Головний дитячий інфекціоніст МОЗ: У дітей набагато частіше зустрічаються ускладнення від грипу
Грип, що лютує в Україні, вражає переважно дітей. Наприклад, за підрахунками "Українського центру з контролю і моніторингу захворювань", за перший тиждень року на грип та ГРВІ захворіли близько 124 тис. українців. З них близько 62% діти у віці до 17 років. Разом з тим, смертність від грипу вище у дорослих - летальний результат хвороби найбільш ймовірний для людей старше 30 років. Про те, як переносять грип діти, в інтерв'ю РБК-Україна розповів головний позаштатний дитячий інфекціоніст МОЗ України Сергій Крамарьов.
РБК-Україна: Наскільки діти гірше або краще, ніж дорослі, переносять нинішню спалах грипу?
Сергій Крамарьов: Все індивідуально. Тяжкість хвороби залежить від штаму грипу. За прогнозом, у цьому році в Україні циркулюють три штами грипу (А/H1N1 Каліфорнія, А/Н3N2 Швейцарія і В/Пхукет - ред.). З них більшу вагу викликає, звичайно ж, А/H1N1 Каліфорнія.
Крім того, тяжкість хвороби залежить від того, на якому фоні вона виникає. Є групи так званого ризику (люди з надлишковою масою тіла, цукровий діабет, серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою, вагітні і т. д. - ред.). Якщо вони хворіють на грип, то він зазвичай протікає важко, з ускладненнями, і навіть зі смертельними наслідками.
Є статистика, яка показує, що у дітей набагато частіше, ніж у дорослих, зустрічаються вторинні бактеріальні ускладнення від грипу - пневмонії, отити, синусити та ін Чим старше дитина, тим вища ймовірність їх виникнення. Це - особливість дітей.
Всі інші ускладнення, які зустрічаються у дорослих, у дітей теж можуть бути.
РБК-Україна: Чому так виходить, що висока смертність від грипу у людей старше 30 років?
Сергій Крамарьов: Серед загиблих від грипу в основному люди у віці від 30 до 50 років. Те, як пацієнти переносять захворювання на грип в цьому віці, відрізняються від дітей. Це пов'язано з особливостями імунної системи у віці 30-50 років. Імунна система бурхливо реагує на грип та часто цей "відповідь" імунітету чинить негативний вплив на організм.
У дітей, оскільки у них імунна система тільки формується, інший імунну відповідь. Але це також не виключає, що у дітей можуть бути важкі форми грипу H1N1.
РБК-Україна: Після новорічних канікул дітей відправили на навчання і вже через тиждень після цього в деяких містах ввели карантин. Чи Не вважаєте ви, що необхідно було продовжувати канікули?
Сергій Крамарьов: Я не можу оцінювати ці дії. Карантин вводиться епідеміологами, коли вони бачать, що йде зростання рівня захворюваності на грип. Загалом, карантин - це один з ефективних способів запобігання масових захворювань епідемій.
РБК-Україна: За вашою оцінкою як довго триватиме нинішній карантин?
Сергій Крамарьов: Це залежить від динаміки зростання захворюваності. Якщо буде інтенсивний ріст, то карантин може бути продовжений. Якщо буде різкий спад, то він буде зупинений. Це будуть вирішувати епідеміологи.
РБК-Україна: Наскільки Україна забезпечена педіатрами? Встигають вони реагувати на виклики під час нинішнього спалаху грипу?
Сергій Крамарьов: В рамках реформування системи охорони здоров'я первинну медичну допомогу дітям тепер можуть надавати не тільки педіатри, а й сімейні лікарі. Так що я сподіваюся, що вистачає.
РБК-Україна: Лікувати дітей від цього грипу можна тими ж препаратами, що і дорослих? Наприклад, "Таміфлю".
Сергій Крамарьов: Їм можна і дітей лікувати. Його застосування дозволено дітям з року. Природно, тільки за призначенням лікаря. Самолікуванням цими препаратами не можна займатися, тому що вони, крім клінічного, мають ще цілий ряд важких побічних ефектів. Тільки лікар призначає тільки лікар спостерігає.
Розмовляв Дмитро Уляницький