Держдума РФ одноголосно схвалила поправку до Договору про скорочення стратегічних наступальних озброєнь, що обумовлює право виходу Росії з договору при виникненні виняткових обставин, що ставлять під загрозу її найвищі інтереси.
Держдума РФ у ході розгляду в другому читанні законопроекту про ратифікацію нового російсько-американського Договору про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (СНО) одноголосно схвалила поправку, що обумовлює право виходу Росії з договору при виникненні виняткових обставин, що ставлять під загрозу її найвищі інтереси, передає РБК.
Згідно поправці, однією з таких обставин стане істотне порушення США зобов'язань за договором про СНО, здатне призвести до виникнення загрози національній безпеці РФ.
У документі також обговорюється така умова, як розгортання США, іншою державою або групою держав системи ПРО, яка може істотно знизити ефективність стратегічних ядерних сил РФ. Росія також може вийти з договору у разі прийняття США, іншою державою або групою держав рішень у галузі військового будівництва, а також виникнення інших обставин, які можуть створити загрозу національній безпеці РФ.
Перешкодою для подальшої участі Росії в договорі стане також розгортання США, іншими державами або групою держав озброєнь, що перешкоджають функціонуванню російської системи попередження про ракетний напад, підкреслюється в документі.
Як випливає з тексту поправки, у разі виникнення таких обставин, Президент РФ може спробувати прийняти політичні, дипломатичні та інші заходи щодо їх усунення або нейтралізації їх наслідків. Він також зобов'язаний провести негайні консультації з парламентом і з урахуванням їх результатів прийняти рішення про перспективи подальшої участі Росії в договорі щодо СНО. У свою чергу, ініціювати такі консультації також може і російський парламент або як мінімум висловити Президенту РФ щодо цього свої рекомендації.
Нагадаємо, новий Договір про скорочення стратегічних наступальних озброєнь був підписаний 8 квітня 2010 р. в Празі Президентами РФ і США Дмитром Медведєвим і Бараком Обамою. Він був укладений на 10 років з можливістю продовження ще на п'ять років. Сенат США ратифікував договір по СНО 23 грудня 2010 р.
Документом передбачається, що кожна зі сторін скорочує й обмежує свої СНО таким чином, щоб через сім років після його вступу в силу і надалі їх сумарні кількості не перевищували 700 одиниць - для розгорнутих міжконтинентальних балістичних ракет (МБР), балістичних ракет підводних човнів (БРПЛ ) і важких бомбардувальників (ТБ). Для боєзарядів на них вводиться гранична величина - 1 тис. 550 одиниць, а для розгорнутих і нерозгорнутих пускових установок (ПУ) МБР і БРПЛ, а також ТБ - 800 одиниць.
Передбачається, що для США дотримання умов договору буде означати реальне скорочення своїх СНО, тоді як Росія отримує можливість для нарощування ядерних сил.