Голова експертної ради Міністерства юстиції, заступник голови міжвідомчої робочої групи Кабінету Міністрів України з питань відшкодування втрат, завданих тимчасовою окупацією частини території України Георгій Логвинський, який протягом тривалого часу був радником Меджлісу кримськотатарського народу, помічником Мустафи Джемілєва, у другій частині інтерв'ю РБК-Україна (в першій частині інтерв'ю йшлося про махінації французької компанії "Бельведер") розповів про результати діяльності у боротьбі з порушеннями прав людини в Криму, повідомив про головні цілі блокади анексованого півострова, а також поділився можливими стратегіями поведінки України щодо Криму.
Голова експертної ради Міністерства юстиції, заступник голови міжвідомчої робочої групи Кабінету Міністрів України з питань відшкодування втрат, завданих тимчасовою окупацією частини території України Георгій Логвинський, який протягом тривалого часу був радником Меджлісу кримськотатарського народу, помічником Мустафи Джемілєва, у другій частині інтерв'ю РБК-Україна (в першій частині інтерв'ю йшлося про махінації французької компанії "Бельведер") розповів про результати діяльності у боротьбі з порушеннями прав людини в Криму, повідомив про головні цілі блокади анексованого півострова, а також поділився можливими стратегіями поведінки України щодо Криму.
"Ми не граємо з Росією в баскетбол. У нас відбувається постійний шаховий турнір. І в цій шаховій грі, дуже схоже, що ми програємо, тому що відповідної реакції на грубе порушення прав людини в Криму ми не бачимо. Ми не бачимо, щоб в Україні у відповідь заарештували, приміром, якогось посла. Така млява позиція держави породжує розгул сепаратистів і вседозволеність", - розповів Георгій Логвинський в інтерв'ю РБК-Україна.
На думку Георгія Ловгинського, сьогодні в країні необхідно створювати систему, в якій в Україні люди повинні почувати себе набагато комфортніше, ніж в Росії.
РБК-Україна: У червні 2015 року ви були обрані віце-президентом групи Європейської народної партії в ПАРЄ. Після призначення ви сказали, що це дасть вам можливість ефективно і оперативно відкривати очі європейцям на реальну ситуацію, пов'язану з анексією Криму. Як просувається ситуація в цьому напрямку?
Георгій Логвинський: Впродовж десятків років я був радником Меджлісу кримськотатарського народу, помічником Мустафи Джемілєва. Коли почалася анексія, у нас виникла величезна кількість проблем: як перевезти бізнес з Криму, як повернути людей, як їх виводити, як виводити секретну інформацію і захистити людей там. Відповідно, я був одним з перших ініціаторів пошуку правових можливостей захисту наших громадян в Криму.
Наприклад, бізнес не можна було перевезти з Криму на материкову частину України. За законом, це можна зробити в кінці року лише один раз. Для чого я зібрав експертну раду? Поясню. Я звернувся до всіх топових юридичних компаній України, правозахисників, організацій, які займаються правами біженців. При Міністерстві юстиції України було створено експертну раду. Всі ці компанії ухвалили рішення безкоштовно надавати сприяння у вирішенні ситуації, яка склалася. Для цього окрема група працювала над позовами до Європейського суду з прав людини, окрема група - над міжнародними позовами, ще одна група - над реформуванням законодавства. Я був одним з авторів закону про тимчасово окуповану територію, ще не будучи депутатом. Близько декількох десятків нормативно-правових актів, наказів, постанов Кабінету міністрів. Це була основна моя діяльність.
Результатом діяльності на сьогоднішній день є наступне. У нас затримано 10 і заарештовано 4 кораблі за незаконне перетинання державного кордону з тимчасово окупованою територією. У нас є чітке розуміння, що кожен, хто зайде, буде арештований.
Крім того, у нас сьогодні на кілька мільярдів, за моїми заявами, арештовано майно осіб, які здійснили державну зраду. Це 174 прокурора, зараз ще 250 додалося. Це 274 судді, близько 300 чиновників різного рангу і просто громадян, які були учасниками конкретних епізодів. Наприклад, тих, хто був слідчим, виконавцем по кримінальній справі про залучення кримських татар за зустріч Мустафи Джемілєва в Криму, тих, хто був учасником злочину по захопленню майна Меджлісу.
У нас є база даних таких порушень, і в рамках цієї бази ми аналізуємо ситуацію. Сьогодні оголошені в розшук близько тисячі осіб. Ось за цю діяльність мені намагаються мстити рашисти і сепаратисти.
РБК-Україна: А кого найближчим часом можуть внести в цю базу?
Георгій Логвинський: Кожен день туди хтось додається. У нас проходять депутати, які є депутатами Криму, додатково у нас буде весь склад ЦВК. Ми чекаємо рішення Верховного суду України на надання дозволу на залучення суддів, що залишилися в Криму працювати.
Також йдуть питання по майнових спорах. У тому числі, з допомогою моїх колег з ПАРЄ, ми відкрили кримінальне провадження в Латвії щодо туристичної компанії, яка відправляла людей в Крим.
Є окреме кримінальне провадження за банкам, які працюють там. Будемо арештовувати їх майно і рахунки за кордоном.
Я сподіваюся, що в найближчі дні кримінальне провадження по французьких депутатах ми переведемо в наступну стадію.
До речі, хотів би підкреслити, що пан Маріані, який очолював французьку делегацію в Крим, є моїм колегою в ПАРЄ. Я думаю, що у нас буде "дуже приємна" зустріч на сесії в понеділок.
РБК-Україна: З 12:00 20 вересня 2015 року проходить блокада Криму. Кримські татари перекрили для вантажівок, які перевозять товари, всі три дороги у Крим з материкової України. Голова Меджлісу кримськотатарського народу і депутат Верховної Ради Рефат Чубаров повідомив, що блокування проходить в три етапи. Вам відомо, наскільки тривалою буде акція?
Георгій Логвинський: Це залежить від деяких обставин. Ми не граємо з Росією в баскетбол. У нас відбувається постійний шаховий турнір. І в цій шаховій грі, дуже схоже, що ми програємо, тому що відповідної реакції на грубе порушення прав людини в Криму ми не бачимо. Ми не бачимо, щоб в Україні у відповідь заарештували, приміром, якогось посла. Така млява позиція держави породжує розгул сепаратистів і вседозволеність.
Акція, в першу чергу, має політичний характер. У нас є політичні вимоги, вони викладені. Їх там п'ять: пустити лідера кримськотатарського народу до себе на батьківщину в Крим, звільнити політичних заручників, відкрити доступ для ЗМІ, дати можливість гуманітарним та правозахисним місіям працювати на територіях.
На сьогоднішній день в Криму багато людей зникли безвісти, але де-факто вони вже не з нами. У багатьох людей щодня проходять обшуки. Тому з цим потрібно боротися. Якщо ми зараз не припинимо це свавілля, завтра може бути вже пізно.
Ми з повагою ставимося до наших громадян, які знаходяться в Криму. Там люди платили податки, щоб їх захистили. У момент, коли треба було їх захистити, їх не захистили. На сьогоднішній день поставки продуктів харчування потрапляють прямо в армію Російської Федерації, в армію окупантів. На сьогоднішній день міст, який будується в Криму, по суті будується українською будівельною компанією. Фактично, виходить, що ми своїми руками розвиваємо Крим і порушуємо територіальну цілісність нашої країни. Тому завдання - припинити анексію і порушення прав наших громадян.
РБК-Україна: Кримські татари розраховують, що за час блокади парламент зможе прийняти законопроекти для врегулювання питань взаємодії материкової України з Кримом, скасувати закон України "Про вільну економічну зону "Крим", а також створити відповідну вільну економічну зону в Херсонській області. Є голоси у Верховній Раді для прийняття цих рішень?
Георгій Логвинський: Є різні методи, як зараз поводитися з Кримом? Є думка, яку я в тому числі підтримую, про те, що потрібно зробити блокаду. В результаті блокади жителі Криму зрозуміють, що, фактично, Україна їх фінансувала, що їх проблеми Росія в Криму не може вирішити і зрозуміють, що треба повертатися назад.
Існує радикально протилежна думка. Якщо ми не захистили права наших громадян, яке право ми маємо на сьогодні їх обмежувати? Люди скажуть, що ви не захистили наші права, так ще тепер і економічно нас будете обмежувати?
Є і третя стратегія. Готові законопроекти, які пропонують створити систему, в якій компанії в Криму будуть визнаватися українськими. Але їх буде небагато, тому що, повірте, в Росії їх теж одразу ж будуть затискати. Ці компанії здають звіти, куди вони поставляють товари, з ким вони співпрацюють і на цій підставі вони мають право працювати.
РБК-Україна: Ці законопроекти вже зареєстровані у Верховній Раді?
Георгій Логвинський: Ці законопроекти не зареєстровані тому, що будь-який законопроект повинен мати перед реєстрацією відповідну підтримку. Я є представником Меджлісу. І моя позиція є лише одним голосом. Але ми ж робимо консолідовані позиції. Як тільки позиція Президента, прем'єра, Меджлісу, моя співпаде, ми зареєструємо законопроект.
Також було кілька законопроектів, які пропонували повну блокаду, але вони не пройшли комітети.
РБК-Україна: Чому не всі підтримують ці рішення в парламенті?
Георгій Логвинський: Треба називати речі своїми іменами. Є економічні інтереси і зацікавлені особи. У мене є статистика про всі поставки на Крим митної служби. Якщо я не помиляюся, за рік туди було здійснено 63 тисячі вантажних поставок.
До речі, прем'єр-міністр підтримує блокаду. Ми проводили кілька зустрічей, де він про це заявив. Я думаю, що буквально в найближчі дні буде відповідна реакція прем'єра з цього приводу.
РБК-Україна: А як ви розцінюєте приєднання представників організації "Правий сектор" до блокади Криму? Оскільки багато хто вже припускають, що це може призвести до провокацій.
Георгій Логвинський: Ми дуже сподіваємося, що не буде заворушень. Перед блокадою у нас була нарада на найвищому рівні за участю заступника генпрокурора, всіх керівників відомств, міліції, фіскальної служби. Ми зробили все, щоб акція була мирною. Тому, я дуже сподіваюся, що дії "Правого сектора" абсолютно не пов'язані з провокаціями.
РБК-Україна: Так званий "голова" анексованого Криму Сергій Аксьонов заявив, що російські товари в анексованому Криму повністю замінять українські за два тижні. На його думку, Крим спокійно переживе продовольчу блокаду. Ви як вважаєте?
Георгій Логвинський: А що ж вони до цього часу не замінили? Однозначно не зможуть замінити. З чого брати ресурс? Розвиток Криму був від туризму. Сьогодні туризму фактично немає. Також від аграрного ринку. У них немає води. Імпортні товари туди не поставляються. З Росії товари можуть поставлятися тільки через Керч. Більш того, в Росії, яка перебуває під міжнародними санкціями, продукти харчування набагато дорожчі.
До речі, в процесі нашої діяльності відкрилося багато цікавих фактів. Сепаратисти професійно планували різного роду захоплення ще десятки років тому. Тому, що коли ми шукали юридичні шляхи, як подати списки проти Росії, виявилося, що більше 10 різних угод з Росією не мали арбітражної обмовки. Тобто, у разі спору вирішується дипломатичним шляхом. Ще тоді дипломатам давали команду не вписувати ніякі юрисдикції. Звичайно, з далеким прицілом. Єдина юрисдикція, яка без цього не може бути, це Європейська конвенція з захисту прав людини, яка передбачала Європейський суд з прав людини... В реальності Крим зараз в гіршому стані, ніж будь-яка територія Російської Федерації.
РБК-Україна: Які є прогнози щодо повернення Криму під контроль України?
Георгій Логвинський: У суспільстві є думка, що Крим вже нібито пішов, що ця проблема закрита, давайте іншими питаннями займатися і т. д. І це та стадія, яку вимагає Російська Федерація. Сьогодні пробачимо Крим, завтра по всій Європі будуть такі ж ситуації. Тому тут дуже важливі подібні акції для того, щоб показати, що це наша територія. Якщо ви запитаєте мене, чи є рецепт... Рецепту немає. Тому що кожен день щось змінюється на дошці світової політики. Ми повинні створювати систему, в якій в Україні люди повинні почувати себе набагато комфортніше, ніж в Росії. Ми повинні показувати, що ми частина Європи. І ми повинні правильним чином виховувати в Криму почуття того, що люди в Україні відчувають себе краще, ніж в Росії.
Розмовляла Христина Смачило