Генсек ООН закликав владу Сирії почати виконувати мирний план Кофі Аннана
Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун закликав Президента Сирії Башара Асада негайно приступити до виконання плану з припинення кровопролиття в країні, запропонованого ООН та Лігою арабських держав.
"Я настійно прошу Президента Асада, негайно приступити до реалізації плану. Не можна більше втрачати ні хвилини", - сказав генсек ООН, виступаючи перед журналістами в Кувейті, повідомляє ВВС.
Запропонований Кофі Аннаном план мирного врегулювання в Сирії складається з шести пунктів і включає припинення насильства з обох сторін і початок політичного діалогу. План Аннана також містить вимогу до Дамаску відпустити всіх затриманих за участь в протестах, але в ньому немає заклику до Башара Асада залишити владу.
Тим часом верховний комісар ООН з прав людини Наві Піллай звинуватила владу Сирії в навмисному виборі урядовими військами дітей в якості мішеней.
В інтерв'ю ВВС комісар також висловила заклопотаність долями дітей, які перебувають в ув'язненні, і, за її словами, зазнають тортур і живуть в нелюдських умовах.
Як вважає Піллай, сирійському Президента Башару Асаду було б дуже легко зупинити подібні злочини відносно неповнолітніх і припинити вбивство мирного населення, якби він віддав відповідний наказ. Наві Піллай також зазначила, що є достатньо підстав, щоб висунути звинувачення у злочинах проти людяності.
Західні країни скептично відреагували на заяви сирійської влади про прийняття мирного врегулювання, що прозвучали вчора. Як сказала державний секретар США Хілларі Клінтон, Президента Сирії Башара Асада потрібно судити не по словах, а по справах.
"Враховуючи тенденцію Асада обіцяти занадто багато і виконувати занадто мало, його нинішні заяви повинні бути підкріплені негайними діями", - сказала Клінтон.
"Якщо він (Президент Асад) дійсно готовий закрити цю похмуру сторінку історії Сирії, він може наказати урядовим силам негайно припинити обстріли міст і вивести війська з густонаселених районів", - додала глава держдепу США. Подібні заяви зробили й інші західні країни.
Хілларі Клінтон заявила також про те, що Башар Асад повинен почати підготовку до демократичної передачі влади. А представники сирійської опозиції, за її словами, повинні "виступити з єдиною позицією і викласти своє бачення нової Сирії, яку вони хочуть побудувати".
Зазначимо, що наступна зустріч західних і арабських лідерів під егідою конференції "друзів Сирії" відбудеться 1 квітня.
Протистояння в Сирії триває з березня 2011 р. Для моніторингу за ситуацією в кінця грудня 2011 р. туди була направлена місія спостерігачів Ліги арабських держав (ЛАД). В кінці січня 2012 робота місії була припинена у зв'язку із загостренням ситуації в Сирії.
З моменту початку конфлікту, Сирію покинули посли Бахрейну, Саудівської Аравії, Катару, Кувейту, Оману і ОАЕ. Раніше своїх дипломатичних представників відкликали США, Великобританія, Франція, Німеччина, Іспанія та Італія.
Через нездатність Дамаска зупинити кровопролиття і небажання впустити в країну групу спостерігачів, Євросоюз і США розширили економічні санкції проти Сирії. Центральний банк країни практично позбавлений можливості проводити операції валютного обміну. Це, в свою чергу, значно ускладнює всі експортно-імпортні операції. Також введено в дію ембарго на імпорт нафти з Сирії, а ЛАД призупинила членство країни в цій організації.
Вчора ООН опублікувала дані про кількість жертв протистояння в Сирії, яке триває вже більше року. За даними організації, загальна кількість жертв конфлікту перевищила дев'ять тисяч людей, повідомляє ВВС. Виступаючи в Раді Безпеки ООН, посланець організації на Близькому Сході Роберт Серрі заявив. що хвиля насиллям в Сирії йде на спад і їй треба покласти край.