ua en ru

Що говорив Янукович: 12 тез від екс-президента

Що говорив Янукович: 12 тез від екс-президента Янукович вперше з 2014 року дав прес-конференцію

Сьогодні Віктор Янукович повинен був дати свідчення в суді по справі про розстріли на Майдані 20 лютого 2014 року. По цій справі судять екс-співробітників спецпідрозділу МВС "Беркут". У суді колишній президент виступає в якості свідка з боку захисту екс-міліціонерів. Виступити він планував у режимі відео-конференції між Святошинським судом Києва та обласним судом Ростова.

Віктор Янукович з'явився у суд і був готовий дати свідчення, але судове засідання перенесли. Адже до суду не змогли доставити екс-"беркутівців". Адже представники громадських організацій "Вільні люди", "Білий тигр" і "Правий сектор" заблокували виїзд обвинувачених з Лук'янівського СІЗО.

Виступити в суді колишній президент зможе 28 листопада, коли відбудеться наступне засідання по справі. Поки ж Віктор Янукович дав у Ростові першу за останні два роки прес-конференцію. РБК-Україна публікує ключові тези екс-президента.

Про можливе повернення в Україну і в українську політику

"Засоби масової інформації пишуть, що хочу повернутися у владу, реванш якийсь. Я мрію про те, щоб як можна швидше в Україні закінчилася війна, на моїй батьківщині, на Донбасі, щоб перестали гинути люди, щоб Донбас воскрес з тих руїн, в який його увігнала війна. Я більше думаю про це. Про інше - поки немає".

Про те, чи віддавав він наказ про силовий розгін Майдану

"Звичайно, ні. Їх не було (наказів про силового розгону Майдану, - ред.). Не могло бути взагалі апріорі. Я принципово проти кровопролиття був".

Про помилки

"Я дійсно зробив низку помилок, я не святий. Найголовніша помилка, яку я зробив, - я не зміг, не знайшов у той час в собі сил, підписати наказ про введення військ і оголошення військового стану в Україні. Це єдиний тоді був спосіб зупинити радикалів. Я не пішов на кровопролиття".

Про вивезені гроші

"Що стосується будь-яких грошей, якихось казкових, про які так багато писали. На сьогоднішній день ні в одному банку світу не виявлено жодного центу моїх грошей. У мене не було, і немає ніяких рахунків. Я з України нічого не вивозив, крім особистих речей, які були ручною поклажею".

Про анексію Криму

"Але чому це сталося? Або, наприклад, для мене це було несподіванкою? Коли я побачив оперативну інформацію, як розстріляли близько 8 автобусів жителів Криму, які приїжджали на мирні акції до Верховної Ради... це люди, які приїжджали на мирні акції", – заявив він.

"Коли я отримав інформацію – вона була і в фотографіях – коли розстріляли ці автобуси, потім їх підпалили, потім били цих людей... Один з автобусів вибухнув – я бачив цю картинку, вибухнув бензобак. І люди цим скористалися і побігли в ліс. Так ці радикали, молодчики в масках, відкрили полювання в лісі – і ці люди хто як міг, так і рятувалися. Більшість з них загинули".

"Але більша частина повернулася в Крим. І я бачив, на залізничному вокзалі стояли, і давали інтерв'ю, що ми чекаємо на так званий "поїзд дружби"... Ми їм покажемо цю дружбу! Ось ці люди розповідали, що несе Майдан, Криму. І настрої в Криму радикалізувалися".

"І була створена реальна атмосфера для проведення референдуму. І те, що кримський народ проголосував, – це результат провокацій Майдану. Якби Майдан не спровокував такі настрої в Криму – цього б не було".

"Хоча в Криму завжди були проросійські настрої. Ми це дуже добре знаємо. І рішення, яке було прийнято, – воно не викликало ніяких сумнівів, що таке рішення прийме народ Криму. Ось те, що сталося по Криму", – заявив Янукович.

Про війну на Донбасі

"Я від початку був проти, щоб порушувалася територіальна цілісність України. Відділення Донбасу від України – це більше емоційний порив людей, які негативно відреагували на ті заворушення, які були в Києві. Причин було дуже багато. Я за те, щоб Донбас був у складі України, і була збережена територіальна цілісність України".

"Потрібно створювати широку автономію тому, що знадобиться дуже багато часу, щоб з'явилося якесь довіру, якесь поваги один до одного. Я маю на увазі Донбасу з Україною. Але територіальна цілісність України повинна бути дотримана. Сьогодні без надання широкої автономії цього регіону вирішити це питання практично не можливо".

Про фінансування "ДНР" і "ЛНР"

"Я не міг фінансувати ( "ДНР", "ЛНР", - ред.) тому, що в мене грошей немає. Ті гроші, які у мене є, вони знаходяться на моїх рахунках в Україні. В основному – в "Ощадному банку України". Вся моя власність заблокована, арештована. За кордоном у мене ніяких грошей немає. Тому я не міг нічого фінансувати. Хоча, якщо б у мене була можливість, я б допомогав людям. Бо я там виріс, я знаю, як їм важко жити".

"Що стосується того, хто фінансував і хто фінансує. Донбас був дуже самодостатній регіон...Напевно хтось допомагає. Але хто? Я не можу сказати. Хочу тільки сказати спасибі тим, хто це робить. Тому що людям треба якось жити на цій території".

Про роль Росії у війні на Донбасі

"На Україну теж дуже багато їхало добровольців і найманців. Вони їхали не тільки з Росії, вони їхали і з Європи, і з Франції, Італії, з Балканських країн, з Білорусії, ну і з Росії. Чому з Росії більше? Тому що зв'язки ті, які були між сусідніми регіонами, особливо, вони були, я б сказав би так, досить тривалими, і вони були спорідненими. І особливо з Ростовської області, Кубані, Воронезької, Новгородської області – дуже багато людей приїжджало допомогти близьким, просто друзям, родичам з різних міркувань – гуманітарних, патріотичних".

"Що стосується російських військових –дуже багато про це писали і пишуть, що Росія бере участь у цьому збройному конфлікті. Я сказав би так. Що інтерес списати на Росію все – дуже великий. Одна з причин, чому Україна стала заручником такої політики і територію України намагаються використовувати для того, щоб впливати на Росію, є саме ця причина. Це військовий інтерес здійснити тиск на Росію. Це теж не секрет".

Про те, чим зараз зайнятий

"У мене ростуть онуки. Молодший онук залишився без батька. Мені доводиться приділяти багато уваги моїй родині. Але мені нікуди не дітися від людей, які постраждали, які були змушені покинути батьківщину, бо там жити неможливо слало. І ті люди, які опинилися в цій важкій ситуації, і які емігрували не тільки в Росії, але і інші країни, дуже часто до мене звертаються, я займаюся цими питаннями. Ми працюємо і з адвокатами і з правозахисниками, працюємо з судами, в тому числі європейськими. Ця робота також займає багато часу".

Про те, що про нього напишуть у підручниках з історії

"Напишуть правду. Прийде час – напишуть правду. Досить багато вже наговорили про мене. Крім мого прізвища, можливо, ім'я та по батькові – це єдина правда. Все інше – брехня. Вам не вдасться мене принизити. Я прожив досить серйозну і складну життя, і я її продовжую жити. Я буду відповідати перед своїми дітьми, я буду відповідати перед своєю сім'єю, і перед українським народом".

Про Петра Порошенка

"Все-таки президенту Порошенко потрібно почати виконувати президентську програму. Не потрібно було приєднуватися до війни. Приєднався? Візьми, припини її. Дай наказ. Зупини. Відпусти людей, Відпусти солдатів додому. Нехай вони повернутися у свої частини. Почне відроджуватися Україна".