ua en ru

Річниця руйнівного землетрусу в Японії: Країна відновлюється

Автор: RBC.UA
В історії Японії число 11 залишило схожий з американським фатальний слід. 11 березня 2011 р. країна сонця, що сходить, пережила лихо, яке, як і трагедія 11 вересня, вразило весь світ.

В історії Японії число 11 залишило схожий з американським фатальний слід. 11 березня 2011 р. країна сонця, що сходить, пережила лихо, яке, як і трагедія 11 вересня, вразило весь світ.

Жителі Японії вшанували загиблих хвилинами мовчання в 14:46 за місцевим часом (7:46 за київським часом), коли були зафіксовані перші поштовхи землетрусу, і через 33 хвилини, коли хвиля цунамі накрила японський берег.

Про те, що Японія швидко приходить до тями після катастрофи, красномовно свідчать не тільки фотографії, але і статистика. Майже повністю відновлена ​​автомобільна промисловість, багато компаній заявили, що вже вийшли на колишні обсяги виробництва. Стахановськими темпами ремонтуються дороги і комунікації, відновлюється ВВП.

11 березня 2011 р. у Японії, яка, будучи острівною державою, давно звикла до сейсмічних сюрпризів природи і навчилася ставитися до них філософськи, стався потужний землетрус магнітудою 9,0. Удар стихії був настільки сильним, що отримав назву "Великий": землетрус кваліфікували як найбільша в історії Японії з нанесеному втрат і сьоме за потужністю в світі за всю історію спостережень.

З катастрофою схожого масштабу країна вже стикалася в 1923 р., в останній раз Японію серйозно трясло в 1995 р., коли сильно постраждало місто Кобе. На цей раз острова пережили справжній тандем катаклізмів - руйнування від землетрусу посилило цунамі.
Хвилі висотою 10 м і вище змивали цілі міста, загинули і пропали безвісти понад 20 тис. осіб. Після удару стихії на АЕС "Фукусіма-1" сталася серія аварій, що призвела за собою витік радіації. Прямий матеріальний збиток від природно-техногенної катастрофи був оцінений в 300 млрд дол.

Майже через рік Японія повільно, але вірно починає повертатися до колишнього життя. Здається, час цю країну не просто лікує, а стимулює на чергові "чудеса": з новою силою мобілізується промисловість, оживає найпотужніша економіка, люди поступово повертаються в зруйновані міста, знову будують будинки і дороги.

Префектура Міягі на острові Хонсю прийняла на себе найстрашніший удар стихії, саме тут цунамі завдало найбільші руйнування. Місцеві жителі вже майже рік відновлюють розруху, приводять в належний вигляд будівлі, дороги, інфраструктуру. Населення активно бере участь в реабілітації рідних просторів і охоче допомагає місцевим правоохоронцям: люди, які знаходять чужі цінності, самі несуть їх в відділки.

До трагедії в місті Ісіномакі - найбільш постраждалому населеному пункті в Міягі - проживали 160 тис. осіб, лише за офіційними даними загинули понад 6 тис. Тут до сих пір ведуться роботи з прибирання уламків, серед них як і раніше знаходять людські останки. Однак головні вулиці міста і дороги, по яких зовсім недавно можна було пересуватися тільки вплав, вже вдалося розчистити. Влада міста прийняла рішення про повне знесення всіх житлових будинків у прибережній зоні, навіть якщо вони отримали несерйозні пошкодження і придатні до відновлення.

Портове місто Сендай, на відміну від багатьох інших населених пунктів, було зруйноване лише частково, однак на нього довелося відразу дві ударних хвилі цунамі. Стихія тут повністю змела цілий житловий квартал, був повністю залитий водою розташований там міжнародний аеропорт, зруйнований морський порт, зупинена місцева АЕС "Оннагава".

Незважаючи на масштаб руйнувань, життя в руїни адміністративного центру Міяги повернулося досить швидко. Так, аеропорт частково відновив роботу для нерегулярних рейсів вже через місяць після трагедії, а повністю відкрився через чотири місяці. Сьогодні в префектурі Міяги повністю відновлено поромне сполучення і рух швидкісних поїздів.

Річниця руйнівного землетрусу в Японії: Країна відновлюється

Головною гордістю Міяги стала швидка "реабілітація" Мацусіми - невеликого курортного містечка на північному сході Хонсю. Він відомий тим, що в місцевій бухті розкидані 260 маленьких, деякі розміром з вантажний автомобіль, соснових островів. Бухта визнана одним з трьох "знаменитих пейзажів Японії", і милуватися нею приїжджають з усього світу.

Основний дохід Мацусіма - туризм. До землетрусу сюди приїжджало близько 3,6 млн. осіб на рік, тепер цей потік сильно "схуд". Так чи інакше, Мацусіма сповнена оптимізму. Місто майже повністю відновлене, аж до знаменитих червоних дерев'яних містків, які ведуть з берега на острівці до храмів. Їх не просто відтворили, але навіть встигли надати їм "древній" вигляд.

Ще один регіон, який отримав серйозний збиток від удару стихії, - префектура Івате в північній частині острова Хонсю, де міста були майже повністю стерті з лиця землі.

У портовому місті Міяко цунамі прорвало дамбу, яка відгороджувала прибережну лінію міста, хвилею перевертало риболовецькі судна. У місті Камаісі були змиті з вулиці всі автомобілі, а невелике містечко Рікузентаката гігантська хвиля поглинула повністю, населений пункт, що залишався під водою ще кілька днів після катастрофи.

Річниця руйнівного землетрусу в Японії: Країна відновлюється

Серйозно постраждали й інші населені пункти вздовж північно-східного узбережжя Японії. За приблизними підрахунками Міністерства екології Японії, всього там було зруйновано понад 115 тис. будівель, а 240 тис. серйозно пошкоджено. Зокрема в місті Оцучі удар стихії був такої сили, що викидав морські судна на дахи будинків. Так, пам'яткою для фоторепортерів з усього став новий пором з меблями, який опинився на даху напівзруйнованого будинку.

Річниця руйнівного землетрусу в Японії: Країна відновлюється

Відзначимо, за даними ООН, в 2011 р. людство витратило на ліквідацію наслідків стихійних лих більше, ніж будь-коли в історії. За даними спеціального представника генерального секретаря ООН Маргарета Вальстрем, найбільші суми потрібні на відновлення Японії після землетрусу і цунамі в березні. Витрати склали близько 380 млрд дол - це майже на дві третини більше, ніж варто було відновлення після урагану "Катріна" в США в 2005 р.