Напередодні парламентських виборів у Греції, які вважаються доленосними для майбутнього країни в єврозоні, греки продовжують знімати з банківських рахунків валюту. За один день з рахунків банків населення зняло 1 млрд євро.
Напередодні парламентських виборів у Греції, які вважаються доленосними для майбутнього країни в єврозоні, греки продовжують знімати з банківських рахунків валюту. Як повідомляє канал "Росія 24", за один день з рахунків банків населення зняло 1 млрд євро.
Як повідомлялося раніше, з банків забирають до 800 млн євро в день, і цей процес триває вже кілька тижнів. Греки роблять продуктові запаси, закуповуючи у великій кількості крупи і макаронні вироби, побоюючись різкого знецінення грошей.
Наприкінці травня чотири провідних банки Греції отримали 18 млрд євро з грецького фонду фінансової стабільності. Це частина другого рятівного пакету (130 млрд), схваленого кредиторами в березні. Всього в останньому транші Греція отримала 25 млрд. Раніше повідомлялося, що Європейський центральний банк (ЄЦБ) припинив грошово-кредитні операції стосовно низки грецьких банків через те, що вони досі не були успішно рефінансовані. Також МВФ припинив співпрацю з тимчасовим урядом в Афінах до формування коаліції після виборів 17 червня. Між тим, без фінансування ззовні Греція може залишитися без засобів до існування ще до кінця червня 2012 р. Країна не зможе покрити зобов'язання по виплаті зарплат чиновникам і по різним соціальним програмам. Афіни повністю залежать від другої кредитної програми "трійки" (Євросоюз, ЄЦБ, МВФ) обсягом 130 млрд євро.
Як відомо, у неділю, 17 червня, в країні пройдуть парламентські вибори, які визначать, хто ж буде визначати курс Греції в умовах фінансової кризи. За даними травневого соціологічного опитування, консервативна партія "Нова демократія" випереджає за популярністю ліворадикальну партію СІРІЗА всього на 1%. Ці партії підтримують 23% і 22% виборців відповідно. Нагадаємо, на парламентських виборах 6 травня 2012 р. партія "Нова демократія" отримала 108, СІРІЗА - 52, а ПАСОК - 41 місце в парламенті Греції (всього в нижній палаті парламенту 300 місць). Партіям-переможцям не вдалося сформувати правлячу коаліцію. Партія СІРІЗА виступає противником дотримання Афінами угод з Євросоюзом і Міжнародним валютним фондом (МВФ), за якими Греція отримує багатомільярдну допомогу. Відмова Афін від домовленостей з міжнародними кредиторами може привести до виходу Греції з єврозони. У цьому випадку Греція повернеться до своєї національної валюти - драхми, про курс якої можна лише здогадуватися.
Становище європейської валюти також не можна назвати стійким на тлі втечі капіталу з Європи. Питання про те, чи зможе Банк Швейцарії утримати свою валюту на встановленому рівні у разі виходу Греції зі складу валютного союзу, залишається відкритим. Міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor's оцінює вірогідність виходу Греції з єврозони як 1:3. Однак, на думку агентства, навіть якщо Греція покине єврозону, це не призведе автоматично до розпаду валютного союзу.
Нагадаємо, 23 травня ц.р. міністр фінансів Бельгії Стівен Ванакере перед початком неформального саміту ЄС в Брюсселі заявив, що держави єврозони розробляють плани на випадок відмови Греції від євро. "Суть всіх планів на випадок виходу Греції з єврозони зводиться до наступного - щоб уряд вважався відповідальним, йому необхідно бути готовим навіть до того, чого він хоче уникнути", - сказав тоді Ванакере. Раніше, 18 травня європейський комісар з торгівлі Карел де Гюхт повідомив, що Європейська комісія і ЄЦБ розробляють екстрені сценарії виходу Греції з єврозони.
Голова МВФ Крістін Лагард закликала греків платити податки, щоб поліпшити фінансове становище країни.