і за допомогою міської влади міг виправити допущені порушення. Ніхто не буде забирати цей об'єкт, ніхто не буде розривати договір оренди. Мова буде йти про те, як виправити", - заявляє Олена Кібенко.
Юрій Сапронов пов'язує цю ситуацію зі своєю участю у виборах міського голови 2015 року, які закінчилися в кінці жовтня. У гонці переміг Геннадій Кернес. Сапронов посів третє місце. Поразку визнав.
На доказ своїх слів Сапронов пропонує звернути увагу на те, що позови були подані відразу після виборів. Він не називає ім'я Геннадія Кернеса і словосполучень "політичне переслідування" або "особиста помста" не вимовляє.
"Риторики ненависті не буде. Буде аргументована позиція в судах. Спокійна і не емоційна", - підкреслює Сапронов.
Геннадій Кернес на відміну від опонента перейшов на особистості. У соціальній мережі ФБ він у відповідь на пост про судових позовах написав: "...щоб ти зрозумів, Юрій Анатолійович. Твоє місце... де? Сам здогадайся...".
Офіційно ситуацію Кернес не коментував, позицію влади представляла Марина Стаматіна.
"Доводи екс-кандидата на посаду Харківського міського голови про політичні репресії, про погіршення інвестиційного клімату в результаті дій міськради є надуманими. Зміна умов господарювання сталася внаслідок змін податкового законодавства України, здійснених Верховною Радою", - стверджує Марина Стаматіна.
Сапронов налаштований рішуче і на даному етапі не бачить ніяких компромісів.
"Я не хочу домовлятися ні з мером міста, ні з ким-небудь іншим про щось незрозуміле. У мене є позиція - вона відкрита, публічна. Договори, до яких у влади є претензія, були і півроку тому, і рік тому, і півтора. Напад стався в кінці жовтня. Висновки кожен повинен зробити сам", - заявив Юрій Сапронов.
Гольф - це молодий спорт в Україні. Перше гольф-поле в Луганську (сьогодні воно не діє) було відкрито сім років тому. Харківському гольф-полем - у статусі професійного 18-лункового - навесні виповниться чотири роки.
У всьому світі в гольф грають також масово, як у футбол або баскетбол. У США понад 14 000 гольф-полів, у Великобританії - 4 500, в Європі - 1 200, в Канаді - 800, в Австралії - 500.
У світі спорт досяг такої популярності, що включений в програму Олімпіади-2016. Багато іноземців знають Україну за Superior Golf Club, впевнений Сапронов.
Зовні - це красивий ландшафтний парк з штучними озерами, пагорбами, ідеальною травою, фруктовим садом, дикими лебедями. Всередині - це і місце відпочинку, і спортивна база, на якій народилися чемпіони України з гольфу.
Члени національної збірної країни тренуються на базі клубу. Четверо з семи майстрів спорту України з гольфу - вихованці Суперіор. Всі вони представляють країну на чемпіонатах Європи та світу. В клубі працює дитяча гольф-академія, де займаються малеча від трьох років. У 15-ти харківських школах працює соціальна програма, де хлопців безкоштовно навчають гольфу.
Чемпіонати України, Кубок України, міжнародні змагання проходили на харківському гольф-полі. Тут у 2013-му році відбувся етап всесвітньо відомої серії турнірів з гольфу European Challenge Tour - дуже популярний і престижний турнір, справжнє футбольне Євро в світі гольфу. На змагання приїхали учасники із 30 країн. В наступному році дирекція "Челленжа" знову збиралася провести харківський етап, тепер доля його під питанням.
Утримувати гольф-поле в нашій країні під силу поки тільки приватним інвесторам. Сапронов підкреслює: гольф-поле і гольф-клуб абсолютно збиткові. І не планував, каже, окупити вкладені 144 мільйона. "Я не створював все це заради заробітку. Щоб отримати прибуток бізнесмени будують котеджні селища, багатоповерхові будинки і логістичні центри (саме під перераховані призначення була відведена земля, коли я її купував). Я інвестував гроші в обличчя міста - в статус Харкова. І сьогодні я витрачаю мільйони гривень щорічно на його підтримку. Розмови з серйозними інвесторами не ведуться в кабінетах або кафе. У всьому світі для цього є гольф-поля", - заявляє бізнесмен.
Він збирається судитися за свою власність до останнього квадратного метра. Але якщо програє, не виключає, що харківське гольф-поле переїде в інші міста.
"Якщо я програю всі суди, я зверну всі газони, обладнання для догляду за травою, і зроблю кілька драйвінг рейнджів (тренувальний гольф-майданчик - ред.). Один - у Львові у Садового, інший - у Філатова в Дніпрі і третій - у Саакашвілі в Одесі. Ці мери, ці губернатори, по-моєму, розуміють, що таке іноземні інвестиції, що таке гольф для міст-мільйонників і що таке імідж міста", - сказав на прес-конференції Юрій Сапронов.
А поки він збирається розповісти світовій спортивній спільноті про ситуацію. Вже домовився про прес-конференції в штаб-квартирі Міжнародного олімпійського комітету. Але перед цим - суди: перші засідання за претензіями міськради до гольф-клубу призначено на 1 і 2 грудня 2015 року.