ua en ru

Глава "Дорожнього контролю" Ростислав Шапошников: "До МВС повернулися корупціонери часів Ющенка"

Автор: RBC.UA
Наприкінці минулого року керівник організації «Дорожній контроль» Ростислав Шапошников змушений був покинути Україну і поки що залишається за кордоном. В інтерв'ю РБК-Україна Шапошников пояснив, чому він поки не збирається повертатися на батьківщину і як сьогодні працює «Дорожній контроль».

РБК-Україна: Чому Ви не повертаєтеся до України? Ви все ще вважаєте, що існує загроза Вашому життю чи можливість арешту?

Ростислав Шапошников: Я не можу зараз відчувати себе в безпеці в Україні. Майже всі працівники міліції, прокуратури та судді, проти яких ми боролися всі ці роки, залишилися на своїх місцях. І не виключено, що у багатьох є бажання помститися.

Більш того, в МВС повернулися ті корупціонери, про яких я писав в 2009-2010 рр., при владі Ющенко (Віктора Ющенка, Президента України). Зокрема, це новий начальник Департаменту ДАІ Анатолій Сіренко та його заступник Олександр Єршов. Вони були творцями нелегального бізнесу приватних штрафмайданчиків, з якими «Дорожній контроль» веде війну по сьогоднішній день.

Я не думаю, що проти мене можуть завести офіційне кримінальну справу, а ось фізично ліквідувати - цілком. Нагадаю, що в березні 2012 р. мене викрали біля власного будинку, посадили в джип, надягли пакет на голову, відвезли до лісу і жорстоко побили. Злочин досі не розкрито, нападники не знайдені. Після того, як я 10 грудня 2013 р. виїхав з України і мене фізично не могли дістати, на сайт «Дорожнього контролю» постійно велися серйозні ddos-атаки.

РБК-Україна: Перебуваючи поза межами України, Ви все ще залишаєтеся керівником проекту? Чи вдається керувати проектом в повному обсязі?

Ростислав Шапошников: Так, звичайно, я залишаюся керівником проекту і кожен день готую публікації для інтернет-видання «Дорожній контроль». Якщо потрібно провести якісь зустрічі на території України, то це роблять мої довірені люди. За зв'язки з громадськістю відповідає керівник прес-служби «ДК» Єгор Воробйов, а переговори з владою веде адвокат Віктор Смалій. Ми щодня на зв'язку і повністю координуємо наші дії.

РБК-Україна: Останнім часом в ЗМІ практично не чути про діяльність «ДК» за винятком поодиноких випадків. З чим пов'язане зниження активності організації?

Ростислав Шапошников: Зазвичай, ЗМІ публікують лише «гарячу інформацію». Наприклад, відеозапис, як інспектор ДАІ когось обматюкав або взяв гроші. Під час акцій протесту я публікував дуже багато статей як даішники «пресували» активістів Автомайдану - і їх передруковували багато видань.

Після перемоги революції інспектори затихли, тому відеосюжетів стало менше. Але ми працюємо в колишньому режимі, проводиться дуже багато рутинної роботи, яка не помітна обивателю. З судових позовів, подач скарг і заяв сенсації не зробиш.

РБК-Україна: Як змінилася робота ДАІ на дорогах після зміни влади в Україні, які корупційні тенденції сьогодні простежуються в цьому підрозділі МВС?

Ростислав Шапошников: Спочатку даішники взагалі боялися виходити на роботу - очікували помсти за те, що вони творили під час Евромайдану. Однак, побачивши, що жоден інспектор не був покараний за фальсифікації проти активістів Автомайдану, даішники знову стали займатися звичною справою - масово без причини зупиняти автомобілі і шукати привід для вимагання.

На форумі «Дорожнього контролю» водії вже почали розміщувати відеоролики, як інспектора ДАІ Києва беруть хабарі. Особисто моя думка - немає абсолютно ніякої різниці між тим, що було при Януковичі, і що відбувається зараз .

26 лютого на засіданні парламентського комітету прийнято рішення ліквідувати спецпідрозділ ДАІ (колишня « Кобра»), яке було реанімовано Анатолієм Могильовим в 2010 р. відразу після приходу (до влади) Віктора Януковича. Всі ці роки ми вимагали розпустити цю структуру за численні факти порушень законодавства. Станом на 1 квітня міністр МВС Арсен Аваков так і не підписав рішення про ліквідацію «Кобри» .

Усі, з ким ми боролися, зараз продовжують патрулювати вулиці .

РБК-Україна: У якому регіоні України ситуація в ДАІ найкритичніша?

Ростислав Шапошников: Зараз найбільше проблем в південно-східних областях. Якщо в західних регіонах країни даішники ведуть себе більш-менш тихо, то, чим ближче до Криму, тим небезпечніше.

Я б радив взагалі не виїжджати на дорогу без відеореєстратора і ні в якому разі не виходити з машини на вимогу ДАІ, тим більше - в нічний час доби. Часто буває так, що разом з ДАІ стоять сумнівні особи і вимагає оглянути салон, багажник. Водії повинні знати, що, згідно ст.30 Конституції, проводити огляд приватної власності можна тільки за рішенням суду.

РБК-Україна: Після зміни влади чи стало простіше «Дорожньому контролю» здійснювати свою діяльність?

Ростислав Шапошников: Нам стане простіше працювати, коли органи прокуратури і суди будуть адекватно реагувати на ті факти порушень, що ми надаємо. Я вже розміщував статтю, як 12 березня 2014 р. Вищий адміністративний суд України відмовив нам у касаційній скарзі за позовом проти Генпрокуратури щодо відмови складати адміпротокол на заступника начальника ДДАІ Володимира Рєзнікова. Своїм рішенням ВАСУ визнав законною відмову надавати громадянину будь-які документи про залучення працівників міліції до дисциплінарної відповідальності.

Зрозумійте - в судовій владі та прокуратурі залишилися ті ж люди, що й раніше. Чому вони раптом повинні почати працювати по закону? Так що, все по-старому.

РБК-Україна: Чи мають намір Ви або хто-небудь з учасників «Дорожнього контролю» претендувати на державні посади?

Ростислав Шапошников: Від влади не надходило жодних офіційних пропозицій на адресу «Дорожнього контролю» очолити будь-які державні установи. А самі ми напрошуватися не будемо.

Якщо влада зацікавлена в роботі фахівців, які на практиці довели свою ефективність, нехай роблять публічну пропозицію - ми його розглянемо і дамо відповідь. Але моя особиста думка - нинішня влада не зацікавлена в проведенні люстрації, і, враховуючи принциповість «Дорожнього контролю», що ми ні з ким не домовляємося, призначати наших представників до контролюючих органів ніхто не буде.

Особисто я себе комфортно почуваю в ролі громадського діяча і журналіста. Найближчим часом я маю намір зайнятися проведенням люстрації в правоохоронній та судовій системі. Моя головна « амбіція » - прибрати бандитизм в органах влади. А чи буде це відбуватися в рамках державного органу або в рамках громадської організації - не так важливо .

РБК-Україна: Які є запобіжники від того, щоб члени «Дорожнього контролю» не вступали в змову з даішниками? Вже є ряд сигналів про те, що такі випадки мають місце.

Ростислав Шапошников: Останні роки неодноразово були випадки, коли абсолютно сторонні люди називаючись «Дорожнім контролем», укладали «дружбу» з підрозділами ДАІ. Більш того, в деяких регіонах України громадяни реєструють свої місцеві «Дорожні контролі» і вводять в оману громадськість і органи влади. Тому журналісти часто плутаються і подають заяви клонів як нашу позицію.

Офіційна позиція «Дорожнього контролю»: ми не укладаємо дружбу з ДАІ, не проводимо спільні патрулювання і т.д. Наша функція - громадський нагляд. А який може бути нагляд між «друзями»? Справжні члени «Дорожнього контролю» з працівниками міліції не співпрацюють.

Спілкувався Ілля Іванов