ua en ru

Рік Кабміну: крок вперед, два назад і три в сторону

Рік Кабміну: крок вперед, два назад і три в сторону
Валерий Коновалюк
Валерий Коновалюк
экономический эксперт, лидер ВО "Новая Украина"

Сьогодні рік Кабінету міністрів. Куди за ці 12 місяців він привів країну і українців? Чи зросла при ньому економіка і добробут громадян? Країна отримала колосальне "зростання" у всіх сферах. За рік уряду в півтора рази виросла "комуналка", більше, ніж на 12% зросли ціни на продукти харчування, особливо на соціальну групу. Також майже у півтора рази зросла кількість тих, хто потребує субсидій. Організація об'єднаних націй вже підрахувала, що 60% наших співгромадян живуть в бідності. 

Оцінку цьому Кабміну поставили і міжнародні рейтинги. У рейтингу економічної свободи Україна досі пасе задніх на 166 місці, в рейтингу кращих країн для ведення бізнесу наша країна опустилася з 61 на 74 місце, а в рейтингу конкурентоспроможності - з на 79 на 85. Єдиний рейтинг, який очолила Україна, – це рівень корупції в країні (згідно з даними недавнього дослідження Ernst&Young).

Недореформи

Справжніх дієвих реформ українці так і не побачили.

Почали медичну реформу – зникли або подорожчали ліки. Оголосили про початок пенсійної реформи – заморозили мінімальну пенсію. Провели реформу системи держзакупівель – держава закуповує найдешевше, а не найвигідніше. Провели реформу "Укрзалізниці" – скоротили обсяги перевезень і транзиту і віддають рейки під польського, а не вітчизняного виробника вагонів.

Тепер вони хочуть взятися за приватизацію державних підприємств і торгівлю землею.

Уряд хвалиться ямковим ремонтом – 9 млн квадратних метрів ям відремонтували на суму майже 3 млрд грн. Кожен автовласник знає слово, яким назвати цей ремонт. Відремонтували доріг в два рази менше, ніж збиралися: замість 2 тис. кілометрів ледве впоралися з 1 тис.

При цьому загальновідомо, що найбільше крадуть на ямковому ремонті. Будь-яка фірма скаже, що "такса" по відкату – не менше 10%. Тобто понад 300 млн грн пішло в кишеню чиновників.

Кожен може проаналізувати 200-сторінковий звіт уряду про хід і реалізації виконання програми діяльності КМУ в 2016 році. Там є все, але немає жодної реформи, яка підтримала б розвиток вітчизняної промисловості та індустріалізацію країни.

Це й не дивно, адже інструкцією для роботи українського уряду є меморандум з Міжнародним валютним фондом. Саме там прописані всі ці реформи, які потрібні насамперед іноземного спекулятивному капіталу, а не українським громадянам і вітчизняному виробнику.

Меморандум про відсталість

У меморандумі прописано, що уряд збирається скоротити в цьому році 4% бюджетників і ще 10% до 2020 року. Точно також будуть скорочені в цьому році 5% працівників держсектору і ще 10% до 2020 року. У найближчих планах Кабміну знищення підприємців-"єдинників" і розпродаж державних підприємств. Яким потрібно бути господарником, щоб розпродати такі підприємства, як Одеський припортовий завод, Турбоатом і Укрспирт?

Найбільший платник податків у нашій країні держпідприємство "Укргазвидобування". Воно заплатило в минулому році майже 40 млрд грн податків більше всіх в цій країні. Подивіться, хто більше за всіх платить податків – держпідприємства! Нафтогаз, Укрзалізниця, Укрнафта, Енергоатом і так далі. Топ-100 держкомпаній Україна закінчили перше півріччя 2016 року з прибутком у 31,6 млрд гривень. Той же Турбоатом отримав чистий прибуток за перші 6 місяців 2016 року 431 млн гривень.

Держпідприємства не можуть приносити прибуток? Або хтось давно націлився на ці шматки пирога? І тепер за кредит вибиває вигідні для себе умови колонізації країни. Влада вже не може не брати кредити. Вони їм потрібні, щоб покрити виплати за попередні.

Колонізація країни

Схоже, що уряд погодився з пропозицією, від якої неможливо відмовитися: кредити в обмін на статус сировинного придатка, насамперед – в аграрному секторі. Стримайте свої амбіції, і ми дамо вам грошей, щоб ви трималися на плаву.

Нам дозволяють вирощувати агрокультури, але не дають виробляти сучасну продукцію. В минулому році був істотний стрибок виробництва агрокультур: гречки, цукрових буряків, кукурудзи та соняшнику. Так, експорт зростає, але це експорт навіть не напівфабрикатів, а сировини. При зростанні аграрного сектора, ми продовжуємо збирати врожай з допомогою комбайнів іноземного виробництва. Ми що, ніколи не збирали трактори і комбайни?

Індустріалізація – шлях до успішної економіки

Потрібні кардинальні зміни, які повністю змінять парадигму розвитку економіки і країни. Замість лісу-кругляка ми повинні експортувати меблі, замість кукурудзи – попкорн, а замість металів – літаки.

Разом з економістами, профспілками і промисловцями ми розробили План перезапуску економіки. Ми хочемо перетворити Україну в розвинену індустріальну країну.

Наша мета – захистити і дати працювати національному товаровиробнику. Тому Держзамовлення потрібно віддавати насамперед національному виробнику. Почати перезавантаження необхідно з масштабних інфраструктурних проектів. І не лише доріг, а всіх комунікацій, необхідних для запуску виробничих кластерів.

Наступним кроком має стати захист інвесторів, що прийдуть у ці кластери. Інвесторам будуть створені всі умови для розвитку бізнесу, але за умови, що це буде інноваційне виробництво, яке буде використовувати українські природні і трудові ресурси. Так ми створимо робочі місця і зробимо вигідним експорт продукції, а не сировини. Ну, і звісно відмова від співпраці з МВФ. Ми повинні позбутися від кредитів і орієнтуватися на свої сили і можливості.

Всі ці зміни дадуть "парниковий" ефект для бізнесу, який потім вже можна буде пересаджувати на велике поле глобального ринку.

План перезапуску економіки вже переданий до Кабміну. Кожен бажаючий може підтримати його на сайті.