У суботу, 2 травня, буде річниця трагічних подій в Одесі, що отримали широкий резонанс не тільки в Україні, але і за її межами. Тоді в результаті зіткнень на вулицях міста, а потім пожежі в Будинку профспілок загинули 48 осіб і більше 200 було поранено.
У суботу, 2 травня, буде річниця трагічних подій в Одесі, що отримали широкий резонанс не тільки в Україні, але і за її межами. Тоді в результаті зіткнень на вулицях міста, а потім пожежі в Будинку профспілок загинули 48 осіб і більше 200 було поранено.
Тисячі свідків, а також сотні фотографій і відеозаписів сьогодні дозволяють визначити хронологію подій того дня, однак, по закінченні року, громадськості так і не вдалося отримати відповіді на головні питання: хто є організатором протистояння? Чому не спрацював міліцейський план протидії "Хвиля"? Чому публічно не озвучуються результати судово-медичної експертизи тіл загиблих? і чому досі влада не змогла забезпечити кваліфіковане та прозоре розслідування всіх обставин події?
Правоохоронці протягом року регулярно озвучували нібито встановлені ними факти, які потім спростовували. Приміром, у травні минулого року заступник міністра МВС Віталій Сакал заявив про те, що в будівлі Будинку профспілок використовувалася високотоксична речовина хлороформ, яке спричинило таку велику кількість жертв, проте в квітні цього року Генпрокуратура це спростувала.
22 квітня в Генпрокуратурі повідомили про те, що за організацію масових заворушень 2 травня 2014 р. в Одесі звинувачуються 22 людини, 11 з яких знаходяться в ув'язненні. Ще 13 учасників і організаторів масових заворушень були оголошені в розшук. Пізніше відомство направило до суду обвинувальний акт стосовно підозрюваного в умисному вбивстві. Серед осіб, які утримуються під вартою, перебувають лише представники "Антимайдану".
За словами губернатора Одеської області Ігоря Палиці, патріотичні сили самі виступали за покарання ряду своїх прихильників, також причетних до подій 2 травня.
"У мене немає інформації про деталі розслідування, оскільки існує таємниця слідства до того, як справа буде передана до суду. Але мені не сподобалося те, що люди, які затримувалася міліцією і передавалися до суду для визначення їм утримання під вартою, пізніше випускалися. Це такі особи, як Гончаревский (активіст Євромайдану Всеволод Гончаревский, - РБК-Україна), якого випустив херсонський суд і який, я вважаю, повинен сидіти у в'язниці за те, що він робив. Є всі фото та відео докази. І самі патріотичні сили наполягали на тому, щоб міліція його затримала, але суд його, на жаль, випустив. Це той самий Сергій Ходияк, якого випустив Печерський суд Києва. Це і сотник Микола (активіст Микола Волков, - РБК-Україна), який вже помер. Ось це мені не подобається. Тому давайте дочекаємося результатів розслідування і будемо судити", - заявив губернатор, відповідаючи на питання кореспондента РБК-Україна.
Місцеві експерти також висловлювали сумніви в доцільності відкриття Будинку профспілок для відвідування всіма бажаючими вже через день після трагедії - 4 травня, так як це могло призвести до втрати речових доказів. Крім того, сама будівля значний час після події вночі перебувала без охорони, що призвело до випадків розкрадання майна.
Об'єктивне розслідування, безумовно, могло б вплинути на зниження градусу напруги в суспільстві. До того ж цього також вимагають міжнародні організації.
В цьому руслі висловився і Президент Петро Порошенко, заявивши, що він бажає більш об'єктивного розслідування подій 2 травня майже через рік після трагедії.
"Єдине побажання по 2 травня - більше прозорості в розслідуванні. Одесити мають право знати про те, хто звинувачується і що відбувається незалежно від того, який політичний окрас мають ті, хто об'єктивно підозрюються у загибелі людей", - заявив глава держави в ході перебування в Одесі 10 квітня. При цьому він уточнив, що левова частина підозрюваних осіб переховується в Росії і Придністров'ї.
В умовах відсутності чіткої та послідовної інформації від силовиків незалежним розслідуванням трагедії в Одесі паралельно займалася громадська комісія, до складу якої увійшли представники місцевих ЗМІ та профільні експерти. Варто відзначити, що серед журналістів групи присутні як прихильники Євромайдану, так і Антимайдану.
"Особисто я не бачу причин, ознак, речових доказів та достовірних показань свідків, які б говорили про те, що була спланована операція з метою вбивства десятків людей у Будинку профспілок. Трагедії можна було запобігти величезну кількість разів, і для цього було багато "розвилок", - заявив представник комісії в ході презентації звіту про хронологію подій, що відбулися в будівлі на Куликовому полі.
Інший експерт "групи 2 травня" Володимир Саркісян негативно оцінив якість розслідування уповноваженими органами.
"Шкіряк заявив (екс-радник міністра МВС Зорян Шкіряк), що розслідування взагалі закінчене ще в вересні, а насправді мова йшла тільки про перший епізод події - протистояння на Грецькій площі. Але навіть з урахуванням цього, розгляд справи по суті так і не почався. Обвинувальний акт вже двічі відправляють на доопрацювання. Це говорить про те, що розслідування не має доказової бази", - заявив РБК-Україна експерт.
При цьому він додав, що необхідні експертизи також виконані погано.
"Можу навести такий приклад. Член нашої групи Владислав Балицький виконав пожежно-технічну експертизу, яка зайняла у нього 28 сторінок. Офіційна експертиза займає 3 сторінки, в якій, за нашими відомостями, написана повна нісенітниця. Ці експерти взагалі не виїжджали в Одесу, а перебували в Миколаєві", - зазначив Саркісян.
Говорячи про роботу слідчих органів, він також повідомив, що з 48 загиблих досі не встановлено особу одного з них, а один навіть пропав без вісті. Громадській групі також відмовляли в наданні даних судмедекспертизи, які допомогли б їм провести своє розслідування більш оперативно.
"Існує ще один цікавий момент. На сьогоднішній день нами опитано понад 150 реальних свідків події на Грецькій площі і на Куликовому полі. Багато з цих людей взагалі не опитані слідством, вони їм чомусь не цікаві", - заявив Саркісян.
Втім, група продовжує своє розслідування і, можливо, узагальнюючий документ ними буде підготовлений до кінця травня.
Враховуючи кількість терактів в Одесі за останній рік, побоювання правоохоронців викликає річниця трагедії. Напередодні, за посередництва ОБСЄ громадські формування, які підтримали Євромайдан, домовилися з прихильниками "Куликового поля", в основному родичами загиблих, про те, що день пам'яті загиблих пройде мирно, без взаємних звинувачень і агресії. В місті буде заборонено використання будь-якої символіки, окрім державних прапорів України та червоно-чорної атрибутики ОУН-УПА. При цьому міліція буде затримувати всіх осіб одягнених у балаклави і з георгіївськими стрічками, відносячи їх до провокаторів.
"Хочу порадити всім тим, хто захоче в цей день похуліганити і проявити себе, не займатися цим, тому що реакція буде дуже жорсткою і моментальною. Потім ми вже будемо дивитися на те, як дотримувався закон - правильно чи неправильно там затримували. Ми забезпечимо порядок в місті в цей день: сил і засобів у нас достатньо", - заявив Палиця в ході спілкування з журналістами 29 квітня.
Зазначимо, що порядок в місті 2 травня забезпечуватимуть 3,7 тис. співробітників міліції. Їм також будуть допомагати громадські формування.
Залишається сподівається, що в річницю трагедії Одесу обійдуть потрясіння, а всі охочі зможуть спокійно вшанувати пам'ять загиблих.