ua en ru

Голова Укравтодору: "Сума збитків через бойові дії на сході сягає вже 2,3 млрд грн"

Голова Укравтодору: "Сума збитків через бойові дії на сході сягає вже 2,3 млрд грн"
Автор: RBC.UA
Голова Державного агентства автомобільних доріг України (Укравтодор) Сергій Підгайний в інтерв'ю РБК-Україна розповів про масштаб руйнувань на Донбасі, про стан доріг в цілому по Україні, про реалізацію проектів, а також про реформи у дорожній сфері.

Голова Державного агентства автомобільних доріг України (Укравтодор) Сергій Підгайний в інтерв'ю РБК-Україна розповів про масштаб руйнувань на Донбасі, про стан доріг в цілому по Україні, про реалізацію проектів, а також про реформи у дорожній сфері.

РБК-Україна: Який масштаб руйнувань доріг через бойові дії на Донбасі? Які кошти необхідні для ліквідації наслідків?

Сергій Підгайний: За даними Державного агентства автомобільних доріг України, від початку бойових дій на сході України станом на початок цього тижня пошкоджено або взагалі зруйновано у Донецькій та Луганській областях 31 штучних споруд - мостів і шляхопроводів на автомобільних дорогах загального користування, як державного, так і місцевого значення, загальною протяжністю 2802 м.

За попередніми розрахунками Укравтодору, орієнтовна вартість відновлювальних робіт на цих об'єктах сягає вже понад 616 млн грн.

Що стосується автомобільних доріг загального користування, що зазнали руйнувань внаслідок вибухів і проходження важкої військової гусеничної техніки - їх протяжність становить майже 950 км. Орієнтовна вартість їх відновлення сягає 1,667 млрд грн.

Загалом, сума збитків, завданих бойовими діями на сході країни, сягає вже 2,283 млрд грн.

РБК-Україна: Який масштаб ямковості сьогодні в Україні? Як проходить ліквідація?

Сергій Підгайний: З початку року обсяг ямковості на автомобільних дорогах загального користування, становить 4,2 млн кв. м на 49 тис. км, в тому числі 2,0 млн кв. м на автомобільних дорогах державного значення загальною протяжністю 23 тис. км.

Зараз дорожніми підприємствами та організаціями ліквідовано близько 2,65 млн кв. м на 15 тис. км, що становить 64% від всієї площі ураженої деформаціями на покритті.

Таким чином на сьогоднішній день залишок ямковості на автомобільних дорогах загального користування становить близько 1,6 млн кв. м, проте цей показник є орієнтовним - остаточний обсяг буде встановлено за результатами осіннього комісійного огляду, що триватиме до кінця жовтня.

Щоденні темпи робіт з ліквідації ямковості становлять не більше 7,0 - 9,0 тис. м. кв.

Обмеження та неритмічне фінансування дорожньої галузі негативно позначається на темпах цих робіт, а також змушує дорожні організації за відсутності достатніх обсягів матеріалів для приготування асфальтобетонних сумішей частково застосовувати при ліквідації ямковості матеріали без в'яжучих компонентів.

Загалом на роботах з ліквідації ямковості в середньому працює до 80 бригад, до роботи яких задіяно 4 асфальтобетонних заводи, 4 машини пневмоструменевого методу, 16 навісних фрез, але відсутність необхідної кількості матеріальних ресурсів не дають змогу задіяти існуючи потужності в достатній кількості.

Крім того, за даними Укравтодору, на 1740 км автомобільних доріг покриття взагалі відсутнє, а тому їх ремонт можна виконати тільки комплексно. Найбільш складна ситуація зі станом доріг у західних регіонах, Миколаївській, Одеській і Харківській областях.

РБК-Україна: Які об'єкти будуть завершені в поточному році? Які проекти плануєте почати реалізовувати?

Сергій Підгайний: Передусім цього року добігає кінця перший спільний інфраструктурний проект Укравтодору та Світового банку - "Проект покращення автомобільних доріг і безпеки руху", що стартував ще 2010 року. В ході його реалізації було проведено роботи з капітального ремонту та реконструкції на ділянці автомобільної дороги М-03 Київ-Харків-Довжанський від Борисполя до Лубен і на декількох окремих відрізках на ділянці Лубни-Полтава.

На сьогодні вже виконано майже увесь запланований обсяг робіт - капітальний ремонт автомобільної дороги І категорії вже здійснено на близько 157,7 км, побудовано та реконструйовано 43 штучних споруди: пішохідні переходи в різних рівнях, мости, шляхопроводи та 1 транспортна розв'язка.

За п'ятьма з шести підрядних контрактів І компоненту роботи виконано на 99-100% - на деяких відрізках триває період відповідальності за дефекти.

Єдиним винятком є ділянка дороги від кордону Київської та Полтавської областей до м. Пирятин, загальною протяжністю 37,7 км, де загальний відсоток виконаних робіт становить поки що 74%. Наразі там - активна фаза ремонту. Проте вже в грудні 2014 року зазначені ділянки будуть здані в експлуатацію.

Крім того, "Другий проект покращення автомобільних доріг і безпеки руху", вартістю у 450 млн дол., взяв старт навесні 2013 року і вже набрав стрімких обертів. Він також складається з декількох компонентів, зокрема ремонту ділянки автомобільної дороги М-03 Київ-Харків-Довжанський від Лубен до Полтави та підвищення ступеню безпеки руху на окремих ділянках із значним рівнем аварійності.

В рамках 1 компоненту заплановано проведення робіт з капітального ремонту, реконструкції, та нового будівництва 34 штучних споруди, в тому числі 19 нових, потреба в яких виникла під час реалізації проекту на вимогу рішень громадських слухань, і 6 ділянок зазначеної автомобільної дороги загальною протяжністю 84,2 км.

На сьогодні підрядником за цим проектом - італійською компанією Todini, вже виконано понад 70% цих робіт. Їх завершення в основному заплановано вже до кінця 2014 року.

Проте це лише перший етап першого компоненту проекту, другий - передбачає будівництво 3 об'їздів населених пунктів - с. Покровська Багачка, с. Білоцерківка та м. Полтава, загальною довжиною 21,5 км. Реалізація цього етапу триватиме щонайменше 2 роки.

Зі свого боку Укравтодор вже підготував пропозиції до "Третього проекту покращення автомобільних доріг та безпеки руху", якими передбачено проведення робіт з капітального ремонту та реконструкції ділянки автомобільної дороги М-03 Київ-Харків-Довжанський від Полтави до Харкова і окремих ділянок автомобільної дороги Р-52.

РБК-Україна: Чи плануєте залучати західних і турецьких будівельників?

Сергій Підгайний: Й тих, й інших, й українських. Державне агентство активно співпрацює як з іноземними, так й з вітчизняними дорожніми компаніями. Як приклад, роботи з капітального ремонту та реконструкції на вже згаданій автомобільній дорозі М-03 Київ-Харків-Довжанський виконували турецька дорожня компанія "Онур", італійська компанія Todini та українське дорожнє підприємство "Альтком".

Не має значення, де знаходиться головний офіс підрядника, важливими є лише його надійність, відповідальність та відповідність кваліфікаційним критеріям, визначеним Законом України "Про здійснення державних закупівель", а також Міжнародними правилами закупівель, а саме - досвід виконання робіт, належна матеріально-технічна база, кваліфікований персонал, а також ціна його пропозиції, яка буде економічно вигіднішою.

РБК-Україна: Де Укравтодор планує брати кошти на ремонт і будівництво нових об'єктів?

Сергій Підгайний: Джерелом фінансування дорожнього господарства у провідних країнах світу з розвиненою інфраструктурою є спеціальні статті в бюджетах цих країн, які формуються з акцизного податку на вироблені в країні чи імпортовані підакцизні товари (продукцію) в частині нафтопродуктів і транспортних засобів, а також ввізного мита на нафтопродукти і транспортні засоби та шини до них.

Аналогічний Дорожній фонд має бути й у складі спеціального фонду Держбюджету України, в іншому випадку привести існуючу мережу автомобільних доріг України у належний експлуатаційний стан не можливо.

Як приклад, мінімальна потреба вітчизняної дорожньої галузі складає близько 35-40 млрд. грн. на рік.

Такий обсяг фінансування дозволив би не лише привести 90% доріг, котрі не відповідають сучасним вимогам з навантаження, до належного експлуатаційного стану, а й дотримуватися міжремонтних термінів - вчасно проводити капітальний ремонт і реконструкцію, а також здійснювати належну підготовку дорожньої мережі до зимового утримання.

Проте невтішні реалії такі, що цьогорічний прогнозований обсяг надходження коштів до спецфонду Держбюджету, з якого фінансується дорожня галузь становить 16,9 млрд. грн., з яких 11,1 млрд. грн. - погашення кредитних зобов'язань, 2,5 млрд. грн. - субвенції місцевим органам влади, 440 млн грн. - погашення кредиторської заборгованості перед підрядними організаціями за роботи виконані у минулі роки, 100 млн грн. - співфінансування проектів МФО за рахунок коштів Держбюджету.

Таким чином фактичний обсяг фінансування галузі становить 2,6 млрд. грн., яких не вистачає навіть на здійснення експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування, адже мінімальна потреба фінансування цього виду робіт - 6,7 млрд. грн. на рік.

Цих коштів вистачає лише на ліквідацію дефектів дорожнього покриття в мінімальному обсязі та закупівлю мінімуму піщано-соляних сумішей для боротьби з першою ожеледицею. Що вже казати про роботи з капітального ремонту, реконструкції, а тим більше будівництва, на виконання яких видатків взагалі не передбачено.

Створення Дорожнього фонду дозволить фінансувати виключно дорожнє господарство, а отже допоможе вивести галузь з кризи та відновити більшу частину української дорожньої мережі вдасться вже за декілька років.

РБК-Україна: Який загальний борг Укравтодору перед кредиторами? Як Укравтодор планує виконувати свої зобов'язання перед фінансовими організаціями? Чи плануєте Ви залучати нові кредити?

Сергій Підгайний: Сьогодні кредитний портфель Укравтодору становить близько 39 мільярдів гривень. Більша його частина - кредити МФО, залучені на вигідних багаторічних умовах, інша - середньо та короткострокові кредити українських банків, залучені на різних умовах, у тому числі й неприйнятних, а також цінні папери, котрі були розміщені у закритому режимі під високі відсотки.

На поточний і наступний рік приходиться пік боргового навантаження, адже окрім самих кредитів, котрі треба повертати поетапно, є ще й зобов'язання щодо їх обслуговування, проте не дивлячись на складну економічну ситуацію, як в країні, так і в галузі, всі зобов'язання за кредитними угодами Укравтодор виконує вчасно та в повному обсязі.

Що ж до нових запозичень - до кінця 2014 року залучення Укравтодором нових позик не планується.

РБК-Україна: На якому етапі нова концепція реформування дорожнього господарства? Що планується змінити?

Сергій Підгайний: Нова редакція Концепції реформування системи державного управління автомобільними дорогами загального користування, розроблена Укравтодором протягом І півріччя 2014, вже схвалена Міністерством інфраструктури України, а також передана Службам автомобільних доріг для обговорення облдержадміністраціями, міськими радами і громадськістю та всім зацікавленим Міністерствам і відомствам на погодження.

Що стосується її основних положень - нова редакція Концепції передбачає чітке розмежування повноважень центральних і місцевих органів влади в частині управління автомобільними дорогами загального користування, зокрема - передачу доріг місцевого значення у спільну власність територіальних громад на регіональний рівень - в управління обласних рад, а у подальшому - на базовий рівень.

Також відповідно до нової редакції, планується внести зміни до класифікації автомобільних доріг і запровадити довгострокові (до 7 років) контракти на їх експлуатаційне утримання, що дозволить залучити до виконання цих робіт комерційні компаній, які мають більші виробничі потужності та матеріально-технічні ресурси ніж "облавтодори".

Головне ж положення Концепції - це створення захищеного Державного дорожнього фонду й розширення доходної частини спеціального фонду Держбюджету, реалізація якого дозволить задовольнити потреби дорожнього господарства України в повному обсязі.

РБК-Україна: Як проходить підготовка до зимового періоду?

Сергій Підгайний: Станом на середину жовтня дорожнє господарство України готове до роботи в осінньо-зимовий період практично на половину. Це значно менше ніж передбачено планом з підготовки, що зумовлено передусім дефіцитом належного фінансування.

Прикладом, для виконання заходів з підготовки до осінньо-зимового періоду дорожнім підприємствам галузі до початку зими необхідно:

1,1 млн тон піску (в наявності 0,63 млн тон),

163 тис. тон солі (в наявності 64,3 тис. тон);

2,5 тис. тон дизпалива (в наявності 0,9 тон);

1,17 тис. тон бензину (в наявності 0,7 тон),

24 тис. тон сумішей для ямкового ремонту в зимовий період (заготовлено 2,7 тис. тон).

Що ж до реалізації інших підготовчих заходів - до 1 листопада буде завершена підготовка пасивних засобів снігозахисту, засобів зв'язку та залізничних тупиків, а також близько 6,6 тис. одиниць дорожньої техніки та обладнання для роботи в зимовий період.

Крім того, з огляду на те, що левова частка техніки Державної служби з надзвичайних ситуацій України та Збройних сил України, з якими Укравтодор співпрацював минулого року, цього річ задіяна в зоні АТО, планується посилити співпрацю з місцевою владою, а також залучити до роботи якомога більше спеціалізованої техніки сторонніх організацій і мобільних загонів в Київській, Харківській, Херсонській та Івано-Франківській областях.

Розмовляв Ілля Іванов