Програма виходу з боргової кризи, узгоджена лідерами Євросоюзу на саміті в Брюсселі, буде сприяти зниженню ризиків для монетарної політики і більш чіткому розподілу монетарної і фіскальної політики. Таку думку висловив сьогодні член правління Європейського центрального банку і голова Федерального банку Німеччини Йенс Вайдман.
Програма виходу з боргової кризи, узгоджена лідерами Євросоюзу на саміті в Брюсселі, буде сприяти зниженню ризиків для монетарної політики і більш чіткому розподілу монетарної і фіскальної політики. Таку думку висловив сьогодні член правління Європейського центрального банку і голова Федерального банку Німеччини Йенс Вайдман, передає Reuters.
За його словами, уряди європейських країн несуть відповідальність за виникнення кризи в регіоні, і тільки їм під силу її розв'язати.
Виступаючи на фінансовій конференції в Мюнхені, Вайдман висловив згоду з діями політиків, які прийшли до висновку, що збільшення кредитного потенціалу Європейського фонду фінансової стабільності (EFSF) буде зроблено без участі ЄЦБ.
Вайдман також зазначив, що рішення лідерів ЄС дозволить взяти під контроль боргове навантаження Греції, але незважаючи на це самі Афіни повинні докладати всіх зусиль в рамках програми по консолідації державних фінансів (заходи бюджетно-податкового оздоровлення).
Одночасно Вайдман вказав на те, що рішення про "прощення" половини держборгу може знизити мотивацію Афін щодо програми жорстких заходів економії. У зв'язку з цим Греції особливо важливо дотримуватися планів з фіскальної консолідації та виконувати взяті на себе зобов'язання, використовуючи зекономлені в результаті різних заходів засоби для зниження дефіциту бюджету, уклав політик.
У той же час, як заявив Президент Франції Ніколя Саркозі, угода, яка досягнута з кредиторами, дозволить списати близько 100 млрд євро. В даний час сукупний державний борг країни перед приватними і національними кредиторами складає близько 350 млрд євро. За оцінкою французького лідера, подібні заходи дозволять Греції до 2020 р. знизити рівень держборгу до 120% від ВВП.
У свою чергу, канцлер Німеччини Ангела Меркель закликала країни ЄС до більш чіткої фінансової дисципліни, заявивши, що в найближчому майбутньому фінансові операції Греції будуть взяті під особливий нагляд.
До слів лідерів Франції та Німеччини приєднався голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу. Від себе він додав, що варто звертати увагу не тільки на грецькі проблеми, тому що списання - технічне завдання декількох тижнів, але і стежити за виконанням бюджетних зобов'язань Італії. Варто відзначити, що навіть збільшений обсяг EFSF в екстреному випадку не здатний покрити всі її борги.
За підсумками зустрічі 26 жовтня 2011 р. глави країн Євросоюзу досягли угоди з приватними кредиторами про добровільне списання 50% від суми боргу по грецьких облігаціях і домовилися збільшити Європейський фонд фінансової стабільності (EFSF) до 1 трлн євро.
Глави ЄС також ухвалили комплекс заходів, спрямованих на відновлення довіри в європейському банківському секторі. Дані заходи повинні включати забезпечення гарантованого доступу банків до середньострокового фінансування з метою не допустити кризи ліквідності і гальмування кредитування реального сектора економіки, а також підвищення якості та кількості капіталів в банківському секторі.
Передбачається, що європейським банкам буде потрібно 106 млрд євро додаткового капіталу. Розрахунок даної суми заснований на новому вимозі, згідно з яким до середини 2012 р. показник достатності капіталу першого рівня у всіх кредитних установ повинен бути не нижче 9%.
Експерти відзначають, що зараз у лідерів єврозони з'явилася реальна можливість запобігти сповзанню своєї економіки в повторну рецесію (ще більш глибоку, ніж попередня) за допомогою надання підтримки своїй банківській системі.
Зрозуміло, що процес відновлення економіки не буде швидким і труднощі ще попереду. Вівек Райа з Oriel Securities зазначає: результати саміту дають ринкам упевненість в тому, що політики нарешті цілком усвідомили необхідність прийняття важливих спільних рішень для запобігання подальшого поширення вірусу кризи по Європі. Зараз зроблено лише перший важливий крок, необхідно утриматися на взятій сходинці.