З початку року Україна заявила про можливість знову експортувати електроенергію за кордон. За словами міністра енергетики та вугільної промисловості Володимира Демчишина, зараз з цього питання ведуться переговори з Білоруссю, Молдовою, Литвою. В. о. директора ДП НЕК "Укренерго" Всеволод Ковальчук планує вже в березні виставити на аукціони доступ до перерізів за цими напрямками. Про російському імпорті електроенергії, про ситуацію з пошкодженими опорами ЛЕП на кордоні з окупованим Кримом і про проблеми енергопостачання півострова глава "Укренерго" розповів в інтерв'ю РБК-Україна.
З початку року Україна заявила про можливість знову експортувати електроенергію за кордон. За словами міністра енергетики та вугільної промисловості Володимира Демчишина, зараз з цього питання ведуться переговори з Білоруссю, Молдовою, Литвою. В. о. директора ДП НЕК "Укренерго" Всеволод Ковальчук планує вже в березні виставити на аукціони доступ до перерізів за цими напрямками. Про російському імпорті електроенергії, про ситуацію з пошкодженими опорами ЛЕП на кордоні з окупованим Кримом і про проблеми енергопостачання півострова глава "Укренерго" розповів в інтерв'ю РБК-Україна.
РБК-Україна: Міністр енергетики Володимир Демчишин нещодавно повідомив, що Україна зараз веде переговори з Білорусією, Молдовою, Литвою про експорт електроенергії за цими напрямами і почати цей процес, за його словами, можна буде вже в березні. Вам відомі деталі переговорів?
Всеволод Ковальчук: Так, дійсно, ми плануємо у березні виставляти на аукціони перерізу, в тому числі, і за цими напрямками. Обсяги поставок будуть залежати від прогнозного балансу, який буде затверджено на квітень. Ми не ведемо безпосередню роботу по поставкам з операторами з певних країн, навіть якщо вони державні. Нас, як системного оператора, більше цікавить можливість укладення договорів про паралельну роботу систем і про аварійної допомоги у випадку її необхідності. Але це - не комерційні договору.
Що стосується комерційних, то "Укрінтеренерго" може брати участь у зазначених постачання або ж будь-яка комерційна організація, незалежно від форми власності, може виграти аукціон на доступ до цих перетинах і укласти відповідні контракти. Це їх бізнес-відносини, в яких буде враховано і ціноутворення, і обсяги поставок, і графіки, за якими вони зможуть постачати електроенергію своїм партнерам за кордоном. Ми лише забезпечуємо, по можливості, неупереджений підхід для визначення тих організацій, які мають право доступу до міждержавних мереж. Також ми забезпечуємо, спільно з ДП "Енергоринок", щоб в балансі на поточні добу були зазначені необхідні обсяги електроенергії.
РБК-Україна: Якщо Україна заговорила про експорт електроенергії, чи означає це, що про поновлення її імпорту з Росії поки можна забути?
Всеволод Ковальчук: Енергосистема України не відчуває потреби в імпорті з Російської Федерації. Володимир Демчишин неодноразово про це говорив, і ми це абсолютно підтверджуємо: ми не відчуваємо ніякого дефіциту електричної енергії, з-за якого у нас би гостро стояло питання імпорту. Зараз взаємодія з Росією відбувається в межах балансуючого контракту, яким володіє ДП "Енергоринок".
РБК-Україна: Яка зараз ситуація з підірваними ЛЕП на кордоні з окупованим Кримом?
Всеволод Ковальчук: Ситуація така ж. Там чотири лінії, з них три - повністю відновлені. Але вони фізично відрізані від окупованій території, і постачання електричної енергії за ним неможливі, вони стоять під охоронним напругою з боку нашої підстанції "Каховська" та "Мелітопольська" лише для запобігання розкрадань фазного проводу. До моменту, коли ми почали відновлювати ЛЕП, такі епізоди вже були. Наше майно було частково розграбовано.
Лінія "Каховська - Джанкой" - остання лінія, яка не відновлена тільки з-за того, що там специфічна опора типу ПМГ - не виробляється серійно. Але був розміщений відповідний замовлення, і ми очікуємо буквально в найближчі дні, що він буде виконаний. Тому - кілька робочих днів - і лінія "Каховка - Джанкой" також буде відновлена, але електропостачання по ній здійснюватися не буде.
РБК-Україна: Ви говорили про факти розкрадання. Це великі суми?
Всеволод Ковальчук: Я точної суми не знаю, але це невеликі кошти. Відновлення опор, які ми здійснювали через неодноразові підривів, варто було значно більше, ніж втрата кількох сотень метрів дроту, який був вкрадений на лінії "Мелітопольська - Джанкой" або на лінії "Каховська - Титан".
РБК-Україна: Активісти, які брали участь у блокаді Криму, більше не перешкоджають відновлювальних робіт?
Всеволод Ковальчук: Повноцінний доступ до ліній електропередач було надано відразу після припинення дії договорів на постачання електроенергії в Крим, тобто, з 1 січня ніяких перешкод з боку активістів, незалежно, кого вони представляють, ми не відчували Вони бачать, що шлейфи (відрізок проводу, що з'єднує на анкерної опори натягнуті дроти сусідніх опор, - ред.) розрізані - і це їх цілком задовольняє.
РБК-Україна: з Огляду на те, що досягти домовленості на постачання електроенергії з України до Криму зараз не вдається, Росія має намір забезпечити окупований півострів зі своєї території. Наскільки це можливо?
Всеволод Ковальчук: Технічно - це абсолютно можливо. Якщо б вони не поспішали зі своїми планами щодо запровадження енергетичного моста, що будується через Керченську протоку. Можливо, не було б тих аварій, які ми спостерігали в грудні, які мали місце і на їх нових побудованих підстанціях, і в енергосистемі Криму в цілому. Ця робота, наскільки нам відомо, ведеться. І дійсно, протягом декількох місяців, максимум року, ми думаємо, що вони зможуть завершити це будівництво і, таким чином, забезпечити енергопостачання Криму повністю за рахунок або внутрішньої генерації півострова, або за рахунок поставок з Ростовської області.
РБК-Україна: Якщо Росії все ж вдасться побудувати енергоміст в Крим, як це вплине на Україну?
Всеволод Ковальчук: Ми зараз відрізані від них, це ніяк не вплине на Україну з енергетичної точки зору, але з точки зору політичної - це якийсь вплив буде мати, але це вже питання не до нас.
Розмовляла Ірина Голод