Конфлікт між урядом Яценюка і незалежними газодобувачами України перейшов у судову площину
Андрій Листов
Конфлікт між урядом Яценюка і незалежними газодобувачами України перейшов у судову площину. Як стало відомо, у п'ятницю сім найбільших незалежних газодобувних компаній звернулися до Окружного Адміністративного суду Києва з колективним позовом проти Кабінету міністрів і НАК "Нафтогаз України" про визнання незаконними постанов Кабміну №596 і №599. Цими документами уряд радикально змінив правила роботи газового ринку, монополізувавши його і усунувши від продажу промисловим споживачам всі приватні газовидобувні компанії України.
З четверга, 13 листопада 2014 р., всі найбільші споживачі природного газу були переведені на обслуговування до державної НАК "Нафтогаз України". Тим самим, НАК призначений єдиною компанією в Україні, яка зможе продавати природний газ промисловим, енергогенеруючим та теплогенеруючим підприємствам. Крім того, постанова заборонило газорозподільним та газотранспортним підприємствам здійснювати транспортування природного газу від кого, крім самого НАКу.
Ще в п'ятницю вранці про можливість подачі колективного позову щодо законності постанови Кабінету міністрів заявив генеральний директор найбільшого вертикально інтегрованого енергохолдингу України ДПЕК Максим Тимченко.
"Постанова, про яку зараз йде розмова, дискримінаційна, і я думаю, що вже сьогодні буде сформовано колективний позов з боку компаній, які видобувають газ в Україні, для того, щоб перейти в судову площину", - сказав він у ході "круглого столу" в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості.
"В цілому ситуація виглядає вкрай неправильною. Кабінет міністрів, не прорахувавши всіх наслідків, приймає цю норму, потім переносить її вступ в силу вже на середину листопада - ми просто не встигаємо реагувати. Тим більше, що на нашу думку, постанова є незаконною", - говорить генеральний директор "Куб-Газ" Сергій Панчук.
У самому НАК "Нафтогаз України" визнають, що рішення монополізувати ринок було прийнято без обговорення і консультацій з гравцями, і викликано необхідністю профінансувати дефіцит бюджету самого Наку "Багато питань в Кабміні сьогодні вирішуються без належного обговорення з учасниками ринку самі НАКом та й самим членами уряду", - прокоментував рішення уряду один із членів правління Наку, пославшись на конфіденційність.
Як стверджується в судовому позові приватних газодобувних компаній, приймаючи постанови, Кабмін перевищив свої повноваження і здійснив незаконне вторгнення в діяльність компаній. Таким чином, уряд порушив ст. 6 Господарського Кодексу України, яка забороняє будь-яке втручання органів державної влади і органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб у господарські відносини. Крім цього, уряд пішов на порушення та інших Законів, що регулюють роботу приватних компаній - Цивільного Кодексу, Господарського Кодексу, Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу", Закону України "Про нафту і газ", Кодексу України про надра, Закону України "Про захист економічної конкуренції", Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", а також положень Договору до Енергетичної хартії та Договору про заснування Енергетичного співтовариства.
Кабмін пішов на пряме порушення конкурентного законодавства. Зокрема, Кабмін свідомо порушив припис ч. 3 ст. 18 Господарського кодексу, яким визначено, що органам державної влади забороняється приймати акти та вчиняти дії, які усувають конкуренцію або необґрунтовано сприяють окремим конкурентам у підприємницькій діяльності, чи запроваджують обмеження на ринку".
В результаті прийнятих Кабміном постанов, Україну очікує безліч негативних економічних наслідків, у тому числі позови в міжнародних судах.
По-перше, позбавлення всіх газодобувних компаній клієнтів, з якими укладені контракти на постачання газу, і права транспортувати свій газ для закачування в сховища, змушує зупинити видобуток в найбільш холодні місяці року і, відповідно, припинити відрахування в бюджет. А оскільки приватні газовидобувні компанії є великими платниками ПДВ, податку на прибуток та рентних платежів, за оцінками експертів щомісячні недонадходження до бюджету складуть мінімум 1 млрд грн.
По-друге, неможливість транспортування газу незалежними компаніями призведе до катастрофічного падіння обсягів його видобутку, відновити яку навряд чи вдасться в короткостроковій перспективі. Саме завдяки приватним, а не державним компаніям, в Україні останні кілька років зростали обсяги видобутку власного газу. Отже, країна втратить шанси на енергонезалежність, і змушена буде знову просити газ у Росії.
По-третє, Кабмін фактично нівелював інвестиційної привабливості газової галузі України, змусивши існуючих і потенційних інвесторів шукати більш привабливі для вкладень ринки.