ua en ru

Державна підтримка енергозбереження: чи вистачить коштів у бюджеті 2017

Державна підтримка енергозбереження: чи вистачить коштів у бюджеті 2017
Александр Дупак
Александр Дупак
Вице-президент Научно-технического союза энергетиков и электротехников Украины

Ні в кого, напевне, в Україні не викликає сумнівів те, що підвищення рівня енергетичної ефективності дозволить покращити умови життя пересічного громадянина. Перевитрати у сфері енергетичних ресурсів призводять до надлишкового використання коштів з державного та місцевих бюджетів, які, по суті, формуються з наших з вами податків. Таким чином, низький рівень енергетичної ефективності прямо або опосередковано виймає гроші з кишень громадян, адже, витрачаючи зайве на енергоносії, неможливо думати про підвищення рівня соціального забезпечення громадян.

На сьогодні в Україні масштаб нераціонального споживання енергії вражає. У житловому секторі через недосконалість механізму опалення щороку втрачається близько 60% спожитої енергії. Поставка газу на потреби опалення становить 18,6 млрд кубічних метрів на рік, з яких 11,4 млрд кубічних метрів не потрапляють до українських осель, а зігрівають вулицю. Такі високі втрати означають втрати коштів з сімейних та державного бюджетів. Існує тільки одне практичне рішення - зменшити споживання енергоносіїв. Ринкові тарифи на енергоносії можуть сприяти цьому тільки до певного моменту і він вже настав. Подальше скорочення споживання можливе тільки за рахунок запровадження енергозаощаджуючих технологій. Подивіться на ваш будинок, квартиру чи офіс і зможете неозброєним оком побачити, де потрібно утеплення стін, де краща теплоізоляція на вікнах. А тепер уявіть скільки ви не бачите - це підземні комунікації, котельні тощо. Очевидно, що вже зараз нам необхідно створити інструменти для втілення енергоефективних рішень у житловому секторі.

Цього року держава активно включилася у процес реформи енергоефективності і заплановані та озвучені кроки уряду у цьому напрямку вселяють певний оптимізм. У наступному році буде створено Фонд енергоефективності, який дозволить наблизитися до європейської моделі споживання та обліку енергоресурсів. В 2017 році з бюджету до Фонду буде направлено 400 млн гривень. Ще 3 млрд гривень (до 100 млн євро) Фонд зможе залучити від міжнародних фінансових організацій.

Загалом, створення Фондів енергоефективності чи подібних фінансових механізмів для підтримки енергоефективних та інших "зелених" проектів є загальноприйнятою практикою у багатьох країнах світу. Зокрема, досвід наших найближчих сусідів - Болгарії, Молдови, Польщі, Румунії, Хорватії та Чехії - свідчить про високу ефективність роботи таких Фондів, спрямованих на покращення житлових умов громадян та підвищення їх комфорту проживання.

Український Фонд з енергоефективності має стати прозорим механізмом фінансування проектів, спрямованих на скорочення споживаної енергії, та забезпечить стале фінансування проектів з оновлення енергоефективності житлових будинків з метою зниження використання газу для України.

Механізм роботи Фонду передбачає, що кожен буде самостійно обирати, що потрібно в даний момент - придбати новий котел чи утеплити дім. При цьому кожен зможе вільно обрати того виробника котлів чи постачальника послуг, якого захоче.

Це буде перший подібний фонд в Україні, проте він не має стати єдиним. Треба пропонувати та створювати інші ініціативи, які будуть додатковими можливостями для втілення енергоефективних рішень у різних сферах.

Зокрема, уряд додатково закладає у державний бюджет на 2017 рік ще 400 млн гривень на реалізацію програми з видачі населенню "теплих" кредитів, які будуть використані для покупки енергоефективних матеріалів і обладнання. Це безповоротна грошова державна допомога населенню, яка надається через "Ощадбанк" і "Укргазбанк". Ініціатива позитивна, і це показує кількість отримувачів "теплих" кредитів: з початку дії програми і дотепер її учасниками стали понад 180 тис. родин, які залучили на енергоефективні заходи майже 2,6 млрд гривень. Це реальні цільові кошти, які пішли на утеплення будинків, встановлення вузлів обліку води та тепла, радіаторів опалення з терморегулятором, заміну вікон на енергоефективні, модернізацію освітлення, облаштування ІТП тощо. Ефективність громадяни уже можуть відчувати - чи тепліше стало у їх домівках, чи менші суми у платіжках їм приходять і т.д. Дуже сподіваюсь, що ця ініціатива буде жити, і це буде тільки початком реформи енергозбереження. Чому це так важливо? Бо це крок до енергонезалежності держави та модернізації інфраструктури, що сприятиме розвитку економіки України - залученню інвестицій, створенню нових робочих місць, заощадженню витрат держави та домогосподарств на газ, які можуть бути використані на інші цілі, тощо.

Чи вистачить на реформу енергоефективності коштів у держави? Безумовно, просто бюджетного фінансування буде недостатньо. Нам потрібно збільшити обсяг інвестицій, залучати донорську допомогу та активно працювати з міжнародними партнерами для посилення фінансової допомоги на розвиток енергоефективних проектів. У кінцевому підсумку, реалізація інвестицій в житловий фонд та системи теплопостачання, які відкладалися десятиліттями, стане значним стимулом для економічного зростання України.