Міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко заявляє, що на сьогоднішній день питання розміщення на території України елементів протиракетної оборони не обговорюється. Про це він сказав на брифінгу, повідомляє радіо "Свобода".
Міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко заявляє, що на сьогоднішній день питання розміщення на території України елементів протиракетної оборони не обговорюється. Про це він сказав на брифінгу, повідомляє радіо "Свобода".
"Питання про розміщення елементів ПРО в Україну сьогодні не розглядається", - зазначив міністр.
Разом з тим, Грищенко додав, що питання надійного захисту від балістичних ракет, оснащених боєголовками зброї масового знищення, є дуже важливою темою, яка повинна бути предметом спільних зусиль усіх зацікавлених країн.
Нагадаємо, раніше Грищенко заявляв, що Україна буде готова взяти участь у створенні європейської ПРО, якщо США і РФ домовляться між собою.
Відзначимо, в квітні ц.р. в ході виїзного засідання Ради НАТО - Росія, генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен визнав, що між сторонами, як і раніше існує багато розбіжностей щодо ПРО, і переговори з цього питання просуваються важко. Расмуссен обіцяв "нарощувати діалог" і висловив надію на те, що НАТО і Росія зможуть домовитися по ПРО на наступному засіданні яке відбудеться менш ніж через рік в Чикаго.
Москва вважає появу в Європі нових протиракетних систем порушенням стратегічного балансу сил в регіоні і вимагає письмових і технічних гарантій, що система не буде здатна збивати російські ракети. У той же час американська сторона стверджує, що робить це не на шкоду Росії, а для захисту від неблагополучних країн, таких як Іран.
В кінці червня ц.р. в Страсбурзі Президент України Віктор Янукович заявив, що Україна не буде учасником будівництва нової системи ПРО.
"Ми не збиралися, не збираємося і, я переконаний, не будемо учасниками будівництва цієї системи (ПРО). Але ми добре розуміємо: якщо в якійсь її частині буде задіяна Україна, можливо Росія - це завжди піде на користь системі європейської безпеки", - сказав Президент.
Крім того, він заявив: "Наша позиція залишається незмінною: ми були, є і будемо позаблоковою країною, як це визначив закон про принципи внутрішньої і зовнішньої політики".
Нагадаємо, що раніше від участі в програмі європейської ПРО відмовилася Чехія. Програма передбачала створення на території Чехії центру раннього попередження про ракетний напад.
У той же час, вчора стало відомо, що Туреччина та Сполучені Штати Америки підписали в Анкарі меморандум про розміщення на турецькій території радара раннього попередження про загрозу ракетного нападу в рамках створюваної Сполученими Штатами і НАТО системи протиракетної оборони.
Як заявило в середу Міністерство закордонних справ Туреччини, радар буде встановлений в провінції Малатья на південно-сході країни. Раніше влада сусіднього Ірану попереджала Туреччину про можливу ескалацію напруги в регіоні в разі підтримки Анкарою планів Вашингтона.
Туреччина, яка входить в НАТО, підкреслює, що створювана система ПРО не має своєю метою протидію якійсь конкретній країні.
Днем раніше США і Румунія підписали угоду про розміщення американської системи протиракетної оборони в цій країні. Як повідомили представники Білого дому, з американської сторони підпис під договором поставила Держсекретар США Хілларі Клінтон, а з боку Румунії глава міністерства закордонних справ цієї країни Теодор Баконскі.
Згідно з підписаним документом, ракети-перехоплювачі наземного базування будуть розміщені на румунській території до 2015 р. У Білому домі уточнили, що точним розташуванням систем ПРО буде авіабаза Девеселу.
Нагадаємо, в лютому ц.р. в ході зустрічі міністра закордонних справ Костянтина Грищенка і генсека НАТО Андерса Фог Расмуссена, НАТО запропонувало Україні вивчити можливість участі у створенні протиракетної оборони альянсу. Тоді, сторони обговорили питання співпраці в процесі створення ПРО.
Генсек зазначив, що "НАТО прийняло рішення про розробку ПРО на базі альянсу, і ми прийняли рішення також запросити РФ в цей процес, але я хочу підкреслити, що ми також запрошуємо всіх партнерів в євроатлантичному регіоні в разі їх бажання приєднатися до цього процесу". Сторони домовилися про створення експертної групи, яка проведе "експертні консультації", результатом чого може стати висновок, що може Україна привнести в цей процес.
Крім того, секретар Ради національної безпеки і оборони Раїса Богатирьова заявляла, що Україна готова брати участь у створенні єдиної системи протиракетної оборони в Європі.
За інформацією Грищенко, у Україні є два об'єкти, які можуть використовуватися для потреб ПРО, успадкованих від колишнього СРСР - один в м.Севастополі та інший в м. Мукачево. Українські радіолокаційні станції з лютого 2008 р. припинили передачу інформації в Росію у зв'язку з денонсацією відповідної двосторонньої угоди.