ua en ru

Григорій Суркіс: “Бойкот Євро-2012 не має ніякого відношення до його спортивної складової”

Автор: RBC.UA
Керівник Федерації футболу України (ФФУ) з серпня 2000 р. Григорій Суркіс публічно заявив про свою відмову балотуватися на нових виборах президента ФФУ. Таким чином, київсько-донецьке протистояння завершено перемогою останніх. Відразу після закінчення Євро-2012 українська футбольна федерація дізнається ім'я нового керівника. У зв'язку з цим, а також враховуючи майбутній старт Євро-2012 (у тому числі, враховуючи негативний шлейф навколо Євро-2012 і загрозу політичного бойкоту континентального форуму) РБК-Україна вважає за необхідне навести повністю розмову з Григорієм Суркісом, записаним за кілька днів до історичного виконкому.

РБК-Україна: Григорій Михайлович, наскільки реальною є сьогодні загроза політичного бойкоту Євро-2012? Чи це просто елемент силового тиску?

Григорій Суркіс: Все, що я хотів сказати, я вже сказав... Я вважаю, що бойкот чемпіонату не має ніякого відношення до його спортивної складової. У політики є своя філософія, а в спорту - своя задача. Спорт несе місію - згуртувати, а не роз'єднати.

У нас з'явився колосальний шанс, завдяки третьому за значущістю форуму, заявити про себе в Європі не тільки зі спортивної точки зору, але і, якщо хочете, з культурної, з ментальної - проявити свою самобутність, причарувати гостей приголомшливою українською гостинністю, продемонструвати нашу кухню, мистецтво, культуру.

Тобто, тут багато факторів, які могли б вплинути на те, щоб у Європі було змінено думку про нас. Все інше - це вже для політиків. Я на сьогодні - спортивний функціонер і хотів би займатися чисто спортивної філософією, не більш того.

РБК-Україна: Але Ви виключаєте можливість перенесення чемпіонату?

Григорій Суркіс: Безумовно, я виключаю можливість того, що чемпіонат Європи пройде в 2012 р. не в Україні і не в Польщі. Цей турнір проводять дві країни.

Мені прикро, що на країну, яка зробила так багато під час економічної кризи, вклала стільки інвестицій, в інфраструктурні проекти, вилито стільки негативу. Адже треба враховувати, що ніхто не думав, що в об'єкти Євро доведеться вкласти стільки державних грошей. Україна розраховувала на інвестиційну привабливість (і як наслідок - на гроші інвесторів) і, власне кажучи, я переконаний, що саме так і відбувалося б, якби не криза.

РБК-Україна: У Вас не складається враження якоїсь спланованої інформаційної війни проти України напередодні Євро-2012? Враховуючи ту регулярність, з якою в ЗМІ з'являються негативні інформаційні повідомлення, в тому числі, в іноземній пресі.

Григорій Суркіс: Вони були протягом всіх п'яти років. Я стовідсотково впевнений...

У 2007 р. УЄФА зробив досить несподіваний вибір. Вони вперше подивилися на Східну Європу, яка до цього ніколи і ніяк не була залучена до європейських фінальних турнірів. Це був сміливий крок до того, щоб усвідомити, що Європа не закінчується у Відні або Женеві. Звичайно, це було несподівано для більшості європейців.

Я п'ять років займався питанням Євро-2012 в Україні, відстежував розвиток подій з моменту оголошення рішення про те, що саме Польща і України будуть організаторами цього турніру. Згадайте, скільки бруду вже тоді вилилося на всіх нас і на країну!

Пам'ятаю, мені зателефонував посол України в Угорщині пан Дмитро Ткач і повідомив, що до нього їдуть представники центрального телебачення за коментарем, адже всі кажуть, що перемогла українська мафія, бо очевидно, що перемога повинна бути за Хорватією і Угорщиною. Тоді я йому порадив, щоб він сказав журналістам, що якщо вони називають мафією трьох президентів (Леха Качинського, Віктора Ющенка та Леоніда Кравчука) і таких всесвітньо відомих і шанованих спортсменів, як Ірина Шевінська, Олег Блохін, Гжегож Лято, Сергій Бубка, Віталій Кличко, то посол має бути щасливим, що представляє таку «мафію». Він прислухався до моєї поради і відповів так угорським телевізійникам. Були оплески - і інтерв'ю закінчилося на першому ж питанні.

Історично так склалося, що нашу країну сприймають як своєрідний плацдарм для апробування певних технологій, щоб можна було говорити: ось подивіться - все добре в Європі, а як все погано в Україні. Я не можу запевнити, що в Україні все добре, але точно можу сказати, що в Європі теж не все благополучно. Але такого шуму немає.

Не думаю, що я повинен коментувати те, що говорять політики. Чому? Тому що я сам багато років в політиці і знаю, що є певні брудні речі, які стосуються саме спроб попіаритися на певному факті.

РБК-Україна: Тобто, Ви на 100% впевнені, що перенесення Євро до Іспанії чи відтермінування його проведення на рік не буде?

Григорій Суркіс: Напевно, я найбільш поінформована з цього питання особа. Адже, крім того, що я обіймаю посаду президента Національної федерації футболу України, я також є членом виконкому УЄФА.

Повірте, дуже непросто отримати, а потім утримати право на проведення чемпіонату, якщо не усвідомлювати всіх ризиків, які весь час нас супроводжували й супроводжують. Але скажіть, чи був готовий Європейський футбольний союз організаційно і технічно за три тижні до турніру перенести його на іншу територію?! Це неможливо.

Втім, УЄФА цього не робить не тільки тому, що це неможливо. Але, перш за все, тому що є певні принципи, які складаються із солідарності, справедливості, нарешті, зацікавленості всіх 53 національних асоціацій (які, власне, і утворили УЄФА) в тому, щоб не були порушені нічиї права, в тому числі - української асоціації .

Адже ми, українська федерація, доклали дуже багато зусиль, щоб підготувати цей чемпіонат. Тому мені не хочеться коментувати чиїсь думки або заяви, що якась країна претендує на проведення Євро-2012. По-перше, це нереально. А по-друге, є ж якась корпоративна відповідальність і етика.

Два тижні тому в ЗМІ прозвучала заява, що президент Іспанської футбольної федерації, мій колега Анхель Марія Вільяр повідомив, що він не має ніяких заперечень проти проведення Євро-2012 в його країні, якщо УЄФА вирішить перенести місце проведення чемпіонату.

Вперше ця новина прозвучала у великому російському інформаційному агентстві. Після цього мені почали телефонувати журналісти з питаннями, чув я про щось подібне і все це означає. Звичайно, я відповів, що нічого подібного не чув.

Після цього я подзвонив панові Вільяру (він, до речі, перебував тоді в Варшаві, де спільно з Колліною, куратором суддівського корпуса ФФУ, проводив семінар серед арбітрів, які готуються до Євро-2012) і запитав, він хоч щось подібне комусь говорив. У відповідь Вільяр мене запевнив, що це абсурд і взагалі ніякої розмови з журналістами він не мав.

РБК-Україна: І після Вашого телефонного дзвінка послідувало спростування новини?

Григорій Суркіс: Так. Агентство, яке поширило цю інформацію, зняло її з новинного блоку. Коли за два-три тижні з'являються подібні чутки, потрібно керуватися при їх аналізі елементарною логікою. Адже зрозуміло, що УЄФА, навіть якщо б і мав плани по усуненню української федерації з учасників або організаторів турніру, не міг це фізично зробити. Крім того, у нас зараз в країні що, військовий конфлікт?!

РБК-Україна: Теракти в Дніпропетровську, причини яких досі не з'ясовані, як не знайдені і винні.

Григорій Суркіс: Теракти, скажу вам відверто, і в Іспанії бувають. Я висловлюю співчуття усім, хто переніс це на собі в Дніпропетровську чи в Іспанії, або іншій країні. У 2016 р. буде чемпіонат Європи у Франції, виступлять 24 команди. Там хіба не трапляються заворушення?

Сьогодні ми можемо акцентувати на наступному: ми хочемо, щоб цей чемпіонат пройшов, щоб люди, які приїдуть до нас, переконалися, що ми нормальна країна з хорошими людьми, які допоможуть кожному іноземцю. Я дуже хочу, щоб гості, які приїдуть на Євро-2012, мріяли повернутися до нашої країни, щоб вони розповідали про Україну своїм родичам, знайомим.

РБК-Україна: Наостанок, як член оргкомітету скажіть, хто зараз, за три тижні до чемпіонату, краще готовий до Євро-2012: Україна або Польща?

Григорій Суркіс: У 2008 р., коли ми відкривали стадіон в Дніпропетровську, таке ж питання мені поставили польські журналісти. Мовляв, ось ви вже стадіони відкриваєте, а у нас ще немає їх. На що я відповів, що у них вже є хороші термінали в аеропортах, а у нас тоді ще не було.

Ми всі ці п'ять років не змагалися один з одним, а в рамках угод, які підписували, намагалися виконати всі гарантії та зобов'язання. Повинні сказати, що не все вдалося. Ні в Польщі, ні в Україні не вдалося стовідсотково реалізувати всі ті інфраструктурні проекти, які ми намагалися зробити, а можливо, і гарантували УЄФА.

Але в УЄФА працюють нормальні люди. Вони розуміють, що була криза. Крім того, за п'ять років навіть постійної роботи неможливо подолати ті бар'єри, які виникали протягом цього часу.

Я буду щасливий, коли 8 червня відбудеться відкриття чемпіонату. І ні в кого не буде сумніву, що початок турніру покладено. А 11 червня матч Швеція - Україна на українському полі. І вже ніхто не ставити питання: буде чемпіонат або не буде? Буде! Обов'язково буде.

Спілкувався Олексій Біловол