Газовий ендшпіль 2013
Схоже, політика газової багатовекторності України підходить до свого логічного завершення. Фігур на дошці все менше - і королю доводиться активно включатися в гру. Інакше як можна розцінити недавню заяву Президента Віктора Януковича щодо ситуації з Європейським енергетичним співтовариством (ЄЕС), яке проігнорували інтереси України, дозволивши країнам південної Європи підписати документи по будівництву «Південного потоку».
Питання в тому, що Україна і ЄС по-різному бачили процес енергетичної дружби. Київ не кваплячись займався імплементацією європейського енергетичного законодавства, розраховуючи отримати фінансування для модернізації ГТС і політичну підтримку з боку Брюсселя у газових переговорах з РФ.
Читайте також: Україна і РФ ведуть переговори про створення двостороннього консорціуму з управління ГТС без ЄС, - джерело (відео)
Європейські ж енергочиновники займалися суто контролем за просуванням європейських енергетичних норм на Схід (що, до речі, і є основним завданням ЕС), абсолютно не заморочуючись над проблемами України. Ні, публічно, заяви про підтримку і пріоритетах звучали постійно, але реальних дій за цими заявами не послідувало.
Цілком очікуваним стала поява інформації про досягнення домовленостей між Києвом та Москвою щодо створення консорціуму з управління українською ГТС. Процес з перемінним успіхом йде вже десять років і, мабуть, може бути завершений вже протягом найближчих двох-трьох тижнів. На паритетних умовах ГТС передається в управління, тому мови про приватизацію, або «білоруський варіант» поки не йде. Що дає Україні такий розвиток подій?
По-перше, це цінова передишка. Безумовно, контрактна база повинна бути переглянута більш ніж досконально, а не просто шляхом отримання ще однієї «харківської знижки». За оцінками європейських аналітиків, ціна на газ в ЄС буде поступово знижуватися і до 2015 р. може вийти якраз на той рівень, який запропонований Москвою. А саме - 280 дол. за 1 тис. куб. м.
Читайте також: Ціна транзиту російського газу в 2013 р. складе 3,1 дол за 1 тис. куб. м/100 км, - прогноз
Отже, розрахунок формули повинен базувати на цих прогнозах, щоб не вийшло, що через кілька років, коли Європа буде платити таку ціну без знижки, Україна отримуватиме газ за ціною 280 дол. зі знижкою. при такому розвитку подій, економія для держскарбниці складе близько 4-5 млрд дол. на рік.
По-друге, створення консорціуму розв'яже Україні руки в переговорах з ЄС і європейськими фінансовими установами, оскільки буде прогарантована завантаженість української ГТС, а відповідальність за повернення кредитів буде лежати вже на двох сторонах-учасницях консорціуму. Це, до речі, стосується і жорстких вимог ЄБРР щодо співпраці з МВФ.
Не залишаться осторонь і альтернативні проекти, які Україна досить активно розвивала протягом останніх кількох років. З високою часткою ймовірності можна припустити, що «Газпром» може виступити співінвестором будівництва LNG-терміналу, оскільки російська монополія сьогодні не має жодного LNG-порту на Чорноморському узбережжі.
Читайте також: "Нафтогазу" може знадобитися держпідтримка у разі оплати рахунку на 7 млрд дол. від "Газпрому", - проспект євробондів
Для України - це інвестиції плюс додатковий аргумент у російсько-українському газовому питанні, оскільки Київ стає реальним партнером у реалізації газових проектів. Саме на відсутність такої співпраці дуже часто вказували на переговорах у Москві.
Не менш перспективним виглядає і проект з видобутку сланцевого газу, оскільки при ціні російського газу в 280 дол. за 1 тис. куб. м, видобуток нетрадиційного газу все одно залишається досить рентабельною (якщо собівартість газу на свердловині не перевищить 250 дол. за 1 тис. куб. м). Крім того, присутність американської компанії буде виступати стримуючим фактором для російської монополії в питаннях просування на внутрішній ринок України.
Читайте також: Фактична ціна реалізації газу в Україні в січні становила 426,16 долл
З мінусів - це надмірна політизація газового питання, який буде відіграватися опозицією по повній, оскільки принцип дії української опозиції «Баба Яга проти». Це вже досить наочно продемонструвала «Свобода», чия нетерпимість до будь-якого роду зарубіжним інвесторам (будь то зі Сходу чи Заходу), стала вже притчею во язицех.
Цілком очікуваною буде і чергова «битва за незалежність» в парламенті, коли на голосування буде винесено питання про законодавчому оформленні консорціуму. У будь-якому випадку, фінал «газової партії» вже не за горами.
Валентин Землянський, незалежний експерт з енергетичних питань