як Гройсман та Кононенко змагаються за вплив на "Укрзалізницю"
В команді президента назріває серйозне протистояння. Рішення прем'єр-міністра Володимира Гройсмана вивести держпідприємство "Укрзалізниця" з підпорядкування Міністерства інфраструктури та підпорядкувати його уряду, передавши управління держкомпанією Міністерству економічного розвитку і торгівлі, не знайшло підтримки у керівництва парламентської фракції БПП і її неформального лідера Ігоря Кононенка. Його команда стала на бік глави Мінінфраструктури Володимира Омеляна, який зараз публічно конфліктує з прем'єром. Керівництво БПП пообіцяв міністру, що фракція не буде голосувати за його відставку, якщо таке питання буде винесено на розгляд парламенту. Це фактично гарантує Омеляну збереження посади.
У свою чергу фракція "Народний фронт", за квотою якої Омелян і отримав міністерський портфель, поки дистанціювалася від конфлікту свого висуванця з главою уряду. Поки що ні Ненко, ні його соратники по фракції БПП відкрито не виступають проти прем'єра. Але і без них є кому говорити про відставку Володимира Гройсмана. Мова йде про лідера "Батьківщини" Юлія Тимошенко, яка відкрито заявила, що пора змінювати чинний склад Кабінету міністрів. Можливість зробити це парламент отримає 14 квітня, коли в уряду закінчиться річний імунітет від відставки.
чи Може конфлікт міністра транспорту та голови "Укрзалізниця" перетворитися на війну прем'єр-міністра і парламенту в матеріалі РБК-Україна.
Знайомство
"Володимир Омелян ніколи б не пішов проти Гройсмана, якби не був впевнений, що за його відставку не проголосують 140 депутатів від БПП. Ми дали йому таку впевненість", - говорить РБК-Україна впливовий депутат від БПП, близьке до першого заступника голови цієї фракції Ігорю Кононенко. У команді одного президента неофіційно підтверджують, що підтримують главу Мінінфраструктури. Нібито саме ця підтримка дозволила Омеляну рік тому зайняти крісло міністра.
Як відомо при формуванні кабінету Володимира Гройсмана посаду глави Мінінфраструктури та ще п'ять портфелів відійшли "Народному фронту". "Вони (НФ, - ред.) тоді запропонували на цю посаду Валерія Лунченко. Але його кандидатура не мала шансів пройти узгодження в посольстві США. Тоді ми запропонували Омеляна, вони не заперечували, але погодилися внести його тільки за умови, що його першим заступником буде Кравцов (Євген Кравцов, перший заступник міністра інфраструктури, - ред.)", - розповідає співрозмовник РБК-Україна в оточенні Кононенко.
Омелян запевняє - до його призначення керівництво БПП відношення не має. У розмові з РБК-Україна він сказав, що познайомився з Ігорем Кононов влітку минулого року, коли міністр шукав підтримки парламетаріев з питань створення дорожног фонду і децентралізації "Укравтодору". Заперечує Омелян і факт того, що Кононенко та його команда впливають на роботу його міністерства.
"У мене немає з ними (керівництвом БПП - ред.) ніяких домовленостей. Я оріієнтуюсь на позицію "Народного фронту"", - запевняє Омелян.
Голова Мінінфраструктури не приховує свого знайомства з Ігорем Кононенко. Раніше, в інтерв'ю УНІАН він розповів, що саме перший заступник голови фракції БПП познайомив його зі Славоміром Новаком, який у жовтні 2016 року, за пропозицією міністра, був призначений головою "Укравтодору". "Це був Ігор Кононенко, історія дуже проста. Якось ми з ним спілкувалися з приводу дорожньої сфери, оскільки я намагаюся підходити до кожного депутата, щоб донести, що Україні необхідно фінансування доріг. І він повідомив, що має на прикметі хорошої людини, якого можна розглянути радником з питань автодорожнього господарства, Я з ним познайомився, і оскільки, в той час була ваканта посаду керівника "Укравтодору" – запропонував його на цю посаду. Насправді, я счаслів, тому що, маючи той список людей, які претендували на посаду руководитя "Укравтодору", та порівнюючи їх з Новаком – це небо і земля. Небо – це Новак", - сказав Омелян.
Ігор Кононенко не знайшов часу поспілкуватися з РБК-Україна з цього питання.
Фото: Ігоря Кононенка, який 27 грудня 2016 року несподівано опинився на підсумковій прес-конференції Мінінфраструктури, передав слово Володимир Омелян (фото РБК-Україна)
"Народний фронт", за квотою якого Омелян став міністром інфраструктури, не поспішали заступитися за нього в конфлікті з Гройсманом. Так, співрозмовники РБК-Україна в Кабміні стверджують, що три тижні тому, на засіданні уряду, де у Омеляна сталася перепалка з Гройсманом з приводу його рішення перепідпорядкувати "Укрзалізницю" МЕРТ, Арсен Аваков - найбільш впливовий представник НФ в Кабміні, у конфлікт не включився і мовчки спостерігав за подіями. "Це не конфлікт Омельян - Балчун. Це, швидше, конфлікт АП і Гройсмана, - говорить співрозмовник РБК-Україна в НФ. - Хтось отримав вплив на міністра. Вірніше, він знайшов це вплив. І цей хтось- не ми".
З депутатами від НФ і екс-прем'єром Арсенієм Яценюком Омелян зміг поспілкуватися лише в цей понеділок, 6 лютого. Він детально поінформував депутатів і екс-главу уряду Арсенія Яценюка, як, на його думку, йдуть справи в "Укрзалізниці". За підсумками засідання фракції, депутати вирішили, що займуться перевіркою роботи цього держпідприємства і підтримали Омеляна.
Новий тандем
"Укрзалізниця" - не єдине держпідприємство, яке Володимир Гройсман намагається підпорядкувати уряду. Восени минулого року Кабмін посилив свій контроль над ще однією держкомпанією - НАК "Нафтогаз України". Це сталося після того, як несподівано МЕРТ, яке на той момент керувала цим госактивом, перепідпорядкував собі напряму "дочку" НАК - оператора української ГТС - "Укртрансгаз". Тоді МЕРТ вніс зміни до статуту НАК "Нафтогаз України" та розширив повноваження вищого органу компанії - загальних зборів акціонерів. Зміни передбачали, що зібрання буде вирішувати питання "управління оператором ГТС, обрання голів, членів спостережної ради та правління оператора ГТС". 100% акцій компанії володіє держава, а керував ними - МЕРТ.
Таке рішення викликало різку реакцію з боку голови правління Наку Андрія Коболєва, якого МЕРТ по суті позбавив тоді можливості контролювати діяльність "Укртрансгазу". Адже до цього 100% акцій ГТС перебували в управлінні "Нафтогазу". Тоді Коболєв розвинув потужну інформаційну кампанію, і в результаті через кілька днів Гройсман втрутився в конфлікт МЕРТ і "Нафтогаз України", прийнявши "вимушене рішення" перепідпорядкувати НАК уряду прямо.
В обох випадках – перепідпорядкування "Укртрансгазу" і "Укрзалізниці", - уряд отримав прямий контроль над цими держактивами через першого віце-прем'єра Степана Кубіва.
Історія про те, завдяки кому Кубів потрапив в уряд, відома не до кінця. За однією версією його кандидатуру вніс особисто Петро Порошенко, який тим самим "розрахувався" з ним за добровільний відхід у 2014 році з посади глави Нацбанку, що дозволило президенту запропонувати парламенту призначити на його місце Валерію Гонтареву. По іншій версії, на переговорах щодо формування Кабміну відправити Кубіва в уряд запропонував відправити Юрій Луценко, який у той час був головою парламентської фракції БПП.
Нинішній перший віце-прем'єр, до переходу в уряд був народним депутатом БПП і представником президента в парламенті. Як би там не було, зараз Кубів діє у зв'язці з Гройсманом. Втім, Кубіву не вперше міняти команди. До 2014 року він був соратником Арсенія Яценюка, будував разом з ним партію "Фронт змін", а потім, разом з екс-прем'єром, перейшов в "Батьківщину", завдяки якій очолив Нацбанк після Революції Гідності.
Превентивний удар
В команді президента, спробу Гройсмана перепідпорядкувати "Укрзалізницю" не схвалили. "Кабмін трохи загрався. Сьогодні він хоче забрати собі "Укрзалізницю", завтра - Укравтодор, післязавтра ще щось. Ми це не підтримуємо", - говорить РБК-Україна співрозмовник в оточенні Ігоря Кононенка. У той же час він стверджує, що негласна підтримка Омеляна з боку керівництва БПП - аж ніяк не початок війни з Гройсманом. Ця підтримка - натяк прем'єру, сигнал "не запливати за буйки".
Те, що Володимир Гройсман набирає політичну вагу і може діяти самостійно - факт. За майже рік роботи на посаді прем'єра Володимир Гройсман (а до цього в якості спікера) він не раз продемонстрував здатність збирати в парламенті необхідні голоси під урядові закони, діючи без чиєї-небудь допомоги. Наприклад, він особисто займався збором голосів депутатів при двох голосуваннях за закон про держбюджет-2017. Правда, справедливості заради варто сказати, що перед підсумковим голосуванням у Верховну Раду все одно приїхав президент.
Далеко не всі депутати від БПП підтримують Омеляна в його боротьбі за збереження впливу на УЗ. Так, на бік глави цієї держкомпанії - Войцеха Балчуна - відкрито стали народні депутати, брати Ярослав і Богдан Дубневичи. І це зрозуміло. Раніше, в інтерв'ю РБК-Україна, Омелян заявив: "Я, як політик і міністр заявляю, що мені відомо про вплив політичних сил на УЗ, в тому числі в особі Ярослава Дубневича. Правда це чи неправда повинні з'ясувати правоохоронні органи, яким ми передали ті факти, які у нас є, і ще раз обов'язково передамо повністю".
Так що, якщо справа все ж дійде до голосування в парламенті відставки Омеляна, то, щоб захистити свого негласного протеже, Ігорю Кононенко доведеться не тільки змагатися з Гройсманом за те, щоб схилити депутатів на свою сторону, але і впливати на опонентів міністра у власній фракції.
Падаючого - підштовхни
Прем'єру зараз не з руки сваритися з депутатами президентської фракції, адже через два місяці він позбудеться імунітету від відставки, і Верховна Рада зможе підняти питання про його звільнення. Про те, що уряд потрібно відправити у відставку, вже заявила лідер фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко. "Треба ініціювати питання відставки непрофесійного, корумпованого уряду Гройсмана, і зробити це якомога швидше. Наша фракція буде ініціювати підписання такого проекту постанови про звіт уряду, про висловлення йому недовіри і про відставку уряду Гройсмана", - сказала Тимошенко 6 лютого на погоджувальній раді парламентських фракцій.
За інформацією РБК-Україна, проект постанови вже написаний і зараз проводиться його уточнення юристами "Батьківщини". "По-моєму всім очевидно, що уряд проводить антисоціальну політику, а Володимир Гройсман не справляється зі своїми обов'язками. Тому ми вважаємо, що він повинен сам подати у відставку, або ж після закінчення імунітету уряду парламент звільнить його", - заявив виданню народний депутат Ігор Луценко ("Батьківщина") .
У той же час, джерела у фракції в неофіційних бесідах стверджують, що заява про відставку уряду Юлія Тимошенко зробила не спонтанно. "Враховуючи, що зараз у Гройсмана конфлікт з президентом, то з'являються шанси, що він буде звільнений. Ось ми і вирішили підняти цю тему", - заявив ще один депутат від "Батьківщини".