ua en ru

Греція: Референдум про умови зовнішньої допомоги може відбутися в грудні 2011 р

Автор: RBC.UA
Референдум в Греції з питання нової програми допомоги республіці, що знаходиться на межі дефолту, може бути проведено в грудні 2011 р., передає Reuters з посиланням на міністра внутрішніх справ країни Харіса Кастанідіса.

Референдум в Греції з питання нової програми допомоги республіці, що знаходиться на межі дефолту, може бути проведено в грудні 2011 р., передає Reuters з посиланням на міністра внутрішніх справ країни Харіса Кастанідіса. Раніше він заявляв, що, ймовірно, плебісцит відбудеться в січні 2012 р.

"Є можливість, що референдум може відбутися в грудні", - заявив міністр. Він уточнив, що це відбудеться у випадку, якщо Греція і її кредитори погодять деталі нового антикризового плану раніше, ніж планувалося. Представник уряду республіки Іліяс Мосиялос, у свою чергу, зазначив, що референдум буде проведений "якомога швидше".

Від результатів народного волевиявлення залежить подальше перебування Греції в зоні євро. Якщо греки проголосують проти нового пакету заходів жорсткої економії, що є умовою грецьких кредиторів для списання боргів країни, її чекає неминуче банкрутство і виключення з валютного блоку.

Нагадаємо, 27 жовтня 2011 р. лідери єврозони погодили з представниками банків і страхових компаній нову схему участі приватного сектора в полегшення боргового тягаря Греції. Передбачається, що власники грецьких бондів обміняють їх на нові з 50% дисконтом до номінальної вартості. Це дозволить скоротити держборг Греції з поточного рівня 160% ВВП до 120% ВВП до 2020 р. При цьому члени єврозони, щоб переконати інвесторів обміняти папери, забезпечать інструменти підвищення кредитної якості нових грецьких паперів оцінною вартістю до 30 млрд євро. Про які інструменти йдеться, поки невідомо, але, можливо, це буде забезпечення грецьких облігацій у вигляді паперів з найвищим рейтингом AAA. В інтерв'ю німецьким ЗМІ керуючий директор Міжнародного інституту фінансів (IIF) Чарльз Даллара висловив думку, що на обмін грецьких держпаперів з втратою 50% вартості дадуть згоду 90% банків.

Крім того, до кінця року Євросоюз (ЄС) і Міжнародний валютний фонд (МВФ) погодять нову багаторічну програму фінансової допомоги Греції об'ємом до 100 млрд євро. Таким чином, з урахуванням механізму підвищення кредитної якості нових грецьких паперів загальний обсяг нової приватно-державної програми допомоги Греції складе до 130 млрд євро. Деталі програми європейська влада і IIF обіцяли узгодити найближчим часом.

Також на саміті ЄС було ухвалено рішення про збільшення обсягу Європейського стабфонду (EFSF) з 440 млрд євро до 1 трлн євро, а також щодо рекапіталізації банків ЄС. Передбачається, що європейським банкам буде потрібно 106 млрд євро додаткового капіталу. Розрахунок даної суми заснований на новому вимогу, згідно з якою до середини 2012 р. показник достатності капіталу першого рівня в усіх кредитних установ повинен бути не нижче 9%. При всьому прогрес у вирішенні боргової кризи в єврозоні антикризовий план поки позначений узагальнюючими тезами, без деталізації ряду факторів. Зараз влада єврозони повинна сконцентруватися на ефективній та невідкладній розробці механізму фінансування фонду фінансової стабільності і пошуку джерел фінансування.

Але всю ідилію, встановлену самітом ЄС, порушила заяву прем'єр-міністра Греції Георгіоса Папандреу, що в республіці буде проведений референдум по новій угоді про борги, що була досягнута з європейськими лідерами на саміті. Зокрема, на загальне голосування грецький уряд винесе питання про готовність громадян прийняти політику жорсткої економії бюджетних коштів в обмін на новий пакет допомоги ЄС. "Ми довіряємо нашому громадянам, ми віримо в їх розсудливість, ми віримо в правильність їх рішення", - заявив Папандреу, виступаючи перед членами правлячої Соціалістичної партії. Крім проведення референдуму, Папандреу має намір винести на голосування парламенту питання про довіру уряду і політичному курсу, якого він дотримується.

Варто відзначити, що, згідно з опитуваннями, які пройшли 29-30 жовтня ц.р., близько 60% греків відносяться до чергового траншу євро допомоги обсягом 130 млрд євро "негативно або швидше негативно".

Після заяви Папандреу експерти міжнародного рейтингового агентства Fitch випустили реліз, в якому сказано, що намір грецької влади провести референдум з питання про економічні і фінансові умовах в рамках нової програми допомоги Афінам з боку ЄС і МВФ, яка зокрема передбачає реструктуризацію грецької заборгованості за участю приватного сектора (PSI), ставить під загрозу фінансову стабільність єврозони.

Можливу відмову від програми ЄС і МВФ, про яку активно говорять в грецькому уряді, сильно підвищить ризики вимушеного дефолту Греції і ймовірність виходу країни з валютного блоку. Обидва ці сценарії вкрай негативно позначаться на фінансовій стабільності та життєздатності єврозони, указує Fitch. Звістка про референдум в Греції підкреслює необхідність і терміновість створення надійного механізму, який допоможе уникнути дестабілізації обстановки в єврозоні. Невизначеність щодо того, чи прийме Греція умови програми ЄС і МВФ, а також PSI, збільшують нервозність кредиторів, які не знають, які втрати їм доведеться понести.

Fitch відзначає, що, крім іншого, на даний момент вкрай важко сказати, які наслідки буде мати негативний результат референдуму (тобто відмова від програми ЄС і МВФ), особливо у світлі вкрай непростих переговорів Греції з "трійкою" кредиторів (ЄС, МВФ, ЄЦБ) з нового пакету фінансової допомоги. Враховуючи боргове навантаження Греції і щільний "розклад" з погашення заборгованості в I кварталі 2012 р., при відсутності фінансової допомоги ззовні Афіни, ймовірно, чекає дефолт, впевнені у Fitch.

Нагадаємо, в 2009 р. Греція опинилася перед обличчям найбільшої фінансової кризи через надзвичайно високі борги Афін перед урядами інших країн. У травні 2010 р. МВФ і ЄС виділили грецькій владі кредитну лінію в розмірі 110 млрд євро. У липні 2011 р. на екстреному саміті єврозони було прийнято рішення про надання Греції другого пакета фінансової допомоги понад діючої програми. Лідери єврозони домовилися, що Євросоюз і МВФ нададуть Афінам додаткове фінансування в розмірі 109 млрд євро. Натомість керівництво Греції зобов'язався здійснити низку заходів, спрямованих на різке скорочення бюджетних витрат: зменшити зарплати, підвищити пенсійний вік, скоротити робочі місця, а також провести широку програму приватизації. Ці заходи дуже непопулярні в грецькому суспільстві. З 2009 р. в країні не припиняються масові страйки та інші акції протесту проти скорочення бюджетних витрат.