В персоне нынешнего президента России сплелись воедино черты следующих перед ним в истории диктаторов.
Річниці анексії Криму присвячується
В персоні нинішнього Президента Росії сплелися воєдино риси попередніх диктаторів. Коли-небудь ми дізнаємося, що по-справжньому рухало Путіним, коли він вирішив захопити Крим і ввести свої війська на Донбас. Але стратегії, плани, інформаційна підтримка це все придумано не ним. У якісь моменти радниками Путіна можна захопитися - як їм вдалося переплести задумки німецького і радянського диктаторів. Це захоплення на кшталт захоплення від вибуху ядерної бомби - зло, що несе смерть, але спочатку ти бачиш величезний гриб, і тільки потім розумієш, що в одну мить загинули тисячі.
Еволюція гібридів
"Друга світова війна почалася під приводом того, що Гітлер хотів захистити німецькомовне населення в Судетах, Польщі та інших частинах східної Європи. Він вважав, що це дає йому право використовувати агресію проти цих країн. І в цьому сенсі Путін робить те, що робив Гітлер". Це цитата з інтерв'ю Френсіса Фукуями.
Згадуючи про Гітлера, вже не знаю чому, метр не згадав про Сталіна - більш близького Путіну персонажа. Відомо, що Гітлер і Сталін поділили Польщу між собою в рамках пакту "Молотова-Ріббентропа" ("Гітлера-Сталіна"). До цього документу також йшов таємний протокол. Ось він.
"СЕКРЕТНИЙ ДОДАТКОВИЙ ПРОТОКОЛ
При підписанні договору про ненапад між Німеччиною і Союзом Радянських Соціалістичних Республік уповноважені обох сторін обговорили в суворо конфіденційному порядку питання про розмежування сфер обопільних інтересів у Східній Європі. Це обговорення привело до нижченаведеного результату:
У разі територіально-політичного перевлаштування областей, які входять до складу Прибалтійських держав (Фінляндія, Естонія, Латвія, Литва), північний кордон Литви одночасно є границею сфер інтересів Німеччини і СРСР. При цьому інтереси Литви щодо Віленської області визнаються обома сторонами.
У разі територіально-політичного перевлаштування областей, які входять до складу Польської Держави, межа сфер інтересів Німеччини і СРСР буде приблизно проходити по лінії річок Нареви, Вісли і Сану.
Питання, чи є в обопільних інтересах бажаним збереження незалежної Польської Держави і які будуть кордони цієї держави, може бути остаточно з'ясоване лише протягом подальшого політичного розвитку.
В усякому разі, обидва Уряди будуть вирішувати це питання в порядку дружньої обопільної згоди.
Щодо південного сходу Європи з радянського боку підкреслюється інтерес СРСР до Бессарабії. З німецької сторони заявляється про її повну політичну незацікавленість в цих областях.
Цей протокол буде зберігатися обома сторонами в суворій таємниці.
Москва, 23 серпня 1939 року".
(14 вересня 1939 року німецький 19-й моторизований корпус атакував Брест-на-Бузі (тоді польське місто) і зайняв його. 22 вересня Брест був переданий 29-ї танковій бригаді Червоної армії під час імпровізованого параду. Парад приймають: у центрі - генерал Гудеріан (командувач 19-го моторизованго корпусу), праворуч - командир 29-ї легкотанкової бригади РККА, комбриг Семен Кривошеїн)
"Ввічливі фашисти"
Ось що пише у своїй книзі "Чорний орден СС. Історія охоронних загонів" журналіст Хайнц Хена.
""Нікому не відомо, скільки мені залишилося жити. Тому - зіткнення саме зараз", - закінчив Гітлер. В середині дня всі вирушили перекусити. Потім нарада продовжилася. З кожною новою хвилиною Гітлер заводив себе в припадку істерії. Його погляд ставав все фанатичнішим і фанатичнішим.
"Замкнути серця проти жалості і співчуття! - вигукував він. - Найжорстокіший спосіб дій! Вісімдесят мільйонів людей повинні, нарешті, знайти свої права!"
Раптово абсолютно спокійним, крижаним голосом він заявив, що вже на наступний день готовий оголосити точну дату початку військових дій проти Польщі.
"Так чи інакше війни не минути... Я надам пропагандистський привід для початку війни. Наскільки правдоподібним він буде, ніякого значення не має. Переможця не судять, і не з'ясовують, - сказав він, - правда це чи ні. При розв'язуванні і веденні війни грають роль не питання права, а перемога"."
Це описуються події 22 серпня 1939 року. Тобто, за 10 днів до війни. І ще одна цитата з цієї книги.
"Про справжні плани Гітлера міг лише здогадуватися начальник генерального штабу сухопутних військ Франц Гальдер. 17 серпня 1939 року в його щоденнику з'явився досить загадковий запис: "Канаріс... Гіммлер-Гейдріх... Оберзальцберг... 150 комплектів польської військової форми і спорядження... Верхня Сілезія".
...Сама ідея операції спочатку належала Райнхарду Гейдріху. Так, в період судетської кризи в 1938 році шеф СД висловив таку пропозицію: за допомогою інсценованих сутичок на кордоні, рейх повинен забезпечити собі привід для вторгнення у Чехословаччину. І тільки капітуляція Заходу перед погрозами Гітлера, закріплена Мюнхенською угодою, перешкодила реалізації плану Гейдріха. Майбутнє зіткнення з Польщею дозволило шефу СД знову внести свою стару ідею до порядку денного. Вже на початку серпня Гейдріх знав, як змусити світ повірити в те, що саме Польща спровокувала Німеччину на напад.
План Гейдріха полягав у наступному: в ніч перед вторгненням спеціальні групи СД, що виступають під виглядом підрозділів польських солдатів і ополченців, повинні зобразити ряд інцидентів по периметру польсько-німецького кордону. Перед псевдо-поляками були поставлені наступні завдання:
- на кілька хвилин захопити німецьку радіостанцію в містечку Гляйвіц (нині Глівіце, Польща) і прокричати в прямому ефірі польською мовою кілька антинімецьких тирад;
- здійснити напад на контору лісництва поблизу міста Пичен північніше Кройцбурга;
- в містечку Хохлинден, на ділянці кордону між Гляйвицем і Ратибором, знищити митний пункт.
... "Подібні неспростовні докази польського нападу необхідні не тільки для іноземної преси, але і для німецької пропаганди", - вважав шеф СД."
Давайте згадаємо історію "зелених чоловічків" яких Путін спочатку не визнавав, а потім заявив, що "за спиною сил самооборони Криму, звичайно, стояли наші військовослужбовці. Вони діяли дуже коректно, рішуче і професійно".
Тобто вони реалізували план блокування Верховної ради АРК, українських військових підрозділів, стратегічних об'єктів, підготували заздалегідь - розкол в середовищі кримських татар, створивши, наприклад, КРО "Кримські татари за союз з Росією".
Неуважний учень
Що ж Сталін? Для нього захоплення східної Польщі став "прогулянкою". Саме так він охарактеризував польську кампанію на зустрічі з начальницьким складом Червоної Армії, яка відбулася 17 квітня 1940 року. На ній Сталін підводив підсумки не польської, а фінської війни.
Путіну варто було б повчитися у вождя, наприклад, чесно оцінювати свої можливості. Ось говорив Сталін: "Питання, що ж особливо завадило нашим військам пристосуватися до умов війни у Фінляндії? Мені здається, що їм особливо завадила створена попередня кампанія психології в військах та командному складі - шапками закидаємо. Нам страшно зашкодила польська кампанія, вона розбалувала нас. Писалися цілі статті і говорилися промови, що наша Червона Армія непереможна, що немає їй рівної, що у неї все є, немає ніяких недостач, не було і не існує, що наша армія непереможна. Взагалі в історії не бувало непереможних армій. Найкращі армії, які били і там, і сям, вони терпіли поразки. У нас, товариші, хвалилися, що наша армія непереможна, що ми всіх можемо шапками закидати, немає ніяких недостач. У практиці немає такої армії, і не буде. Це завадило нашій армії відразу зрозуміти свої недоліки і перебудуватися, пристосувалися до умов Фінляндії. Наша армія не зрозуміла, не відразу зрозуміла, що війна в Польщі - це була військова прогулянка, а не війна. Вона не зрозуміла, що в Фінляндії не буде військової прогулянки, а буде справжня війна....
Ось з цією психологією, що наша армія непереможна, з пихою, яка страшно розвинена у нас - це самі неосвічені люди, тобто хвалькуваті люди - треба покінчити. З цими хвастощами треба раз і назавжди покінчити. Треба втовкмачити нашим людям правила про те, що непереможної армії не буває. Треба втовкмачити слова Леніна про те, що розбиті армії або ті, що потерпіли поразку дуже добре б'ються потім. Треба втовкмачити нашим людям, починаючи з командного складу і закінчуючи рядовим, що війна - це гра з деякими невідомими, що там у війні можуть бути і поразки. І тому треба вчитися не тільки як наступати, але і відступати. Треба запам'ятати найважливіше - філософію Леніна. Вона неперевершена, і добре було б, щоб наші засвоїли цю філософію, яка в корені суперечить обивательській філософії, ніби наша армія непереможна, має все і може всіх перемогти. З цією психологією - шапками закидаємо - треба покінчити, якщо хочете, щоб наша армія стала дійсно сучасною армією".
Втім, є речі, які терміну давності не мають. Путін, як і Сталін не сприймає філігранної роботи, роблячи ставку на масову, безшабашную широту російської душі, що не шкодує снарядів. Ідеали SAS, щоб там ні писав Герасимов (про нього нижче) - чужі.
Ось що говорив товариш Сталін: "У сучасній війні артилерія це Бог, судячи з артилерії. Хто хоче перебудуватися на новий сучасний лад, він повинен зрозуміти, артилерія вирішує долю війни, масова артилерія. І тому розмови, що потрібно стріляти по цілям, а не по площах, жаліти снаряди, це несусвітня дурість, яка може занапастити справу. Якщо потрібно в день дати 400-500 снарядів, щоб розбити тил противника, передовий край супротивника розбити, щоб він не був спокійним, щоб він не міг спати, потрібно не шкодувати снарядів і патронів. Як пишуть фінські солдати, що вони протягом чотирьох місяців не могли виспатися, тільки в день перемир'я виспалися. Ось що значить артилерія. Артилерія - перше діло."
Нові горизонти
Російські пропагандистські ЗМІ, наприклад, ІТАР-ТАСС роблять вигляд, що термін та зміст словосполучення "гібридна війна" їм незнайомий і був придуманий американцями, які намагаються пояснити хаос в Україні.
"Суть цього терміна ("гібридна війна" - В. К.) ІТАР-ТАСС наступним чином роз'яснив глава центру реагування на кризи у штабі об'єднаних збройних сил НАТО в Європі бригадний генерал Ніко Так: "Мова йде про використання класичних збройних сил, диверсійних груп, незаконних збройних формувань паралельно з організацією громадських протестів під впливом інформаційно-пропагандистських засобів, що доповнюються хакерськими атаками на інформаційні системи противника. Всі ці засоби використовуються концентровано з метою досягнення чітко визначених політичних цілей". У відповідь на припущення кор. ІТАР-ТАСС, що НАТО на тлі антиросійської інформаційної кампанії в західних ЗМІ приймає звичайний хаос асиметричної громадянської війни на Україні за хитру військову концепцію, генерал висловив упевненість, що мова йде саме про нову систему бойових дій".
Звичайно ж, задавав це питання співробітник ТАСС, який не читав статтю в профільному російському виданні "Військово-промисловий кур'єр". Навіть якщо і читав - об'єктивна журналістика, це зараз історія не про державні російські ЗМІ, та й про більшість приватних - теж не про них. Так от, в номері від 27 лютого 2013 року "ВПК" була опублікована замітка "Цінність науки в передбаченні" з підзаголовком "Нові виклики вимагають переосмислити форми і способи ведення бойових дій". В ній Валерій Герасимов, начальник ГШ ЗС РФ розмірковує про те, як змінилися умови і завдання ведення війни. Напевно цю замітку побачили і наші експерти, втім, ніяких висновків зроблено не було.
Цитата: "В даний час поряд з традиційними впроваджуються нестандартні прийоми. Підвищується роль мобільних міжвидових угруповань військ, що діють в єдиному розвідувально-інформаційному просторі за рахунок використання нових можливостей систем управління і забезпечення. Військові дії стають більш динамічними, активними і результативними. Зникають тактичні та оперативні паузи, якими противник міг би скористатися. Нові інформаційні технології дозволили значно скоротити просторовий, часовий та інформаційний розрив між військами та органами управління. Фронтальні зіткнення великих угруповань військ (сил) на стратегічному та оперативному рівні поступово відходять у минуле. Дистанційний безконтактний вплив на супротивника стає головним способом досягнення цілей бою і операції. Поразка його об'єктів здійснюється на всю глибину території. Стираються відмінності між стратегічним, оперативним і тактичним рівнем, наступальними і оборонними діями. Застосування високоточної зброї набуває масового характеру. У військову справу активно впроваджуються озброєння на нових фізичних принципах і роботизовані системи".
Особливо примітний ось цей момент тексту: "Широке поширення отримали асиметричні дії, що дозволяють нівелювати перевагу супротивника в збройній боротьбі. До них відносяться використання сил спеціальних операцій та внутрішньої опозиції для створення постійно діючого фронту на всій території держави-супротивника, а також інформаційний вплив, форми і способи якого постійно удосконалюються".
Так що відстань між "150 комплектами" військової форми для Селезії до "асиметричні дії, що дозволяють нівелювати перевагу супротивника в збройній боротьбі" виявилася не такою вже й великою. Відкритим залишається питання - чи сам Путін планує спецоперації? Його військові здібності і знання є вирішальними при прийнятті рішення? Ні. Природно, групу радників, стратегів ніхто і не дізнається, але координатором-мозковим центром, швидше за все можна назвати зараз - Владислав Сурков. Людина, яка "не чужа політичному трешу,- у нього є книга автора "Полювання на піранью" Олександра Бушкова про Володимира Путіна і, що приблизно те ж саме, якщо рахувати в піраньях, "Новий світовий порядок" Анатолія Уткіна, а також деяка кількість "втрачених секретів масонства" і "нових прочитань російської історії" (див. фото)". Як розповів один з учасників Мінська-2, саме він здійснював контакт між бойовиками і президентами. Фігура це настільки цікава, що краще про нього написати окремо.
(*ПГС - це Путін, Гітлер, Сталін).