ua en ru

Газове сузір'я: чому правоохоронці не звертають уваги на Юрія Бойка

Газове сузір'я: чому правоохоронці не звертають уваги на Юрія Бойка Фото: Юрій Бойко (РБК-Україна)

Справа проти нардепа втікача Олександра Онищенка стала одним з найгучніших розслідувань Національного антикорупційного бюро України. Круги по політичній воді через цю справу розходяться досі. Нардеп хоч і покинув Україну і регулярно виступає з критикою діючої влади.

Фабула справи полягала в тому, що структури Онищенка вели спільну діяльність з державною компанією "Укргазвидобування" – найбільшим видобувачем газу в Україні. Ці компанії, за версією слідства, ухилялися від сплати податків, зокрема, рентних платежів. Загальний борг структур Онищенка перед бюджетом становив більше 1 мільярда гривень.

У рамках цього розслідування НАБУ також намалось залучити до відповідальності колишнього голову Державної фіскальної служби Романа Насірова. Слідство підозрює, що головний податківець незаконно надав структурам Онищенка розстрочення податкових зобов'язань на більш ніж 2 мільярди гривень.

Грубо кажучи, НАБУ підозрює, що Онищенко, займаючись видобутком газу спільно з "Укргазвидобуванням", не сплачував державі мільярди податків. А допомагав йому в цій справі голова податкової Насіров. Онищенко був оголошений главою злочинного угруповання, що займалася крадіжкою бюджетних грошей.

Варто зазначити, що спільна діяльність колись була популярною формою партнерства "Укргазвидобування" з приватними компаніями. Вона передбачає приватні інвестиції в розробку державних свердловин і газової інфраструктури. А газ, видобутий завдяки таким інвестиціям, ділиться навпіл між держкомпанією і приватними інвесторами.

Але цілком пристойну схему іноді паплюжили інвестора, які застосовували схеми обману держави. Зокрема, не платили податки і ренту. Після приходу в "Укргазвидобування" нового керівництва в 2015-му році, компанією був узятий курс на розрив договорів спільної діяльності. На сьогоднішній день дії багатьох угод припинено через суд.

В українських ЗМІ регулярно виходили розслідування, хто стоїть за компаніями, що ведуть спільну діяльність з "Укргазвидобуванням". Як бенефіціарів називалися, наприклад, екс-нардепи Сергій Кацуба та Микола Мартиненко, нинішні нардепи Ярослав Москаленко і згаданий вище Онищенко.

Однак серед договорів СД була маловідоме угода, укладена з ТОВ "Цефей" ще в 2004 році. Серед співвласників цієї компанії називали, зокрема, Олександра Онищенка. Але серед учасників ринку існувала думка, що у "Цефея" є ще один бенефіціар – нинішній голова фракції "Опоблока" Юрій Бойко, який за часів президентства Віктора Януковича займався всю державну нафтогазову галузь.

Угоду з ТОВ "Цефей" було розірвано за рішенням суду. Так у серпні 2017-го року прес-служба "Укргазвидобування" повідомила, що держкомпанія виграла спір у Харківському апеляційному господарському суді, який підтвердив рішення про розірвання контракту.

"ТОВ "Цефей" не виконувало свої зобов'язання за договором і знижувало видобуток газу, тому суспільство ("Укргазвидобування" – ред.) було змушене розірвати договір для захисту своїх інтересів. Відтепер "Укргазвидобування" отримала можливість самостійно добувати вуглеводні зі свердловин, що експлуатуються в рамках спільної діяльності", - повідомляла прес-служба держкомпанії.

Проте компанія "Цефей" не тільки не виконувала свої зобов'язання перед "Укргазвидобуванням", що встановлено судом. Ця компанія, за станом на 1 березня цього року має величезною податковий борг перед державою – 287 мільйонів 205 тисяч гривень.

До мільярдних обсягів інших компаній Онищенка, безумовно, далеко. Але державному бюджету точно не завадив би повернення боргів "Цефея".

Найцікавіше те, що ця компанія, на відміну від інших фірм Онищенка, не стала предметом дослідження НАБУ. За нашими даними, "Цефей" не фігурував ні в яких провадженнях антикорупціонерів. У зв'язку з цим доцільно звернути увагу на структуру власності "Цефея".

Колишнім партнером газової держкомпанії в рівних частках володіють дві юридичні особи – "ДЖЕНСОН ІНТЕР ЛТД" з Белізу та вітчизняне ТОВ "Велика Хортиця". Кінцевими бенефіціарами в українському реєстрі юридичних осіб числяться невідомі громадяни - Карина Еменег Арзу з Белізу та киянин Олексій Костюков.

Достовірно встановити справжніх бенефіціарів белізькою компанії не представляється можливим, так як це вкрай закрита офшорна зона. ЗМІ пов'язували її з Онищенком.

А от "Великою Хортицею" володіє URAL CONSULTING CORPORATION, зареєстрована на Британських Віргінських островах. Цю фірму учасники ринку як раз пов'язують з персоною Юрія Бойка.

The Wall Street Journal публікувала документи, подані у США згідно з Законом про іноземних агентів, де згадується співвласник "Цефея". Як писало видання BNE, в 2005 році URAL CONSULTING CORPORATION замовляло роботу американських лобістів, які організовували візит в США Юрія Бойка. Тоді він ще був головою Республіканської партії України. Зокрема, тоді у Бойка були заплановані зустрічі з тодішнім віце-президентом Діком Чейні та іншими впливовими американцями.

Цей факт дає підстави припускати, що власником 50% компанії "Цефей", яка вела спільну діяльність з "Укргазвидобуванням" і заборгувала державі сотні мільйонів гривень, є Юрій Бойко.

Проте, з невідомих причин, НАБУ не звернуло увагу на борги цієї компанії, на відміну від компаній Онищенка. Хоча підстави для кримінального розслідування точно такі ж.

Багато антикорупційних активістів вважають, що Бойко користується неформальною недоторканністю в українських правоохоронців. Наприклад, справи про знамениті "Вишки Бойка" та інших махінаціях у "Нафтогазі" часів його кураторства розбиваються про відсутність в Україні деяких фігурантів (наприклад, близького до Бойка нардепа Євгена Бакуліна, з якого нещодавно зняли недоторканність, або Сергія Кацуби).

За фактом, Бойко так і не був притягнутий до відповідальності ні по одній з підозр у масштабній корупції часів Януковича. Невже ця неформальна недоторканність керівника "Опоблоку" поширюється і на НАБУ?