Найбільша газовидобувна компанія України "Укргазвидобування" має намір залучити фахівців міжнародного рівня для ретельного аудиту власних родовищ і свердловин. "Це буде революційна робота", - заявив в інтерв'ю РБК-Україна голова ПАТ "Укргазвидобування" Олег Прохоренко. За його словами, саме незалежна зовнішня міжнародна експертиза дасть змогу розробити обгрунтовану інвестпрограму і детально продумати стратегію розвитку видобутку вітчизняного газу.
Найбільша газовидобувна компанія України "Укргазвидобування" має намір залучити фахівців міжнародного рівня для ретельного аудиту власних родовищ і свердловин. "Це буде революційна робота", - заявив в інтерв'ю РБК-Україна голова ПАТ "Укргазвидобування" Олег Прохоренко. За його словами, саме незалежна зовнішня міжнародна експертиза дасть змогу розробити обгрунтовану інвестпрограму і детально продумати стратегію розвитку видобутку вітчизняного газу.
РБК-Україна: Голова "Нафтогазу" Андрій Коболєв, представляючи річний фінансовий звіт своєї компанії, говорив зокрема про те, що ви повинні розробити стратегію видобутку українського газу. На якому етапі ця стратегія? Що в ній стане принципово новим?
Олег Прохоренко: Принципово новим стане те, що ми маємо намір при розробці цієї стратегії використовувати міжнародний досвід. Ми плануємо провести технічний аудит наших родовищ і свердловин з допомогою міжнародних експертів. Тобто перший раз в історії компанії ми залучимо міжнародних фахівців з буріння, з управління резервуарами, з інтенсифікації родовищ і свердловин для того, щоб вони дали оцінку, за рахунок чого, яких методів, яких технологій і яких інвестицій ми можемо забезпечити найбільш ефективне видобування.
Це буде революційна робота. Я впевнений, що в ході цього аудиту відкриється багато цікавого, чого раніше ніхто не бачив. Тому що з одного боку наші геологи говорять про те, що у нас виснажена ресурсна база, а з іншого боку ми бачимо, що компанія продовжує видобувати газ. Тому стоїть питання, як далі розвиватися.
Коли ми проведемо цей технічний аудит, ми зрозуміємо реальний стан наших родовищ. Крім цього, незалежна зовнішня міжнародна експертиза дасть нам рекомендації, по якому родовищу які будуть потрібні інвестиції, і який у них потенціал. Тоді ми зможемо розробити інвестпрограму і, власне, стратегію розвитку видобутку.
РБК-Україна: Які міжнародні компанії можуть бути залучені до такого аудиту?
Олег Прохоренко: Ми оцінювали пропозиції від різних компаній. На одній із зустрічей, на якій я побував в Х'юстоні, вдалося вийти на спеціалізований альянс 30 найбільших нафтогазових міжнародних і національних компаній, який називається PetroSkills. Поки що ми з ними опрацьовуємо це питання. У чому їх перевага, так це в тому, що вони можуть залучати експертів та спеціалістів з 30 найбільших нафтогазових компаній, як національних, так і міжнародних.
Альянс цей заснували British Petroleum і Shell, потім до нього приєдналися такі гіганти, як SaudiAramco, MOL, Petronas, KuwaitPetroleum, Repsoll - це з національних компаній. З міжнародних - це Chevron, Maraphon, Devon, Anadarko. Я спілкувався з представниками цього альянсу в їх штаб-квартирі. Зараз ми обговорюємо рамки цього співробітництва та фінансування. На даний момент для нас, звичайно, в пріоритеті зовнішнє фінансування. Але якщо ми не знайдемо обопільного рішення, то будемо шукати шляхи для фінансування за рахунок власних коштів.
Проведення такого аудиту важливо для того, щоб вести діалог з міжнародними фінансовими інститутами, і надалі обговорювати з великими міжнародними інвесторами проекти угод про розподіл продукції (УРП). Ця робота необхідна, тому що потім вона дозволить нам вести переговори з міжнародними фінустановами такими як ЄБРР, Європейський інвестиційний банк, Світовий банк. У них буде розуміння, що у нас є незалежний погляд на наші ресурси, розуміння перспектив і потенціалу розвитку компанії. А значить, і розуміння того, що якщо вони дадуть нам гроші на розвиток, то у нас буде можливість ці гроші повернути.
РБК-Україна: Ви обговорювали з представниками міжнародних компаній ситуацію з рентною ставкою?
Олег Прохоренко: Природно, це питання їх хвилює, але тут є якесь відгалуження в тому, що УРП передбачає окремі ставки від загального режиму. В цьому привабливість цих угод. Відповідно, якщо ці ставки будуть існувати, то це той привабливий режим, який дозволить інвесторам заходити під конкретні об'єкти, де зрозумілий обсяг вкладень і алгоритм повернення інвестицій.
РБК-Україна: Ви вже напевно опрацьовували різні сценарії розвитку. Розкажіть, яким він може бути, в залежності від того, чи буде знижена рентна ставка для держкомпаній.
Олег Прохоренко: Потрібно розуміти, що це питання балансу інтересів Мінфіну, держави, що це фінансові ресурси для покриття субсидій. І ми це розуміємо. Але з нашої точки зору, чим швидше буде знижена рента, тим швидше ми зможемо поставити питання про стабілізацію видобутку і нарощування обсягів виробництва. Тому що це індустрія, яка вимагає довгострокових інвестицій.
Інвестиції, які ми робимо зараз, дозволять нарощувати видобуток або стабілізувати видобуток в перспективі двох-трьох років. Тому чим швидше ми знизимо рентну ставку, тим швидше ми зможемо інвестувати та одержувати від цього результат. Але це не стосується наступного року. Зараз у нас завдання, перш за все, стабілізувати видобуток.
РБК-Україна: Ви прораховували, наскільки зросте видобуток, коли ставка буде знижена?
Олег Прохоренко: Якщо буде знижена ставка, то для нашої компанії реально до 2020 року мати видобуток на рівні 20 млрд куб. м в рік. Це наша оцінка, яка ґрунтується на внутрішньому аналізі, але вона потребує підтвердження. І саме для цього ми і хочемо залучити міжнародних експертів, які б дали оцінку родовищ і свердловин, щоб сформувати розуміння, наскільки ця цифра реальна. Можливо, порядок цифр виявиться дещо іншим.
РБК-Україна: Прокоментуйте заяви деяких політиків, які прив'язують зниження рентних ставок до ціни на газ.
Олег Прохоренко: Це два різних питання. Питання ціни газу - це глобальна реформа, яка в Україні назріла ще 20 років тому. Чим швидше Україна прийде до комерційних цінами на газ, тим для неї краще. Питання ренти - це питання вилучення платежів у державний бюджет, питання балансування бюджету, це питання, яким чином Мінфін планує наповнення бюджету, питання джерел покриття його потреб.
Це питання ніяк не пов'язаний з ціною на газ. Той, хто таке каже, займається популізмом. Чим швидше ми підемо від нього, тим швидше ми реформуємо ціни в цій країні, тим швидше ми вийдемо на нормальні ринкові відносини, де компанії видобувають газ за нормальним комерційним цінами. Це дозволить розвивати видобуток.
Нас стримує відсутність фінансового ресурсу, коли ми його отримаємо, ми зможемо інвестувати більше і нарощувати видобуток. Поки компанія не може цього робити, ми знаходимося в режимі підтримки видобутку на сьогоднішньому рівні. Говорити про розвиток у такій ситуації складно.
РБК-Україна: Як ви оцінюєте можливість приватизації "Укргазвидобування" в найближчі роки?
Олег Прохоренко: Це стратегічне питання для держави. Зараз "Укргазвидобування" в списку стратегічних підприємств, які не підлягають приватизації. Для того, щоб піднімати питання про приватизацію компанії, потрібно рішення на рівні парламенту, президента та Кабміну про те, чи є видобуток газу стратегічним для цієї країни, чи потрібна тут державне присутність. Плюс, в якій пропорції треба потрібна державна присутність в компанії.
Країни вирішують такі питання по-різному. Є країни, де, наприклад, нафтогазова галузь розглядається як стратегічна - це Росія, Норвегія, США, але потім піднімається питання про державну присутність. Наприклад, у тій же Норвегії є компанія Statoil, яка державна, але є і приватне присутність, в США, наприклад, немає державних компаній, всі компанії належать приватним інвесторам. Також є Саудівська Аравія, де компанії тільки державні, тобто там нафтогазова галузь - це стратегічний ресурс, який повністю підконтрольний державі.
РБК-Україна: Який формат, на вашу думку, найбільш прийнятний для України?
Олег Прохоренко: Я вважаю, що для України найбільш прийнятним варіантом був би той, при якому частка компанії, наприклад, 60%, продається великому міжнародному інвестору рівня BP, Shell, Chevron, але значна частка, блокуюча, залишається у держави, яка через раду директорів буде впливати на стратегію і прийняття рішень у цій компанії. Наприклад, про те, скільки і у що інвестувати. Але для забезпечення максимальної ефективності, я вважаю, що контрольний пакет у перспективі, напевно, п'яти років, повинен бути у якогось великого стратегічного інвестора.
Розмовляла Ірина Голод