ua en ru

Німеччина закликає Іспанію скористатися ресурсами EFSF

Автор: RBC.UA
ФРН закликає Іспанію скористатися ресурсами Європейського фонду фінансової стабільності (EFSF) для вирішення проблем банківського сектора, з якими країна не здатна впоратися самостійно. Відповідну позицію на початку цього тижня погодили канцлер Німеччини Ангела Меркель і міністр фінансів країни Вольфганг Шойбле.

ФРН закликає Іспанію скористатися ресурсами Європейського фонду фінансової стабільності (EFSF) для вирішення проблем банківського сектора, з якими країна не здатна впоратися самостійно. Відповідну позицію на початку цього тижня погодили канцлер Німеччини Ангела Меркель і міністр фінансів країни Вольфганг Шойбле, пише німецька преса з посиланням на неназвані джерела. Таким чином, уряд Німеччини хоче знизити ризик поширення боргової кризи на периферійні країни єврозони (Італію, Іспанію) після можливого виходу Греції з валютного блоку, передає німецький новинний телеканал N-TV.

Занепокоєння інвесторів щодо "здоров'я" іспанських банків і витрат, які доведеться понести державі у зв'язку з їх порятунком, сприяє подальшому зростанню вартості запозичень для країни на фінансовому ринку, ускладнюючи ситуацію на ринку суверенного боргу європейських держав, пояснили в німецькому уряді, де оцінюють потреби Іспанії в додатковому фінансуванні в 50-90 млрд євро.

Німеччина побоюється, що ситуація з державними фінансами Іспанії може погіршитися і дійти до критичної, якщо державі доведеться повною мірою взяти на себе вирішення проблеми рекапіталізації кредитних організацій. Додаткове навантаження на фінансову систему країни, що намагається скоротити дефіцит бюджету до прийнятних рівнів в період рецесії, може призвести до сумних наслідків.

Шойбле спробував донести позицію Німеччини до іспанської сторони в особі міністра економіки Іспанії Луіса де Гиндоса під час візиту останнього до Берліна 30 травня 2012 р., пишуть німецькі ЗМІ. Міністр фінансів Німеччини наполегливо рекомендував Мадриду звернутися за допомогою EFSF для рекапіталізації банків. У відповідь де Гиндос заявив, що країна постарається впоратися з проблемами самостійно. Крім того він пояснив, що зараз експерти оцінюють потреби кредитних організацій країни в додатковому капіталі, і він вважає за краще почекати укладення аналітиків.

Нагадаємо, раніше голова МВФ Крістін Лагард заявила, що МВФ не планує надавати екстрену фінансову допомогу Іспанії. У свою чергу міністр економіки Іспанії Луїс де Гіндос спростував припущення про те, що банки країни не зможуть обійтися без фінансової підтримки і будуть змушені звернутися до ресурсів EFSF, щоб покрити потребу в рефінансуванні. 17 квітня ЦБ Іспанії оголосив про повторну рецесію. У IV кварталі минулого року іспанська економіка скоротилася на 0,3%. У I кварталі цього року ситуація повторюється, заявив без уточнення підсумків I кварталу 2012 р. президент ЦБ Іспанії Мігель Фернандес Ордоньєс. А падіння ВВП протягом мінімум двох кварталів і вважається технічної рецесією.

Раніше повідомлялось, що між Іспанією та Німеччиною розгорілася суперечка на тему розподілу ресурсів Європейського фонду фінансової стабільності. Країни не можуть прийти до єдиного знаменника в питанні умов, на яких EFSF надає фінансову допомогу. Окремі держави зони євро і деякі представники Європейського центрального банку (ЄЦБ) наполягають на пом'якшенні цих умов, кажучи про те, що EFSF повинно бути дозволено кредитувати комерційні банки безпосередньо, а не через уряд країни. Такі зміни були б на руку Іспанії, чий банківський сектор до цих пір не може відновитися після обвалу на ринку нерухомості.

У випадку якщо EFSF буде дозволено кредитувати іспанські банки безпосередньо, це позбавить уряд країни на чолі з прем'єр-міністром Маріано Рахоєм від необхідності вводити додаткові заходи жорсткої економії понад вже заплановані реформи. Для ЄЦБ розширення повноважень EFSF також могло б стати позитивним моментом, оскільки позбавило б європейський Центробанк від необхідності тягнути все навантаження по виведенню єврозони з боргової кризи (за допомогою надання комерційним банкам дешевих кредитів) на собі. В той же час основні країни-донори EFSF (раніше всього Німеччину) виступають різко проти будь-яких заходів, які можуть побічно або безпосередньо вплинути на мотивацію держав єврозони проводити програму фіскальної консолідації.

"Зараз Іспанія не потребує міжнародної допомоги. А навіть якщо б і мала потребу, фінансування могло б бути надане тільки на певних умовах", - прокоментував ситуацію один з представників німецького уряду, що побажав залишитися невідомим. Він уточнив, що зараз EFSF не може кредитувати комерційні банки безпосередньо. За його словами, Іспанії необхідно ретельніше проводити реформи і програму економії бюджетних коштів, що зрештою маєдозволити країні повернути довіру інвесторів.

Нагадаємо, EFSF привернув 1,99 млрд євро в ході розміщення 6-місячних векселів.