ua en ru

Грандіозні плани: чому спроби "оживити" компанію ТММ не приносять успіху

Грандіозні плани: чому спроби "оживити" компанію ТММ не приносять успіху Незалежні розслідувачі спробували дізнатися про ситуацію з одним із забудовників (відео)

Один з відомих київських забудовників – власник компанії ТММ Микола Толмачов нещодавно в інтерв'ю українським ЗМІ заявив про грандіозні плани міста-супутника в Микуличах Бородянського району Київської області. За його словами, проект передбачає будівництво 1 млн кв. м недорогого і якісного житла для 20 тис. людей. Крім того, за комунальні послуги, якщо вірити словами Толмачова, майбутнім мешканцям доведеться платити небагато, тому що містечко нібито буде забезпечуватися енергією з геотермальних свердловин.

Проблема може бути в тому, що все це – мільйон квадратних метрів, 20 тисяч щасливих мешканців, паркування, кінотеатри, торгові центри в Микуличах, Толмачов вже обіцяв 10 років тому, в 2007 році, коли отримував 150 гектарів землі в Микуличах. В обмін на виділення величезної території в безпосередній близькості від Києва місцева влада просила знаменитого столичного девелопера вирішити давню проблему селища – побудувати школу. Однак за 10 років Толмачов не побудував не тільки "містечка-супутника", але і навіть школи для сільських дітей, а одержані 150 гектарів землі так і не повернув місцевій громаді.

"У 2007 році було підписано інвестиційну угоду між забудовником і Бородянською райрадою. Бородянська районна рада давала їм земельну ділянку, а вони будували для Бородянського району цю школу. Там був створений фонд, і за цей рахунок починалося будівництво", - повідомив заступник голови департаменту капітального будівництва та інвестиційного розвитку Київської обласної адміністрації Сергій Золін.

За словами Микулицького сільського голови Петра Перевозника, кошти з цього фонду кудись зникли.

"Якщо вірити документам і всьому, що нам дають, то ТММ перерахувала кошти, і хтось цим скористався, гроші вивелися. Як вони вивелися? Це питання не до нас, це питання до ТММ", - зазначає Петро Перевозник.

І тому, коли через 10 років Толмачов знову розповідає про плани будівництва, місцеві жителі йому вже не вірять: каркас недобудованої школи, яка руйнується - найкраще свідчення непорядності з боку столичного бізнесмена. Всі ці 10 років діти Микуличів навчалися у старій школі. Її будівля знаходиться в аварійному стані, проте альтернативи для дітей зараз немає.

За словами директора школи Катерини Чередниченко, навчальний заклад було побудовано в 1898 році.

"У наступному році ми будемо святкувати ювілей - 120 років... Приміщення дуже старі. Хотілося б, щоб були нові. Звичайно, ми страждаємо ще й від того, що у нас немає ні спортивного, ні актового залу", - заявила вона.

Микулинці обурені ситуацією, і вважають, що Толмачов повинен повернути землю. Селяни вже зверталися в Генпрокуратуру, і досі чекають від правоохоронних органів реакції.

Втім, повернути своє микулинцям буде непросто, тому що Толмачов винний дуже багатьом, і розрахуватись з боргами не в змозі. Інформація про банкрутство колись успішного девелопера вже кілька місяців циркулює в ЗМІ. Загальна сума непогашеної Толмачовим заборгованості - понад мільярд гривень.

Останні роки стали чорними для бізнесу Толмачова. Відразу три великих банки взялися стягнути борги за кредитами, які раніше надали структурам ТММ. В серпні 2016-го, за даними ЗМІ, Господарський суд столиці зобов'язав ТММ передати "Укрсоцбанку" іпотечне майно - квартири і офіси - на загальну суму близько 400 мільйонів гривень. Ще 619 мільйонів гривень боргу вимагав Ощадбанк і 400 мільйонів гривень - Перший український міжнародний банк.

Розраховуватися з кредиторами Толмачову, схоже, нічим. Як повідомляли українські видання, за позовами банків виконавча служба відібрала у бізнесмена навіть квартиру і особистий автомобіль. Крім того, за даними ЗМІ, в листопаді 2016 року суд заборонив керівнику ТММ покидати межі країни. Якщо заарештують корпоративні права на кіпрську компанію TMM Ріел Естейт Девелопмент, що є кінцевим власником більшості активів ТММ, об'єкти будівництва так і залишаться недобудованими.

У Києві у колись одного з найуспішніших девелоперів таких об'єктів залишилося всього два – елітний ЖК "Альтер Его" на Печерську і четверта черга ЖК "Сонячна Брама" в Голосіївському районі столиці. Продажі квартир в ЖК Толмачова йдуть зі скрипом. Дізнавшись про проблеми компанії-забудовника, інвестори, за даними ЗМІ, забили тривогу.

Згідно з договором, який компанія ТММ пропонувала підписати вкладникам одного з ЖК, покупці можуть розірвати угоду тільки через 60 днів після того, як будинок здадуть в експлуатацію. Іншими словами, ТММ може не повертати людям гроші, навіть якщо ніколи не закінчить будівництво. Але і здача ЖК в експлуатацію не гарантує інвесторам, що об'єкт не заарештують кредитори. Всі свої позики Толмачов брав під особисте поручительство, тому позичальники можуть забрати будь-яку його власність.

Компанія ТММ була заснована у 1992 році і була піонером українського ринку девелопменту. Але колись могутню імперію, схоже, знищили стратегічні прорахунки і фінансові кризи 2008-го і 2014-го. За акції компанії ТММ, які в 2007-му коштували близько 12 доларів за штуку, на франкфуртській біржі тепер дають два цента.