У бліц-інтерв'ю РБК-Україна новий глава фракції БПП Ігор Гринів розповів, чому не вважає себе ефективним на цій посаді, чим він відрізняється від свого попередника Юрія Луценка та відносинах з "сірим кандіналом" БПП Ігорем Кононенко.
Сьогодні президентська фракція БПП обрала нового керівника - Ігоря Гриніва. На цій посаді він змінив Юрія Луценка, якого минулого тижня депутати призначили генеральним прокурором. До останнього часу Гринів був одним з восьми заступників Луценка і паралельно - радником президента.
У фракції БПП він керував групою депутатів з двох десятків людей і відповідав за те, щоб вони не пропускали пленарні засідання та голосували "за" принципові для президента законопроекти. Тепер він буде стежити за дисципліною всіх 143 депутатів від БПП.
В політиці Гринів з 1989 року. Тоді він стояв біля витоків Народного руху України. З тих пір він п'ять разів обирався до парламенту від різних партій. У тому числі "Нашої України" Віктора Ющенка, "Батьківщини" Юлії Тимошенко і "Солідарності" Петра Порошенка. З нинішнім главою держави Гринів знайомий з 2002 року, коли обоє були депутатами від "Нашої України".
Відразу після президентських виборів Порошенко призначив Гриніва заступником глави Адміністрації президента. Але після дострокових парламентських виборів 2014 року, він повернувся на звичну роботу в парламент.
В команді Порошенко Гринів в першу чергу працює політтехнологом. Саме він придумав гасло "Жити по-новому", з яким Порошенко переміг на президентських виборах. Гринів активно працював і під час парламентської кампанії - 2014 і місцевих виборів - 2015.
Навесні нинішнього року, під час прем'єріади, Гринів вів переговори з екс-віце-прем'єром Польщі Лешеком Бальцеровичем, якому команда президента запропонувала очолити український уряд. Але Бальцерович від пропозиції відмовився. Тим не менше з подачі Гриніва він став співголовою групи іноземних радників президента.
Про те, чому Гринів не вважає себе ефективним на новій посаді, чим він відрізняється від свого попередника Юрія Луценка, стосунки з "сірим кандиналом" БПП Ігорем Кононенко та плани на новій посаді він відразу після призначення розповів РБК-Україна.
РБК-Україна: Чому керівником фракції обрали вас?
Ігор Гринів: Мені важко сказати. Не колупаючи стіну, я не можу бути об'єктивним для відповіді на це питання. Краще спитати про це тих, хто мене обирав. Я не голосував.
РБК-Украина: Чому ви погодились? Адже останнім часом ви не приймали активної участі у публічній політиці.
Ігор Гринів: За останні 25 років був в різній політиці. Останнім часом основну увагу зосереджував на роботі радника президента. Я не був помічником, речником. Сьогодні, коли фракція наполягала в тому, щоби я очолив її, зваживши всі «за» і «проти», я дав свою згоду. Повірте, за останній тиждень в мене було достатньо безсонних ночей. Це не найпростіше рішення для мене. Не тому, що я боюся навантажень. Я довго думав, де можу бути більш ефективним. Гадаю, я більш ефективний не на цій посаді.
РБК-Украина: А на якій?
Ігор Гринів: На мою думку, я більш ефективний у якості радника.
РБК-Украина: До речі, з яких питань ви були радником президента?
Ігор Гринів: Найпростіше відповісти – з широкого кола питань. Мені до вподоби, що я допоміг організувати групу стратегічних радників президента. Робота, яку робить Лєшек Бальцирович і команда стратегічних радників – це робота, яка мені більш близька і зрозуміла. Тепер я спробую бути ефективним і в ролі голови фракції БПП.
РБК-Украина: Чим ви відрізняєтесь від Юрія Луценка, який до вас був головою фракції БПП?
Ігор Гринів: Я менш публічний політик. Луценко ніколи не виходив з публічної політики. Мушу сказати правду, публічна політика ніколи мене не приваблювала. Але бути депутатом п'яти скликань і казати, що ти не хочеш бути публічним політиком, напевно, теж не дуже серйозно. Вважаю, що був достатньо ефективним в тій ролі, в якій я був. Сумніваюся, що я можу бути настільки ефективним в тій ролі, якій є зараз.
РБК-Украина: Виглядає, що ви зараз песимістично налаштовані до своєї нинішньої посади...
Ігор Гринів: Не песимістично, а співчутливо до себе самого. Але я сказав, що намагатимуся бути ефективним на цій посаді. Можливо, через певний час ми з вами зустрінемось, і я скажу інакше.
РБК-Украина: Кому з депутатів фракції ви найбільше довіряєте?
Ігор Гринів: Сергію Лещенко (Гринів посміхнувся – ред.). Йому я довіряю точно (сміється – ред.). Якщо він не буде виконувати рішення фракції, то звичайно буду йому менше довіряти.
РБК-Украина: Хто впливовіший у фракції: ви чи ваш перший заступник Ігор Кононенко?
Ігор Гринів: Я не знаю, якими критеріями оцінювати впливовість. Думаю, що таке співставлення носить в собі елемент маніпуляції. Коли міряють, хто у нас більший, довший, то нічого доброго з цього ніколи не виходить.
РБК-Украина: Ви впевнені, що депутати будуть прислухатися до вас більше ніж до Кононенка?
Ігор Гринів: Думаю, що вони будуть найбільше прислухатися до президента. Це правда. Фракція імені президента, тому ключовою фігурою, до думки якої прислухаються, є думка президента.
РБК-Украина: За які питання як перший заступник має відповідати Кононенко?
Ігор Гринів: Всередині фракції немає розподілу повноважень. У нас заступники голови фракції крім того були керівниками окремих груп і мали організувати роботу цих груп. Перший заступник, який теж був керівником однієї з груп, у разі відсутності голови фракції, мав заміняти його, до прикладу, на засідання Погоджувальної ради.
РБК-Украина: Ваш попередник Юрій Луценко перебував у складі "стратегічної сімки" при президентові у якості керівника фракції БПП. А ви входитимете до її складу?
Ігор Гринів: Якщо вона збережеться. Є таке поняття з давнього римського права, яке називається «ex officio». Тобто, якщо він входив туди, як голова фракції, то, очевидно, новий голова фракції БПП буде представлений в цьому органі.
РБК-Украина: Які першочергові завдання президент поставив перед вами як головою фракції?
Ігор Гринів: Ви знаєте, ми з президентом навіть не обговорювали моє головування у фракції. Президент лише перепитав мене, чи я дав згоду. Це було єдине питання, яке він мені задав і вчора я йому відповів: «виглядає так, що даю». А до вчорашнього дня, якби мене запитали, я би не знав, що відповісти.
РБК-Украина: А що вчора сталося, що ви все ж таки наважились?
Ігор Гринів: Є дедлайни. Є час, коли треба приймати рішення. Сьогодні був такий час.
РБК-Украина: Як голова фракції, як часто ви спілкуватиметесь із президентом?
Ігор Гринів: По природі своїй я достатньо лінива людина. Але кожна розумна людина багато працює, щоб мати можливість не працювати. Так от, це принцип якого я намагаюся притримуватися.
РБК-Украина: Заступники голови фракції зміняться?
Ігор Гринів: Думаю, що заступники не змінюватимуться, але фракція так буде думати над організацією більш ефективної роботи. Бо з часу її формування минуло багато часу і багато чого змінилось.
РБК-Украина: Правда, що з якогось часу ви перестали ходити на засідання так званої "ситуативної кімнати" у президента?
Ігор Гринів: Ні. Не правда. Якщо якийсь орган, чи якусь групу людей можна називати так званою "ситуативною кімнатою". Бо в нас є різні формати. Але я не можу сказати, що я раніше в якомусь форматі був присутній, а потім перестав не був присутній.
РБК-Украина: Як радник, яку книжку ви порадили прочитати президенту?
Ігор Гринів: Знаєте, я можу далі пожартувати. Думаю, наш президент прочитав багато хороших книжок. І він сам собі обирає книжки, які потрібно прочитати. Я ніколи не займався порадами щодо прочитання йому окремих книжок. Я мав інші завдання.
Розмовляли: Максим Камєнєв та Надія Андрікевич