Гендиректор "Метінвесту" Юрій Риженков: Наша група - найбільший торговий партнер США в Україні
Одному з провідних гравців у світовій металургійній галузі групі "Метінвест", незважаючи на напружену політичну ситуацію між Україною і Російською Федерацією, все ж вдається утримувати стабільну позицію в трудових відносинах з російськими партнерами.
"Під час роботи у нас політики немає. Відповідно, ми не ділимося на російських співробітників, українських співробітників, англійських співробітників - це всі співробітники групи "Метінвест", які один з одним працюють", - пояснив в бліц-інтерв'ю РБК-Україна генеральний директор групи "Метінвест" Юрій Риженков.
При цьому, за його словами, внаслідок падіння цін на нафту і зниження вартості фрахту, позиції групи на традиційних ринках збуту Близького Сходу частково слабшають на користь китайських виробників.
РБК-Україна: Як, у зв'язку з зростанням напруженості між Україною і РФ, змінилася ситуація у співпраці з вашими російськими партнерами?
Юрій Риженков: У нас продовжує працювати "Метінвест Євразія". Це наша компанія в Російській Федерації, яка займається дистрибуцією нашого металу і, в принципі, нам вдалося налагодити нормальну, конструктивну роботу без яких-небудь серйозних ексцесів. Так, є людський фактор. Там люди дивляться одне телебачення, тут - інше телебачення, у кожного своє сприйняття дійсності, але ми намагаємося по максимуму прибрати політику з робочого процесу.
Поза роботою - будь ласка, робіть що хочете, займайтеся чим завгодно: політичною діяльністю в рамках закону... Але під час роботи у нас політики немає - відповідно, ми не ділимося на російських співробітників, українських співробітників, англійських співробітників - це всі співробітники групи "Метінвест", які один з одним працюють.
РБК-Україна: Чи можна в такому разі говорити про початок якихось нових спільних проектів?
Юрій Риженков: Поки що важко про це говорити, і тут скоріше питання навіть не у відносинах з російськими партнерами чи з іншими партнерами, а питання у надходженні фінансів. Важко сьогодні залучити гроші. Так, ми залучаємо, але це поки дуже невеликі проекти. Наприклад, нещодавно ми вибрали останній транш по німецькій лінії на будівництво ПВП (установка пиловугільного палива, - ред.) на Єнакіївському металургійному заводі - це, напевно, якийсь проблиск надії, що у нас з'явився. Але поки це єдине за останній час, що відбулося в плані нових проектів.
В основному, ліміти закриті, і залучати гроші ми не можемо. При цьому дивимося, де ми все ж можемо залучити гроші від клієнта. Наприклад, в Італії ми зараз будуємо дробоструминну лінію. По ній нам зробив передоплату наш клієнт, і лінія потім буде працювати для них. Такі варіанти можливі.
РБК-Україна: Що і в яких обсягах ви зараз експортуєте в США?
Юрій Риженков: В основному, експорт в США у нас зараз складається з арматури, листа і чавуну. Я зараз не згадаю точні цифри, але, по-моєму, в загальному торговельному обороті України і США група "Метінвест" займає близько 70% українського торгового обороту. Тобто, якщо коротко, "Метінвест" - це найбільший торговий партнер Сполучених Штатів в Україні.
РБК-Україна: чи Є у вас намір наростити цей оборот?
Юрій Риженков: У нас є надія, що ми будемо рухатися в бік більш високої додаткової вартості продукту, тому що чавун все-таки - це базовий продукт металурги. У нас є надія, що ми зможемо розвинути ринок і по плоскому листопродукту і по довгому продукту, і продавати продукцію з більш високою доданою вартістю.
РБК-Україна: Чи є у вас нові зрушення у співпраці з Китаєм?
Юрій Риженков: Якихось нових зрушень у співробітництві у нас немає, ми продовжуємо продавати в Китай залізорудний концентрат і окатиші. Практично всі наші клієнти досить стандартні, ми з ними працюємо вже давно, особливо нового нічого немає. На жаль, в Китаї попит падає, завантаження потужностей падає, тому й ринок звужується. Крім того, внаслідок падіння цін на нафту і зниження вартості фрахту, китайські виробники стають серйозними конкурентами на наших традиційних ринках - це Середземноморський і Чорноморський регіони, Близький Схід - там, на сьогодні, дуже багато продукту, який потрапляє з Китаю.
Бесіду вела Ірина Голод