ru ua

Глава ВРЮ: Онопенко 30 вересня може позбутися повноважень

Автор: RBC.UA
Якщо пленум Верховного суду України на засіданні 30 вересня не обере нового голову ВСУ, його повноваження виконуватиме заступник голови ВСУ Анатолій Ярема. Про це РБК-Україна сказав голова Вищої ради юстиції України Володимир Колесниченко.

Якщо пленум Верховного суду України на засіданні 30 вересня не обере нового голову ВСУ, його повноваження виконуватиме заступник голови ВСУ Анатолій Ярема. Про це РБК-Україна сказав голова Вищої ради юстиції України Володимир Колесниченко.

"З правової точки зору, законом про атестацію суддів передбачено: якщо повноваження голови закінчаться - виконує його заступник. І проблеми нема. Ярема буде", - сказав він.

Коментуючи ситуацію із оскарженням проведення пленуму ВСУ 30 вересня, Колесниченко відзначив: "Є рішення суду, є ухвала про забезпечення. Я не знаю навіть суть, у чому звернення. Знаю, що один із суддів, відкомандирований зараз у Вищу кваліфікаційну комісію, Пінчук звернувся із позовом. Які саме дії він оскаржує, що він має на увазі - я позову не бачив. Якщо є рішення суду, подана апеляція - треба оскаржувати в установленому законом порядку".

Колесниченко не зміг спрогнозувати, хто буде обраний головою Верховного суду України, відзначивши, що це "внутрішня справа Верховного суду".

"Якісь коментарі давати, перспективи розвитку, хто буде призначений, кого рекомендувати - вважаю, що це внутрішні справи пленуму Верховного суду, суддів Верховного суду. Я хочу побажати їм тільки, щоб вони зробили поміркований, розумний виважений вибір і дійсно лідера судової системи обрали головою Верховного суду України. Прогнозу у мене немає. Кого я бачив би - там десятки достойних є, які могли б бути очільниками судової системи", - наголосив він.

Як відомо, Окружний адміністративний суд Києва за позовом судді Верховного суду України Миколи Пінчука заборонив проводити 30 вересня пленум Верховного суду з порядком денним про обрання нового голови суду. Повноваження нинішнього голови Верховного суду Василя Онопенка закінчуються 29 вересня.

Нагадаємо, що голова Вищої ради юстиції (ВРЮ) Володимир Колесниченко завиив, що в Україні необхідно законодавчо врегулювати випадки, коли Вища рада юстиції (ВРЮ) і Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС) можуть впливати на суд у випадку порушення прав людини.

"Це одна із проблем, яка на сьогодні потребує законодавчого врегулювання. Ось випадки, наприклад, якщо звертається сторона до суду, суд виносить ухвалу про забезпечення позову, позов забороняє скликати збори, випускати цінні папери, здійснювати емісію, паралізує, фактично, органи управління суб'єкту підприємницької діяльності і більше нічого не робить, справа лежить, і він її не розглядає. Мета досягнута - це фактично рейдерська атака за участю суду. Але оскільки не закінчене провадження по справі і ВРЮ і ВККС, по суті, не має можливості вплинути. Я думаю, що законодавець повинен чітко врегулювати, і я говорю про це, що в таких випадках ми повинні під час розгляду справи усунути ці порушення, щоби не були допущенні порушення прав людини, її гарантій", - зауважив голова ВРЮ.

Він також додав, що в цьому питанні має бути розумна межа щодо доторканості, або недоторканості, втручання, або не втручання. За словами Колесниченка, тут потрібно виходити, перш за все, з тих цілей і завдань, які перед стоять перед судовою системою - щоб судочинство було "з людськім обличчям".

Голова ВРЮ також повідомив, що перевірки щодо легітимності дій суддів Печерського райсуду Києва Родіона Кірєєва та Сергія Вовка, які головують у судових розглядах справ Юлії Тимошенко та Юрія Луценко, тривають, але оцінку діям цих суддів ВРЮ дасть після закінчення судового провадження цих справ.

Крім того, Колесниченко наполягає на необхідності законодавчо конкретизувати визначення "порушення присяга суддею".

"Пленум Вищого спеціалізованого суду сьогодні не є тим органом, який має право тлумачити закон. Це має робити або Конституційний суд України (КСУ), або ми повинні прислухатися, і я думаю, що прислухаємось, до рекомендацій Венеціанської комісії, щоб законодавець визначив, що таке порушення присяги...зараз такого поняття немає", - зазначив В.Колесниченко.

Довідка:

Василь Онопенко

У 1975-му закінчив Харківський юридичний інститут за спеціальністю "правознавство". Кандидат юридичних наук (1994).
1975 - стажер Вінницького і Літинського районних народних судів.
1976 - народний суддя, голова Літинського районного народного суду Вінницької області.
1981-1985 рр. - заступник голови Чернівецького обласного суду.
1985-1991 рр. - суддя цивільної колегії Верховного Суду УРСР.
1991-й - заступник міністра юстиції України з питань законодавства. З листопада 1991 по серпень 1995 рр. - міністр юстиції в п'яти Кабмінах поспіль (у тому числі в урядах Леоніда Кучми, Юхима Звягільського, Євгена Марчука).
1998-2002 рр. - народний депутат України III скликання від СДПУ (о). Член фракції СДПУ (о) з травня по червень 1998-го, потім член групи "Незалежні", член фракції "Батьківщина" Юлії Тимошенко. Глава підкомітету з питань законотворчості, систематизації законодавства України та узгодження його з міжнародним правом Комітету ВР з питань правової реформи.
2002-2006 рр. - депутат Верховної Ради IV скликання від Блоку Юлії Тимошенко, голова Комітету ВР з питань правової політики.
C жовтня 2002-го - суддя Верховного Суду України.
З травня по жовтень 2006 року - народний депутат України V скликання від БЮТ, член Комітету ВР з питань правосуддя.
З вересня 2006 р.- голова Верховного Суду України.
30 вересня 2011 р. у нього закінчується термін півночі на його нинішній посаді.