як держсекретар США Рекс Тіллерсон заступився у Москві за Україну
Вчора державний секретар США Рекс Тіллерсон провів у Москві переговори з президентом РФ Володимиром Путіним і главою МЗС РФ Сергієм Лавровим. Команда президента Петра Порошенка всерйоз розраховувала, що по дорозі в Москву або на зворотному шляху, Тіллерсон відвідає Київ (як це робив минулий держсекретар Джон Керрі), але цього не сталося.
Втім, хороші новини для України все ж є. Держсекретар, після спілкування з російським лідером, чітко дав зрозуміти, на чиєму боці знаходяться США в російсько-українському конфлікті. "Поки за Мінськими угодами не буде досягнутий весь прогрес, ситуація в Україні буде залишатися перешкодою для поліпшення відносин між США і Росією", - заявив Тіллерсон.
Подробиці першого візиту нового держсекретаря США в РФ - в матеріалі РБК-Україна.
Знайомі всі люди
З президентом Путіним держсекретар Тіллерсон знайомий давно. Ще будучи главою нафтової компанії Exxon Mobil він регулярно відвідував Москву, і навіть був нагороджений орденом Дружби, який отримали з рук Путіна. Про візит Тіллерсона до Москви, Білий дім і Кремль домовилися місяць тому, ще до повідомлень про застосування в Ідлібі хімічної зброї та завданої відповідь ракетного удару США по авіабазі в Хомсі, контрольованої урядовими силами Сирії.
Як відомо, сирійського лідера Башара Асада підтримує Росія, в той час як США в Сирії роблять ставку на опозиційні їм сили. Володимир Путін публічно заявив, що доказів застосування хімічної зброї військами Асада немає, і порівняв ракетний удар США з іракською кампанією 2003 року. Тоді, нагадаємо, США вторглися до Іраку, пояснивши свої дії даними розвідки з яких випливало, що у Саддама Хусейна є зброя масового ураження. Після закінчення кампанії виявилося, що такої зброї у Хусейна не було. Вчора ж Тіллерсон заявив, що "Сирія використовувала бомби, що містять хлор, та іншу хімічну зброю більше 50 разів"
Напередодні візиту в Москву держсекретар навіть не намагався згладити напруження у відносинах двох країн. За день до візиту в Москву Тіллерсон побував у Тоскані, де брав участь у зустрічі глав МЗС країн G-7. Там він запропонував Путіну визначитися з ким він: прийняти бік США і країн-союзників по Сирії, або стати на бік Ірану, Хезболли і Башара Асада. З відповідю Путін не забарився. Вчора, за кілька годин до зустрічі Тіллерсона та Лаврова, президент РФ заявив, що відносини його країни з адміністрацією Дональда Трампа зараз гірше, ніж були з адміністрацією Барака Обами. "Можна сказати, що рівень довіри на початковому рівні, особливо на військовому рівні, він не став краще, а швидше за все, деградував", - сказав Путін в інтерв'ю телекомпанії "Мир".
За підсумками п'ятигодинних переговорів з Лавровим Тіллерсон зробив заяву в тому ж дусі. "Відносини США і Росії знаходяться на нижчому рівні. Дві ядерні держави не можуть перебувати в таких відносинах", - сказав глава держдепу. Про суть переговорів Тіллерсон розповів, не вдаючись в подробиці. Він повідомив, що США і Росія домовилися "про шляхи взаємодії в Сирії", і що двом країнам буде складно налагодити діалог до встановлення миру на сході України.
"Ми повинні зупинити деградацію наших відносин, повинні відновити довіру для того, щоб вирішити питання, які є важливими для всіх нас. Ми домовилися про створення робочої групи з вирішення тих питань, які вимагають негайного рішення щодо стабілізації ситуації", - сказав він.
Одним з досягнень переговорів, за версією російських ЗМІ, стало те, що, за словами Сергія Лаврова "державний секретар США Тіллерсон санкціями сьогодні не погрожував (як, власне, нічим не загрожував)". Втім, якщо почитати заяву самого Тіллерсона, то висновок дещо інший. "Ми не обговорювали питання зміни статусу санкцій, які були застосовані в результаті певних дій, вжитих на Україні", — заявив держсекретар. Різниця між "не обговорювати" і "не змінювати" очевидна.
Лавров також повідомив, що виступає за "спільну роботу США і Росії незважаючи на проблеми" і зазначив, що з Тіллерсоном вони також обговорювали спільну боротьбу з тероризмом, ситуацію навколо КНДР.
Американська і російська сторони не приховують, що їх багато що розділяє (фото www.state.gov )
"Ми торкнулися кризи в Україні. У нас єдина позиція про те, що Мінські домовленості мають виконуватися. Ми згадали про те, як за попередньої адміністрації США був налагоджений двосторонній канал консультацій між Москвою і Вашингтоном в доповнення до "четвірки" в рамках "Нормандського формату". Ми відчули зацікавленість нинішньої адміністрації продовжити двосторонні контакти по цій темі, щоб допомагати шукати практичні шляхи реалізації Мінських домовленостей в повній мірі. Ми будемо вітати такі зусилля. Ми до них готові", - заявив Лавров.
Судячи з усього, Лавров під "каналом" мав на увазі періодичні зустрічі помічника президента РФ Владислава Суркова і помічника державного секретаря у справах Європи та Євразії Вікторії Нуланд. Сурков, як і раніше, працює на Путіна, а ось Нуланд, після зміни у США президента, покинула держдеп, і заміна їй поки не знайдена.
Після спільного спілкування з пресою Тіллерсон і Лавров вирушили до Володимира Путіна. Там переговори тривали менше – 1 годину 40 хвилин.
В ролі спостерігача
Відразу після перемоги Трампа на президентських виборах українські дипломати всерйоз побоювалися, що новий господар Білого дому укладе з Москвою так звану "big deal" ("велику угоду"), частиною якої стане і Україна. Песимісти і інші "добре поінформовані джерела", насамперед в РФ, навіть називали деякі параметри угоди – США скасують санкції щодо Кремля в обмін на припинення вогню на Донбасі, визнають окупацію Криму.
Проте ніяка "велика угода" поки не укладається. Навіть навпаки. ФБР почало розслідування втручання Росії у виборчу кампанію (вчора Тіллерсон заявив Лаврову, що про це втручання "досить добре відомо"). В ході розслідування пішов з посади радник Трампа з безпеки Майкл Флінн; ФБР і Конгрес не упускають з виду колишнього голову передвиборного штабу Трампа Пола Манафорта, який не тільки фігурує в "амбарной книзі" Партії регіонів, але і, можливо, працював на Володимира Путіна. Тим часом опоненти нового американського президента з Демократичної партії все голосніше заговорили про його можливий імпічмент.
Внутрішньополітичні проблеми Трампа збіглися в часі із загостренням ситуації в Сирії. Але якщо свою позицію щодо Сирії команда Трампа ясно окреслила ("Запобігання і стримування поширення і використання смертоносного хімічної зброї відповідає життєво важливим інтересам національної безпеки Сполучених Штатів Америки", - заявив президент США у зверненні до співгромадян 6 квітня), то позиція Білого дому щодо України була не до кінця артикульована.
Прояснити її команда президента Петра Порошенка хотіла під час особистої зустрічі з Рексом Тіллерсоном. Для цього були зроблені спроби переконати держдеп в доцільності відвідування Києва держсекретарем. Власне, саме так чинив Джон Керрі, попередник Тіллерсона. За інформацією РБК-Україна, ще в кінці березня цю пропозицію представники адміністрації президента передали послу США Марі Йованович, а та, в свою чергу, пообіцяла донести її до Вашингтона. "Приліт Тіллерсона у Київ буде демонстрацією того, що політична лінія Вашингтона щодо України, з-за зміни президента, не змінилася", - пояснював раніше РБК-Україна співрозмовник в українських дипломатичних колах. Команда Петра Порошенка також розраховувала, що в ході переговорів з Тиллерсоном нарешті буде узгоджена конкретна дата зустрічі президентів США і України.
В Київ Тіллерсон не прилетів. Він обмежився телефонною розмовою з Петром Порошенко. "Керівник зовнішньополітичного відомства США підкреслив, що Вашингтон не допустить ніяких пакетних домовленостей щодо вирішення ситуації в Україні і Сирії", - повідомила за підсумками розмови прес-служба українського президента.
Однак, схоже, що українській стороні можна перестати турбуватися, що США веде власну гру з РФ, використовуючи в ній Україну. Після переговорів з Путіним, державний секретар США зробив заяву, яку можна однозначно трактувати як підтримку України.
"Росія може досягти прогресу у виконанні (Мінських угод, - ред.) шляхом деескалації насильства і вжити заходів для відведення збройних сил сепаратистів і важкого озброєння, щоб спостерігачі ОБСЄ могли виконати свою роботу, - заявив Тіллерсон. - Поки за Мінськими угодами не буде досягнутий весь прогрес, ситуація в Україні буде залишатися перешкодою для поліпшення відносин між США і Росією".
Qualis rex talis grex (лат.) – "Який цар, таке і суспільство"