ua en ru

Рік президентства Порошенка: як його оцінили в коаліції

Рік президентства Порошенка: як його оцінили в коаліції Більшість депутатів коаліції задоволені роком роботи Президента
У коаліції оцінили перший рік президентства Петра Порошенка. Партнери по коаліції відзначили великий внесок Президента в збереження країни і піддали критиці його кадрову політику.

У коаліції оцінили перший рік президентства Петра Порошенка. Партнери по коаліції відзначили великий внесок Президента в збереження країни і піддали критиці його кадрову політику.

Напередодні річниці з дня інавгурації Президента кореспондент РБК-Україна розпитала членів коаліції, як вони оцінюють діяльність глави держави. Відразу хочемо відзначити, що ми не бралися за оцінку президентської діяльності в цілому, так як вважаємо, що такі оцінки передчасні.

Від співпраці глави держави з коаліцією залежить його подальша президентська діяльність та наші з вами будні, тому їх думка важлива. Як з'ясувало РБК-Україна, в цілому в перший рік президентства Порошенка його діяльністю в коаліції задоволені.

Так, лідер прем'єрської фракції "Народний фронт" у парламенті Андрій Тетерук підкреслив, що Верховна Рада підтримує всі законопроекти, які пропонує глава держави.

"Ми підтримуємо всі законопроекти та ініціативи Президента. Значить, ми підтримуємо його як Президента. Якщо ми почнемо блокувати роботу і піднімати питання імпічменту, значить, ми його не підтримуємо. Поки що про це взагалі мова не йде", - сказав Тетерук.

При цьому в "Народному фронті" через рік президентства відносини Порошенка з коаліцією називають партнерськими.

"Це партнерські відносини, як в команді, яка працює над спільним проектом. Це командна гра на результат, який важливий не тільки для цієї команди, але й для кожного українця. Тому ми повинні підтримувати і робити все можливе", - зазначив Тетерук.

Як розповіли РБК-Україна депутати з інших коаліційних фракцій, мова йде не тільки про партнерські відносини між Президентом і коаліцією, а, в першу чергу, про партнерські відносини між Президентом і прем'єром. Так, джерела відразу в декількох фракціях підтвердили, що між Порошенком і Яценюком існує домовленість про те, що лідер "Народного фронту" буде прем'єром до наступних парламентських виборів. І скільки б у суспільстві, в кулуарах парламенту або урядових кабінетах не дискутували про можливу відставку Яценюка, цього не відбудеться, принаймні, до наступних парламентських виборів. Його відставка автоматично буде означати розпад коаліції, а створити нову навряд чи вдасться. Правда, в одній з коаліційних фракцій не виключають, що коаліція може розпастися під тиском олігархів, "якщо вони почнуть висмикувати своїх людей".

Інший "фронтовик", колишній міністр Кабінету міністрів Остап Семерак зазначив, що, на його думку, самим слабким місцем діяльності Порошенка в перший рік президентства є графік роботи Адміністрації Президента. "Я думаю, що більше всього мені хотілося б покритикувати недотримання робочого графіка співробітників Адміністрації. Вони працюють до чотирьох ранку і потім зранку приходять знову. Хотілося б, щоб рішення в Україні приймалися вдень, а не при місячному світлі, щоб ми працювали в унісон в робочий час", - говорить Семерак.

При цьому в "Народному фронті" відзначають багато досягнень Порошенка за рік після інавгурації, зокрема, щодо зменшення окупованої території.

"Він утримав державу. Знову ж таки можна говорити про його політичну волю у звільненні території, яка була окупована. Вона була набагато більшою. Це був дуже рішучий крок, який, на жаль, закінчився Іловайском. Але все ж можемо говорити про те, що Слов'янськ, Сєвєродонецьк, Лисичанськ та інші міста Донбасу зараз на території, підконтрольній Україні. Крім того, можна говорити про деяке заморожування військового конфлікту. Це, насправді, досягнення, тому що нам найголовніше зберегти життя наших захисників", - зазначає депутат від НФ Тетяна Чорновіл.

Семерак також зазначає, що мирний план Порошенка працює: "За останній рік українська дипломатія, в тому числі і в першу чергу під керівництвом Президента, домоглася єдиної світової коаліції на підтримку територіальної цілісності і незалежності України, а також мирного плану".

В Радикальній партії Олега Ляшка також відзначають прогрес Порошенка у встановленні миру на Донбасі. Проте додають, що вже на другий рік президентства Порошенка чекає важкий вибір щодо замороження конфлікту.

"Він має прийняти важке рішення по Донбасу. І сьогодні якраз Юрій Віталійович (голова фракції "Блок Петра Порошенко" Юрій Луценко - ред.) засвітив це рішення - це замороження конфлікту. Це буде дуже непопулярне рішення. Цитуючи Юрія Віталійовича, досвід Луганській області, Москаля (губернатор Луганської області Геннадій Москаль - ред.), повторити в Донецькій. Закрити всі блокпости, посилити фортифікацію, а кульмінація цього - відмова платити пенсії українським громадянам, що там перебувають. Якщо це буде повною блокадою, тоді буде і відмова від закупівлі вугілля прямо або не прямо у сепаратистів. Але, з іншого боку, це буде виглядати як здача території", - вважає нардеп-"радикал" Ігор Попов.

Він також не виключає, що в Україні може відбутися референдум про надання деяким районам Донбасу статусу тимчасово окупованої території.

При цьому сам Президент на підсумковій прес-конференції підкреслив, що на референдумі не може йти і мови про від'єднання Донбасу.

Позитивно оцінюють рік президентства Порошенка лідер фракції "Самопоміч" Олег Березюк та заступник голови фракції "Батьківщина" Сергій Соболєв.

"Президент намагається. Хіба не так?", - зазначив Березюк у коментарі РБК-Україна. Він також підкреслив професійні партнерські відносини, які склалися між Президентом і парламентом, і додав, що глава держави дослухається до коаліції.

У свою чергу Сергій Соболєв зазначає, що у Президента зараз недостатньо механізмів для впливу на політичні процеси, але в цілому, враховуючи доступні повноваження, Порошенко добре справляється на посаді.

При цьому ще один представник "Самопомічі" Єгор Соболєв назвав Порошенка "самим сильним дипломатом" з усіх українських Президентів.

У той же час в "Самопомічі" відзначають, що главі держави не вдалося досягти реальних позитивних змін в українському правосудді. Березюк вказує і на те, що в деяких важливих для України країнах досі не призначено послів, а є тільки виконуючі обов'язки.

Самим слабким місцем президентського управління Порошенка члени коаліції називають його кадрову політику. Зокрема, Березюк вказує на кадрову політику у військовій сфері. Такої ж думки дотримуються в "Народному фронті" і Радикальній партії Олега Ляшка.

"Він намагається збирати навколо себе людей, з якими раніше мав якісь стосунки, зокрема, в бізнесі, яких він добре знає. А треба, насправді, вибирати людей по ефективності. Але мені здається, що зараз з цього тренда він почав виходити...", - зазначає Чорновіл.

Ігор Попов з Радикальної партії при цьому констатує, що Президент через рік після обрання не змінив свій підхід до призначення кадрів.

"Пройшов рік, а він як і раніше призначає на ключові посади тільки тих, кого знає особисто. Це, можливо, найбільша проблема. Більше того, до тих людей, яких він призначає особисто, він вже має суб'єктивне ставлення, ставиться до них як до своїх знайомих і не може з них вимагати, не може їх карати. Людина може бути не дуже професійною, або навіть мати якісь корупційні зв'язки, але оскільки, цитуючи класика, "людина заходила в мій кабінет і пила зі мною чай, я не буду його виганяти", - говорить Попов.

У той же час члени коаліції відзначають, що пройшло ще мало часу з дня інавгурації Порошенко і у нього є запас, щоб виконати свою програму спільно з урядом.

"І Президент на своїх виборах, і ми на парламентських виборах брали на себе зобов'язання. Базові зобов'язання Президент озвучив. Це європейський вектор розвитку, вступ до НАТО, побудова демократичної держави, боротьба з російською агресією, боротьба з корупцією. По якихось напрямах ми зробили більше, по інших менше. Але всі ці напрями реалізуються. Просто ми повинні йти далі, можливо, переформатувавшись. Йти далі, щоб виконати ті обіцянки, які ми давали своїм виборцям", - підсумував Сергій Пашинський.