ua en ru

Газ розбавили інтригами: питання зниження рентних ставок стало заручником політичних ігор

Газ розбавили інтригами: питання зниження рентних ставок стало заручником політичних ігор Депутати ніяк не можуть вирішити, на якому з варіантів зниження ставок ренти на видобуток газу зупинитися
Компанія "Укргазвидобування" стала каменем спотикання для коаліції при прийнятті законопроекту щодо зниження ставок ренти на газ. Голосування перенесли на наступний сесійний тиждень, так як думки фракцій більшості розділилися. Якщо "Батьківщина" і "Самопоміч" наполягають на перегляді податкового навантаження вже до кінця цього року, то "Блок Петра Порошенко" і "Народний фронт" погоджуються на зміни лише після закінчення опалювального сезону. У депутатів є тиждень, щоб домовитися. Але поки все виглядає так, що процес затягується, а в результаті зниження ставок може і не відбутися, так як його наслідки для бюджету значні - дірка в 17,3 млрд грн.

Компанія "Укргазвидобування" стала каменем спотикання для коаліції при прийнятті законопроекту щодо зниження ставок ренти на газ. Голосування перенесли на наступний сесійний тиждень, так як думки фракцій більшості розділилися. Якщо "Батьківщина" і "Самопоміч" наполягають на перегляді податкового навантаження вже до кінця цього року, то "Блок Петра Порошенко" і "Народний фронт" погоджуються на зміни лише після закінчення опалювального сезону. У депутатів є тиждень, щоб домовитися. Але поки все виглядає так, що процес затягується, а в результаті зниження ставок може і не відбутися, так як його наслідки для бюджету значні - дірка в 17,3 млрд грн.

Рентні дебати

Питання зниження ренти на видобуток газу так і залишився у підвішеному стані. Практично весь сесійний тиждень депутати сварилися, якщо не через "безвізові" закони, так через рентне навантаження на видобуток газу. Ще у вівторок ввечері, коли голосування переривалося на технічну перерву для узгодження позицій, було зрозуміло, що прийняття остаточного рішення буде провалено.

"Батькивщина" відмовлялася підтримувати поправку "Народного фронту", а останній, у свою чергу, пропозиції своїх колег по коаліції. Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк запропонував залучити до дискусії Президента, і тоді, разом з усіма головами фракцій більшості, знайти компроміс. При цьому рішення має мати "розрахунок, а не емоції й бажання заробити піввідсотка політичного рейтингу".

Спільну мову депутати не могли знайти в питанні оподаткування ПАТ "Укргазвидобування" (УГВ), в той час як по приватним компаніям ставки були узгоджені - 29% і 14%, в залежності від глибини покладів.

Нагадаємо, поправка НФ, яку члени фракції вважали компромісною, передбачала збереження діючої ставки ренти для УГВ в 70% до 30 червня 2016 р., з 1 липня 2016 р. по 31 березня 2017 р. - зниження ставки до 55%, а з 1 квітня 2017 р. - до 29%. Ця пропозиція набрала 182 голоси. А ініціатива "Батьківщини", яка набрала 208 голосів, містила вимогу до національного тарифного регулятора - НКРЕКП - "невідкладно знизити ціну на газ українського видобутку і, відповідно, тарифи на ЖКГ".

Вчора депутати повинні були винести законопроект на повторне друге читання. Проте голосування у четвер так і не вийшло. Зрозумівши, що голосів для підтримки не буде, співавтор документа Юлія Тимошенко зняла його з розгляду.

У середу профільний парламентський Комітет з питань податкової та митної політики довго сперечався, на якому варіанті зниження рентних ставок зупинитися. Оскільки Яценюк публічно звинуватив депутатів в тому, що поправка про збереження ренти в 70% для компаній, що здійснюють видобуток на умови договорів про спільну діяльність (СД) з державою, некоректна і передбачає корупційні схеми, то члени комітету півгодини намагалися знайти варіанти рішення.

"Ми хочемо, щоб у законі була виписана формулювання: "СД, учасником яких є УГВ, НАК "Нафтогаз-України", "Укрнафта". Але якщо ви не хочете таке формулювання, то запропонована раніше поправка є коректною. Яценюку ми вже все роз'яснили", - запевнив на засіданні комітету заступник міністра енергетики та вугільної промисловості Ігор Діденко.

Ще більше часу пішло на прийняття рішення по оподаткуванню УГВ. Нібито узгодженим з президентом і урядом варіантом стало зниження ставки ренти до 29% з 1 квітня 2016 р. Весь опалювальний сезон - до 31 березня - повинна діяти нинішня ставка у 70%.

"Вони вважають це компромісною позицією, але ми - "Самопоміч", "Батьківщина" і Радикальна партія - поки не готові сказати, чи пыдтримаємо ми її. Звідки вона взялася, незрозуміло", - заявила РБК-Україна Тетяна Острикова ("Самопоміч").

Крім того, податковий комітет затвердив поправку з рекомендаціями уряду переглянути соціальну норму споживання газу з 1 лютого 2016 р.

Саме такий варіант зниження ставки ренти для УГД може призвести до зменшення ціни на газ для населення на 10%.

"Я попросила на засіданні комітету, щоб Діденко пояснив, наскільки може бути знижена ціна на газ для населення. Він сказав, що приблизно на 10%", - зазначила глава податкового Комітету Ніна Южаніна.

Однак у НАК "Нафтогаз України" свої підрахунки. Голова компанії Андрій Коболєв заявляв, що знижение рентної ставки на видобуток газу не вплине на тарифи.

"Яким чином зниження може вплинути? Спекулювати - це одне, а реальність дуже часто інша. Ціна на газ визначається у відповідності з ринковою ціною, і ті ціни, які встановлені, це пропорція ринкової ціни", - пояснив він.

Коболєв впевнений, що ставка для держкомпаній взимку повинна залишитися на колишньому рівні, в той час як для приватних компаній зниження цілком логічно, так як дозволить збільшити газовидобування в Україні. За 10 місяців 2015 р. в Україні видобуто 16,5 млрд куб. м газу. Це на 3,5% менше, ніж за аналогічний період минулого року. Причому, тільки на частку НАК "Нафтогаз Украни" припадає 13,4 млрд куб. м (падіння майже на 7%).

Бюджетні дірки

Варто відзначити, що уряду і, в першу чергу, Міністерству фінансів не особливо подобаються будь-які пропозиції щодо зниження ренти на видобуток газу. Узгоджена в комітеті поправка за ставками загрожує "дірою" в бюджеті в розмірі 17,3 млрд грн. За інформацією РБК-Україна, міністр фінансів Наталія Яресько насилу, але могла б погодитися на поетапне зниження ставки -70-55-29%.

Крім того, рента є джерелом фінансування субсидій. На 2016 р. на них закладається сума в 40 млрд грн.

"Сьогодні кожен четвертий громадянин країни отримує субсидії від уряду. Середня сума субсидій для тих, кому це потрібно, а не для тих крикунів, які газом свої басейни опалюють, становить від 600 до 1,5 тис. грн на кожне домогосподарство", - заявив у парламенті прем'єр-міністр.

Позиція депутатів, які наполягають на зниженні ставки, полягає в тому, що при перегляді тарифу на газ, Кабміну доведеться виділяти менше коштів на субсидії.

На думку фінансового директора "Карпатигаз" (дочірня компанія шведської Misen Energy, що працює з державою СД, - ред.) Артура Сомова, якщо мислити виключно економічними категоріями, то ставка для "Укргазвидобування" повинна бути знижена.

"Якщо рента залишається 70% у наступному році, державі варто очікувати падіння видобутку до 12 млрд. куб. м. За останні 15 років "Укргазвидобування" демонструвало тільки збільшення обсягів видобутку природного газу. Прогнози цього року - падіння десь на 15%", - уточнив він.

Сомов також зазначив, що компанії, які працюють з державою на основі договорів про спільну діяльність, продовжують "по інерції триматися на здійснених раніше інвестиціях".

"Ми, наприклад, в наступному році нічого не зможемо вкласти в розробку свердловин, оскільки все віддаємо на оплату податку. У нас є план "Б" - це перехід на договори про спільний розподіл продукції, і ми найближчим часом будемо подавати відповідну заявку. Якщо її приймуть, це убезпечить нас від рентних стрибків", - зазначив Сомів.


В "Батьківщині" наполягають на зниженні ставки для "Укргазвидобування" вже до кінця цього року.

"Ми і ряд фракцій вважаємо, що це дискримінація ведення бізнесу в Україні. Чому для держкомпанії грабіжницькі умови, коли вона і так не може платити? З 15 млрд грн ренти, які УГД повинна була заплатити, вона заплатила всього 8 млрд грн. Далі буде гірше й гірше, - заявив РБК-Україна заступник голови фракції "Батьківщина" Сергій Соболєв. - Якщо у них зараз боргів на 6 млрд грн, то що буде після опалювального сезону?".

Газ розбавили інтригами: питання зниження рентних ставок стало заручником політичних ігор

Депутати впевнені, що уряд цілеспрямовано банкрутить держкомпанію. Неофіційно вони відзначають, що кінцева мета - продаж "Укргазвидобування" за безцінь.

"Я вам скажу, що вони (УГВ та НАК - ред.) не банкрути. Але ви їх довели до банкрутства ціною на газ в 500 дол., - реагує на всі випади Яценюк, натякаючи на газові контракти Тимошенко. - Це десятки мільярдів доларів, які ми заплатили Росії, завдяки вашій безвідповідальності і вашій брехні!"

У депутатів є тиждень, щоб домовитися про компроміс. Неможливість знайти спільну мову, а також необхідність попіаритися на тему зниження тарифів для населення, практично не залишає на це шансів. "Театр абсурду", як кажуть учасники газодобувного ринку, за якими вони спостерігають рік, не додає оптимізму.

Все поки що зводиться до того, що ситуація штучно затягується. В результаті може вийти так, що ставки ренти на видобуток газу не будуть знижені, так як в черговий раз ухвалення законопроекту перейшло в суто політичну площину.

"Складно передбачити, що буде прийнято в підсумку, і чи відбудеться це в поточному році. Поведінка дилетантів непередбачувана. Зменшення рентних платежів перетворилося на театр абсурду, закінчення вистави може бути будь-яким", - резюмував Артур Сомів.