Претендент на посаду заступника міністра юстиції України, колишній заступник міністра юстиції Грузії, декан юридичного факультету університету Іллі в Тбілісі Гія Гецадзе в інтерв'ю РБК-Україна розповів, чому прийняв пропозицію зайняти керівну посаду в українському Мін'юсті, які сфери буде курирувати і які перші кроки зробить в плані реформ.
Претендент на посаду заступника міністра юстиції України, колишній заступник міністра юстиції Грузії, декан юридичного факультету університету Іллі в Тбілісі Гія Гецадзе в інтерв'ю РБК-Україна розповів, чому прийняв пропозицію зайняти керівну посаду в українському Мін'юсті, які сфери буде курирувати і які перші кроки зробить в плані реформ.
РБК-Україна: Міністерство юстиції України розпочало оптимізацію своєї роботи. Скажіть, така оптимізація збігається з Вашим баченням реформування відомства? Ви безпосередньо брали участь у розробці?
Гія Гецадзе: Коли я приїхав в Україну, план оптимізації Міністерства юстиції вже розроблявся. Звісно, я знайомий з цим планом. На мою думку, стратегія оптимізації дуже хороша і правильна. Але в ході цієї оптимізації ми продовжуємо обговорювати і допрацьовувати деталі.
Мені подобається команда, в якій працюватиму. Хочу відзначити її професіоналізм і сильну вмотивованість. Для мене честь працювати з цією командою.
РБК-Україна: Чи можна сказати, що оптимізація Міністерства юстиції України проходить за грузинською моделлю?
Гія Гецадзе: Не думаю. У Грузії нам вдалося зробити дуже багато. Хоч ми припустилися багатьох помилок через нестачу часу. Але помилки - це теж досвід. Ми поділимося нашим досвідом і разом з українськими фахівцями створимо українську модель. Можливо, колись Грузія копіюватиме українську реформу.
РБК-Україна: Ви претендуєте на посаду заступника міністра. За які сфери діяльності Ви плануєте відповідати? Коли Ви плануєте приступити до роботи?
Гія Гецадзе: У нас вже є попередні домовленості з керівництвом міністерства, згідно з якими я відповідатиму за роботу комітету реформ, боротьбу з корупцією та оптимізацію кадрів.
Для того, щоб я розпочав роботу, необхідно пройти технічні процедури. Отримати українське громадянство у тому числі.
РБК-Україна: А коли Ви отримаєте українське громадянство?
Гія Гецадзе: Я думаю, це буде на днях.
РБК-Україна: Було оголошено про ліквідацію виконавчої служби, зокрема через її корумпованість. У чому полягала корумпованість і що замінить цю службу?
Гія Гецадзе: Я точно знаю, в чому полягала корумпованість в Грузії. Наприклад, у Грузії до наших реформ було так, що без хабара виконавець взагалі не реєстрував документи або десь ховав їх. Це було можливо, тому що не було електронної бази.
Також співробітниками спеціально створювалися черги, щоб брати з громадян хабар за прискорення процедури отримання будь-якої довідки. Ми впоралися з цією проблемою, поділивши працівників на тих, які приймали заяви, і тих, які видавали документи.
В Україні схожі проблеми, тому ми будемо боротися з ними аналогічними методами. Ми точно знаємо, як потрібно побудувати систему, яка максимально зменшить корупцію в органах юстиції.
Також ми плануємо імплементувати паралельно з державними виконавцями приватних виконавців. Важливо, щоб і в приватних, і державних виконавців було однаково високу винагороду. Такий крок, безумовно, сприятиме викоріненню корупції.
На мою думку, виконавча діяльність - це сервіс для громадян. Наше завдання максимально спростити і зробити якісним такий сервіс. Безумовно, ми сподіваємося на допомогу правоохоронних органів, які повинні працювати з нами в паралельному режимі. Така комбінація виявилася успішною в Грузії. Так само ми зробимо в Україні.
РБК-Україна: Ще було оголошено про ліквідацію Державної реєстраційної служби, і теж через корумпованість. Які схеми в Держреєстраційній службі ви і ваші співвітчизники знайшли настільки невикорінними, що довелося ліквідувати всю службу? Як тепер виглядатиме реєстрація майнових прав? Знову БТІ?
Гія Гецадзе: Як виглядатиме служба в майбутньому - як департамент або як автономна служба, ми визначимося в подальшому. Це технічне питання. Найголовніше - побудувати систему і показати на практиці, як вона працює. А лише потім, у процесі децентралізації, ми можемо функції реєстрації передати місцевому самоврядуванню. Важливо не передати ці функції в такому вигляді, в якому вони є зараз, тобто в проблемному.
РБК-Україна: Як Ви і Ваші земляки бачите реформу роботи земельного кадастру? Ви вже знайомі з особливостями його роботи?
Гія Гецадзе: Дуже важливо, щоб існувала одна база і щоб вона була в одному міністерстві. Це потрібно для того, щоб громадяни не ходили по різних установах з одним питанням.
Я думаю, що сьогодні велика проблема полягає в тому, що земля знаходиться в одному реєстрі, а будинок, який побудований на цій землі, в іншому. Це потрібно об'єднати, тому що така система є зручною для громадян. Ми обов'язково будемо піднімати це питання. Знову ж таки, це необхідно для поліпшення сервісу для громадян.
РБК-Україна: Які ще системні зміни очікуються в Мін'юсті?
Гія Гецадзе: Зміни, про яких відомо зараз, - це тільки перший етап реформування Міністерства юстиції. В майбутньому будуть більш серйозні зміни у відомстві. Але зараз я про це не можу говорити, тому що такі зміни ще знаходяться в стадії розробки.
РБК-Україна: Щодо кадрової політики. На Вашу думку, скільки співробітників відомства необхідно звільнити? І за яким принципом необхідно набирати нових працівників?
Гія Гецадзе: На мою думку, найголовніше - це не скорочення штату, а введення нової стратегії набору персоналу та призначення на посади.
Буде створена спеціальна комісія і підкомісії за сферами діяльності, які будуть відповідати за кадри. Ми створимо такий механізм призначення кадрів, якого не було навіть у Грузії. Зараз у цьому питанні ми працюємо з компанією Ernst & Young. Вони допоможуть нам створити критерії для набору персоналу, які виключать можливість будь-якої корупційної діяльності.
Коли ми проводили реформу в Міністерстві юстиції Грузії, відразу після "трояндової революції", я працював першим заступником міністра юстиції. Тоді ми скоротили наші кадри на 70%. Але тоді була така необхідність. В Україні інша ситуація. Необхідності в такому значному скороченні в Україні немає.
РБК-Україна: Як боротися з корупцією в органах юстиції при низькому рівні зарплат? Нібито планується збільшити зарплату співробітникам за рахунок перерозподілу коштів, які вивільняться від скорочення штату. Але ж за рахунок цього не вдасться суттєво підвищити зарплати, чи не так?
Гія Гецадзе: Безумовно, без підвищення зарплат з корупцією у відомстві не впоратися. Тому ми будемо намагатися шукати кошти, аби вже на початковому етапі реформування зробити зарплати конкурентоспроможними.
РБК-Україна: Чи планується залучати міжнародну фінансову допомогу у реформування Мін'юсту?
Гія Гецадзе: Обов'язково. У мене запланована зустріч з представниками Світового банку. Також ми плануємо зустрічатися з донорами з різних країн. Таким чином, система буде більш прозора і відкрита. А чим більше відкрита система, тим більше вона захищена від корупції.
РБК-Україна: Чи будуть залучатися європейські та американські експерти до реформування Мін'юсту?
Гія Гецадзе: Я думаю, так. У мене вже були зустрічі з представниками іноземних компаній, які виявляють бажання співпрацювати. Серед інших, я вже провів зустріч з USAID. Вони дали попередню згоду на допомогу нам у моніторингу та тренінгах.
РБК-Україна: Ваша команда вже аналізувала особливості роботи Мін'юсту періоду колишніх міністрів Олександра Лавриновича і Олени Лукаш?
Гія Гецадзе: У нас є інформація, але у нас немає фактів. Ми знаємо, які були проблеми, але без фактів я не можу їх називати.
РБК-Україна: Коли, на Вашу думку, закінчиться реформа в Мін'юсті?
Гія Гецадзе: Завершення реформи не потрібно чекати ніколи. Важливо, щоб реформа завжди рухалася в правильному напрямку і щороку відбувалися поліпшення. Реформи зупиняти і закінчувати не можна. Тому що технології постійно розвиваються, вдосконалюються. А, значить, необхідно постійно стежити за цим удосконаленням і впроваджувати поліпшення в нашу роботу. Наприклад, у Німеччині в багатьох сферах реформи тривають і досі. Це, в принципі, процес триває. Але громадяни вже хочуть бачити поліпшення. У нас немає багато часу. Але ми хочемо через три місяці показати вже перші результати нашої роботи.
РБК-Україна: А за який період вдалося навести порядок у Міністерстві юстиції Грузії?
Гія Гецадзе: Зміни почалися в 2004 році, а в 2007 р. вже робота у відомстві була налагоджена. Але там реформа триває. Тому що розвиваються технології. Для покращення сервісу необхідно впроваджувати нові технології.
РБК-Україна: Розкажіть, чи легко Вам було прийняти рішення зайняти керівну посаду в Мін'юсті і переїхати в Україну?
Гія Гецадзе: Я не думаю, що прийняв би таку пропозицію від іншої країни. Мене з Україною пов'язує дуже багато чого. У мене тут багато друзів, які вболівали за нас, коли ми проводили реформи в Грузії.
Мені доводилося бувати в Україні ще за часів Кучми, потім під час "помаранчевої революції". Коли почався Майдан, я фактично був в Україні. Тоді я працював у приватному бізнесі, тому у мене був для цього час. Я також ходив на Майдан і підтримував його. Для мене ця країна пов'язана з особистими емоціями.
Чесно скажу, я довго не думав над пропозицією. Я зобов'язаний ділитися тим досвідом, який у мене є.
Я впевнений, що перемога України - це перемога Грузії. І навпаки.
Розмовляв Ілля Іванов