ЄС технічно не готовий до парафування угоди про асоціацію (УА) з Україною на саміті 19 грудня. Про це заявив міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко.
ЄС технічно не готовий до парафування угоди про асоціацію (УА) з Україною на саміті 19 грудня. Про це заявив міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко в ефірі програми "Велика політика з Євгеном Кисельовим" на телеканалі "Інтер".
"Парафування - це технічна процедура... Питання про те, яким чином і коли це робити - це технічне питання, яке має вирішити, наскільки готові сторони до реалізації саме цієї процедури. Ми практично все вирішили, але треба перекласти документ на всі мови ЄС... Ми готові до парафування, але таке враження виникає, що навіть технічно європейська сторона не готова до цього", - повідомив Грищенко.
Коментуючи відсутність домовленості щодо закріплення перспективи членства України в ЄС в угоді про асоціацію, Грищенко зазначив: "Ми все ще працюємо над компромісом. І думаю, що ми його досягнем".
В свою чергу, Президент України Віктор Янукович упевнений в успішності ХV саміту Україна - ЄС, що відбудеться 19 грудня в Києві.Глава держави зауважив, що 2011 рік був для України "особливо відповідальним на стратегічному євроінтеграційному напрямку".
"Після чотирьох років складної, копіткої внутрішньої та зовнішньої роботи ми практично завершили переговори з Євросоюзом щодо угоди про асоціацію, включно зі створенням поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі. Тому ми впевнені в успішності саміту Україна - ЄС», - підкреслив Віктор Янукович на традиційній зустрічі з керівниками дипломатичних представництв та міжнародних організацій, акредитованих в Україні.
Заступник міністра закордонних справ Павло Клімкін раніше заявив, що для України не принципово парафувати угоду про асоціацію з ЄС на грудневому саміті в Києві, так як парафування є технічною, а не політичною процедурою.
15 грудня ц.р. перший віце-прем'єр-міністр України Андрій Клюєв заявив, що угода про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС буде підписана в Києві 19 грудня. "Зона вільної торгівлі з ЄС уже готова, драфтконтракт готовий і документ готовий до парафування. Тому 19 числа цей документ буде парафований", - заявив Клюєв.
У той же час Клюєв додав, що зона вільної торгівліз країнами СНД та іншими країнами також необхідна, тому що це лібералізація торгових режимів. "Для нас це нові ринки для наших товаровиробників і підтримка нашого експорту. Тому нам потрібно працювати як з країнами ЄС так і з країнами СНД", - сказав Клюєв.
Нагадаємо, 7 грудня посjл ЄС в Україні Жозе Мануелm Пінту Тейшейра заявив, що відносини України і ЄС не обмежуються лише переговорами щодо угоди про асоціацію. У той же час, Європейський Союз, як зазначив дипломат, "не буде витрачати кошти своїх платників податків на те, що не відповідає європейським стандартам". Крім того, події останніх років продемонстрували, що Україна "ще навіть не почала процес впровадження механізму стримувань і противаг в системі розподілу влади". Також не відповідають демократичним принципам і політичні справи Юлії Тимошенко, Юрія Луценка, "що є вершиною айсберга".
Повертаючись до питання переговорів щодо угоди про асоціацію, посол ЄС підкреслив, що на сьогодні єдиним питанням, яке заважає завершити ці переговори, є "перспектива членства України в ЄС". Він нагадав, що 5 років тому, коли переговори починалися, цього питання не було в порядку денному.
Парадоксальним, на думку дипломата, є також те, що Президент України в рамках своєї виборчої кампанії переконував, що "він є європрагматиками і не буде просити того, що ЄС зараз дати не може, але побудує Європу в Україні". На сьогодні, як зауважив посол ЄС, цього не спостерігається. Тому ключ до завершення переговорів щодо угоди про асоціацію - "в руках Януковича". Разом з тим, навіть якщо переговори будуть завершені, ситуація в Україні не зміниться, "Угода не буде підписана, ратифікована і імплементована".
Нагадаємо, 8 грудня посол США в Україні Джон Теффт заявив, що США підтримують ідею євроінтеграції України та підписання угод про асоціацію та зону вільної торгівлі на саміті Україна - ЄС 19 грудня.
1 грудня Європейський парламент на пленарному засіданні остаточно затвердив строки парафування та прийняття Угоди про асоціацію між ЄС і Україною, згідно з якими виконавчим органам ЄС рекомендується парафувати угоду до кінця 2011 р., і до кінця 2012 р. підготувати всі необхідні документи для ратифікації як в Європарламенті , так і в національних законодавчих органах. Разом з тим, в проекті доповіді міститься пункт про необхідність створення механізмів призупинення дії угоди у разі, якщо Київ буде ігнорувати або навмисно порушувати демократичні принципи, закладені в основу Угоди про асоціацію.
У рекомендаціях міститься заклик до проведення економічних і правових реформ в Україні, а також висловлюється готовність допомагати Україні в їх проведенні.
Раніше заступник міністра закордонних справ Павло Клімкін заявив, що для України не принципово парафувати угоду про асоціацію з ЄС на грудневому саміті в Києві, так як парафування є технічною, а не політичною процедурою.
24 листопада глава Представництва ЄС в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра в ході 17 засідання Комітету з парламентських зв'язків між Україною та ЄС заявив, що пункт про перспективу членства України в ЄС не узгоджений в проекті угоди про асоціацію. Також за словами Тейшейри, підписання угоди гальмує політична ситуація в Україні.
Зазначимо, під час візиту до Києва 22 листопада Президент Литви Даля Грібаускайте заявила, що успіх саміту Україна-ЄС буде залежати від того, чи покаже Україна прихильність європейським демократичним цінностям, зокрема у справі екс-прем'єр-міністра Тимошенко.
27 жовтня Європарламент більшістю голосів прийняв резолюцію щодо України на сесії в Страсбурзі. У документі йдеться про те, що Європарламент "дотримується думки, що поглиблення відносин між ЄС і Україною, а також європейська перспектива в Україні мають велике значення і в інтересах обох сторін. ЄП визнає українські прагнення відповідно до статті 49 Угоди Європейського Союзу за умови виконання всіх критеріїв, включно з принципами демократії, поваги прав людини, фундаментальних свобод і верховенства права". Парламент ЄС закликав ЄК не блокувати підписання Угоди про асоціацію з Україною.
Україна і ЄС почали переговори про нову угоду 5 березня 2007 р., а переговори про створення зони вільної торгівлі - 18 лютого 2008 р. На саміті Україна-ЄС у Парижі 9 вересня 2008 р. Україна не отримала гарантій вступу в ЄС. Замість цього було схвалено рішення про те, що новий документ, що регламентує відносини України та ЄС, буде називатися "Угода про асоціацію".
Нагадаємо, 19 грудня в Києві відбудеться саміт Україна-ЄС.