ua en ru

Геннадій Кернес: “Головне - не обдурити очікування людей”

Автор: RBC.UA
Як вдається Харкову демонструвати найвищу в Україну динаміку підготовки до Євро-2012 серед приймаючих міст і як буде розвиватися перша столиця Радянської України в світлі підготовки Стратегії до 2030 р., розповів в інтерв'ю РБК-Україна мер Харкова Геннадій Кернес.

РБК-Україна: Чому Вас не було в делегації мерів міст, що приймають Євро-2012, яка їздила до Лондону?

Геннадій Кернес: У мене завжди є робота і не завжди є час на поїздки.

РБК-Україна: Звучала версія, що британське посольство прислухалося до прохань української опозиції і не відкрило вам британську візу.

Геннадій Кернес: Ні я, ні будь-який інший український чиновник не впливають на роботу візових відділів посольств інших держав в Україні. Я не поїхав, тому що був зайнятий терміновою і важливою роботою. А британська віза в мене відкрита на два роки, і я можу нею користуватися.

РБК-Україна: При цьому мер Львова Андрій Садовий і голова КМДА Олександр Попов відзначали корисність поїздки до Лондону.

Геннадій Кернес: Сьогодні багато подій та заходів, пов'язаних з підготовкою до футбольного чемпіонату. Що стосується корисності поїздки до Лондону, ми, мери, регулярно обмінюємося досвідом та думками, тому про все необхідне я, якщо ще не дізнався, то дізнаюся від них.

РБК-Україна: Яка сума сьогодні витрачена на підготовку Харкова до Євро-2012?

Геннадій Кернес: Сьогодні ще рано оперувати точними сумами. У процентному співвідношенні, держава внесла 50-60%, близько 30% - місцевий бюджет, а решта - приватні інвестиції. Це в цілому по Харкову. Якщо ж говорити, наприклад, про аеропорт, переданий в оренду приватній компанії, там вкладення держави, включаючи гроші харківської територіальної громади, становлять 90%. І лише 10% - інвестора.

РБК-Україна: У чому суть вашого конфлікту з Олександром Ярославським? Як виходить в таких умовах готувати місто до Євро-2012?

Геннадій Кернес: Місто до Євро-2012 готують всі служби міста, а не один Олександр Ярославський. Вкладення Ярославського - це інвестиції в його власність. А гроші держави і міста спрямовані на розвиток інфраструктури, якою користуються всі мешканці Харкова. В цьому різниця між нашими підходами.

Я вважаю, головне завдання - державні та міські пріоритети, а не особисті стосунки. Особисті відносини можна аналізувати у вільний від роботи час. А його у мене практично не буває.

РБК-Україна: Наскільки, з Вашої точки зору, є ефективним промо Харкова напередодні Євро-2012? Від того, як буде представлений Харків, не в останню чергу, залежить кількість гостей, які приїдуть.

Геннадій Кернес: Рекламою Харкова займаються і мерія, і оргкомітет по підготовці до Євро-2012. І те, що пов'язане з підготовкою міста - це перша частина промоушена. Головне ж - враження від Харкова тих, хто тут побуває. Вони і дадуть об'єктивну оцінку, не дарма ж є приказка «Курчат по осені рахують».

Говорячи про динаміку, підкреслю, що динаміка підготовки дуже висока, саме вона вивела Харкова з числа запасних міст до числа міст, що приймають Євро-2012. А зараз, за 70 днів до початку чемпіонату, нам потрібно навести остаточний порядок перед приїздом гостей.

РБК-Україна: Але мер Донецька, наприклад, має попередні розрахунки по кількості гостей.

Геннадій Кернес: Зрозуміло, потрібно прораховувати все, і ми орієнтуємося на цифри з державної програми підготовки до чемпіонату. Підсумки ж підведемо після фінального свистка фінального матчу. Інакше може вийти як з прогнозом явки на виборах - чекали одну, а вийшла інша.

РБК-Україна: Яка сьогодні ситуація з Tui Travel, яка має намір судитися з харківськими готелями?

Геннадій Кернес: Tui Travel продає номера за набагато вищою ціною, ніж та, яка закладена в договорах з готелями. Тому абсолютно логічно, що власники готелів почали пропонувати свої послуги безпосередньо. Конфлікту ніякого немає. Це протиріччя, пов'язане з договірними відносинами комерційних структур. Якщо ж ви маєте на увазі моє втручання в дану ситуацію, то як міський голова може втручатися в суто комерційні стосунки? Ніяк.

РБК-Україна: Як Ви розцінюєте той факт, що європейські команди не будуть жити в Україні?

Геннадій Кернес: Зі спілкування з представниками нідерландської збірної я виніс наступне: вони визначають місце проживання до жеребкування і рівень підготовки країни або міста тут абсолютно ні при чому. При тому, за словами тих же представників УЄФА, загальні темпи підготовки Україною і Харкова зокрема - фантастичні.

РБК-Україна: При цьому, диявол ховається в деталях.

Геннадій Кернес: Деталі є навіть в самому простому справі. А тут - і реконструкція стадіону, і будівництво нової злітно-посадкової смуги, і ремонт доріг. Тут і людський фактор, і динаміка фінансування, і багато іншого.

Знаєте, що головне? Не обдурити очікування людей. Побачивши зміни на краще, люди повірили в них, і готові потерпіти ще, тому що тепер видно світло в кінці тунелю. За що я особливо вдячний і громадянам Харкова, і всій своїй команді, і всій державній команді.

В рамках можливостей, які сьогодні держава надає регіонам, я бачу можливості для колосальних звершень, які залежать не тільки і не стільки від мене, як від команди і послідовності дій. Зовсім недавно Харків очолив топ-10 міст Східної Європи з прозорості ведення бізнесу за версією Financial Times. Крім того, Харків - володар вже чотирьох нагород Ради Європи, в тому числі головної - призу Ради Європи. І я, як міський голова, зацікавлений в збільшенні цих досягнень.

РБК-Україна: Які уроки винесені з підготовки до Євро-2012?

Геннадій Кернес: Головне - робота на результат і справжній патріотизм. При Президенті Ющенку не було роботи, робота почалася при Президент Вікторі Януковичі - було створено координаційну раду з підготовки та проведення чемпіонату, і Президент очолив її особисто. За кілька років ми отримали реальний досвід, грунтуючись на якому, зможемо ефективно рухатися далі.

РБК-України: Профільний департамент Харківського виконкому після закінчення Євро-2012 займеться підготовкою до Чемпіонату Європи з баскетболу в 2015 р. Є програма дій, є попередній бюджет?

Геннадій Кернес: Якщо Харків буде приймати баскетбольний чемпіонат, ми займемося впритул цим питанням. Підкреслю: місто не живе тільки підготовкою до Євро-2012. Це дало старт багатьом програмам, які до того здавалися нездійсненними, а сьогодні втілюються в життя.

РБК-Україна: На якому етапі сьогодні знаходиться розробка Стратегії розвитку Харкова до 2030 р.?

Геннадій Кернес: Завдання Стратегії - ввести Харків в топ-100 найкращих міст Європи. Це важливий документ, який повинен бути зрозумілий і харків'янам, і фахівцям з урбаністики, і галузевим фахівцям. Зараз йде процес обговорення статей, які увійдуть до Стратегії (освітня, медична, архітектурна та ін.) Ми провели опитування і конкурси, в тому числі - серед молоді, на тему «Яким ви бачите Харків?».

РБК-Україна: Коли вона буде прийнята?

Геннадій Кернес: Затягувати цей процес ніхто не буде, але і поспішати не слід. Сім разів відміряй, один раз відріж. Тим більше, що такого документа раніше у Харкова не було. У нас є Генплан до 2026 р., соціально-економічні програми, але Стратегія - інтегральний документ, тому ми залучили, в тому числі, фахівців з Європи та США, ведемо опитування, збираємо інформацію, аналізуємо.

РБК-Україна: Голова КМДА Олександр Попов має намір виносити Стратегію Києва до 2025 р. на загальноміський референдум. Ви будете це робити?

Геннадій Кернес: Участь територіальної громади у розробці та підготовці Стратегії обов'язкова і необхідна. Але її прийняття перебуває в сфері юрисдикції міськради. Я впевнений, що містам, особливо мегаполісам, обов'язково потрібен такий документ, який забезпечить наступність дій влади і стабільний розвиток територій.

РБК-Україна: Для реалізації будь-якої стратегії потрібні додаткові кошти. Які інструменти будуть задіяні для залучення цих коштів - цілісні пропозиції інвесторам на відповідних форумах, випуск муніципальних цінних паперів?

Геннадій Кернес: Ключове - підтримувати наявну динаміку розвитку. В іншому - будемо використовувати всі можливі законні інструменти, включаючи нововведення в податковому законодавстві. Я говорю також про патріотизм, як частини інвестиційної складової, щоб кожен захотів зробити не гірше, ніж у сусіда.

Звичайно, ми залежимо від бюджетних показників, від законодавчого поля. Але у нас є впевненість в завтрашньому дні і розуміння процесу реформ. Наприклад, в минулому році Харків посів перше місце з благоустрою серед міст першої категорії, обігнавши і Київ, і Донецьк. У нас не було таких можливостей, як у Києва, але ми змогли створити умови, при яких дали найкращі показники. Харків був і залишається інтелектуальної столицею країни. І весь цей потенціал - частина Стратегії, довгострокового робочого документа, розрахованого на довгі роки, а не на досягнення миттєвого результату.

РБК-Україна: Частиною стратегії розвитку мегаполіса завжди є транспортна складова, особливо - метрополітен. Які перспективи розвитку харківського метро?

Геннадій Кернес: Зараз стоїть завдання закінчити 30 станцію метро - «Перемога». 101 млн грн, виділений урядом в минулому році на цю станцію, освоєний, робота ведеться за планом. Також, за завданням Кабміну розроблена і чекає розгляду програма будівництва програма метрополітену до 2020 р. За рахунок тільки місцевого бюджету, ми метро не зможемо розвивати. А завдання стоїть - побудувати до 2020 р. ще п'ять станцій метро.

РБК-Україна: Але в поточному держбюджеті грошей на харківський метрополітен немає.

Геннадій Кернес: Президентом поставлено завдання переглянути держбюджет-2012, подивимося, який буде результат. Я вважаю, що Верховна Рада і Кабмін повинні підтримати ініціативу щодо розвитку метрополітену у великих містах, вже підтриману Президентом України.

РБК-Україна: Останнє питання. Чи будете Ви балотуватися на найближчих виборах до Верховної Ради?

Геннадій Кернес: Ні.

Спілкувався Антон Подлуцький